Poměr pohlaví u jednočetných gravidit po metodách asistované reprodukce
V lidské populaci existuje dobře zdokumentovaný úbytek mužů po koncepci (primární poměr pohlaví), po porodu (sekundární poměr pohlaví) a po dosažení rovnováhy ve třetí nebo čtvrté dekádě života (terciární poměr pohlaví) a další snižování nastává ve stáří.
V lidské populaci existuje dobře zdokumentovaný úbytek mužů po koncepci (primární poměr pohlaví), po porodu (sekundární poměr pohlaví) a po dosažení rovnováhy ve třetí nebo čtvrté dekádě života (terciární poměr pohlaví) a další snižování nastává ve stáří. Poměr mužského a ženského pohlaví u plodů potracených mezi 16. a 19. týdnem je 248:100, u předčasných porodů mezi 20. a 36. týdnem výrazně klesá k 130:100 a u porodů v termínu se ustaluje na 105:100. Sekundární poměr pohlaví je snižován řadou biologických a okolních faktorů, zahrnujících i zvyšující se věk rodičů, obezitu matek, různé stresové situace (tíživý finanční stav, válka aj.) a toxiny (kouření, pesticidy). Mužské reproduktivní faktory (snížená fertilita, abnormální charakteristika spermatu a vývoj karcinomu testes) výrazně přispívají k většímu počtu žen v populaci.
Cílem studie bylo zjistit vliv inseminace a mužského faktoru neplodnosti na poměr pohlaví u jednočetných gravidit po metodě asistované reprodukce. Jednalo se o retrospektivní studii a údaje byly získány z databáze SART CORS, zahrnující data z více než 90 % klinik asistované reprodukce v USA. Do studie bylo zahrnuto 15 164 jednočetných gravidit od 22. týdne gestace, ze kterých byl porozen živý jedinec. Gravidity byly fertilizované pouze ejakulovaným spermatem a rozdělené podle užití buď inseminace (5 773 gravidit), nebo metody ICSI (intracytoplasmic sperm injection – 9 391 gravidit), přítomnosti faktoru mužské neplodnosti a podle stadia embrya při transferu.
Celkový poměr pohlaví (chlapci/dívky) ze sledovaného souboru byl 52 %, pro stadium rýhujícího se embrya 48,9 % a 51,6 % pro embrya ve stadiu blastocysty. Dále bylo zjištěno, že pro embrya ve stadiu blastocysty byl poměr pohlaví po ICSI 49,6 % a 54,9 % bez této metody. Faktor přidružené mužské neplodnosti se u tohoto stadia embryí neprojevil jako statisticky významný. U embryí ve stadiu rýhování nebyl poměr pohlaví významně ovlivněn ani metodou ICSI, ani mužskou neplodností. Závěrem lze tedy říci, že metoda ICSI zejména při použití u embryí ve stadiích blastocysty způsobuje pokles v poměru pohlaví v neprospěch chlapců.
(moa)
Zdroj: The sex ratio of singleton offspring in assisted conception pregnancies. Fertility and Sterility Vol. 92, No. 5, November 2009. doi: 10.1016/j.fertnstert.2008.08.107
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.