Pokroky v diagnostice a léčbě lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci s pomocí dvojbalonkové endoskopie
Nedávný rozvoj a širší využití dvojbalonkové endoskopie a kapslové endoskopie umožnil přehlédnout endoskopicky celé tenké střevo. Dvojbalonková endoskopie umožňuje detailně pozorovat střevní sliznici a zároveň odebírat bioptické vzorky tkání. Zároveň je využívána i jednobalonková endoskopie...
Nedávný rozvoj a širší využití dvojbalonkové endoskopie (Double Balloon Endoscopy – DBE) a kapslové endoskopie umožnil přehlédnout endoskopicky celé tenké střevo. Dvojbalonková endoskopie umožňuje detailně pozorovat střevní sliznici a zároveň odebírat bioptické vzorky tkání. Zároveň je využívána i jednobalonková endoskopie (Single Balloon Endoscopy – SBE), která má balonek pouze na svém konci. DBE a SBE jsou vzhledem k podobné inzerční technice označovány společným názvem jako balonková endoskopie (balloon-assisted endoscopy – BAE).
Tradičně diagnóza a posouzení závažnosti lézí tenkého střeva u Crohnovy nemoci závisely na využití radiologických metod, využívána byla především enterografie s kontrastní látkou a CT. V posledních letech ale vstoupily do hry endoskopické techniky jako kapslová endoskopie [Iddan et al. 2000] a dvojbalonkové endoskopie [Monkemuller et al. 2007; Zhong et al. 2007; Heine et al. 2006; May and Ell 2006; Yamamoto et al. 2001].
S využitím technik balonkové endoskopie je možné u Crohnovy nemoci sledovat aftoidní, okrouhlé, nepravidelné a longitudinální ulcerace. Tyto ulcerace jsou lokalizovány spíše na mezenterické straně tenkého střeva. Vzhledem k tomu, že balonková endoskopie může odlišit lokalizaci lézí na mezenterické a antimezenterické straně, může také účinně odlišit Crohnovu nemoc od dalších onemocnění s ulceracemi tenkého střeva.
Hlavním klinickým problémem u Crohnovy nemoci jsou striktury. Chirurgie byla již tradičně metodou první volby pro striktury tenkého střeva. V některých případech ale mohly být striktury v distálním ileu nebo proximálním jejunu dilatovány standardním endoskopem. DBE nyní umožňuje provést balonkovou dilataci endoskopicky i hluboko v tenkém střevě.
Dvojbalonková endoskopie je tak přínosnou metodu v diagnostice i léčbě Crohnovy nemoci a mezi lékaři si získává stále větší oblibu.
(hak)
Zdroj:
- Keijiro Sunada, Hironori Yamamoto, Tomonori Yano, and Kentaro Sugano. Review: Advances in the diagnosis and treatment of small bowel lesions with Crohn’s disease using double-balloon endoscopy. Therapeutic Advances in Gastroenterology 2009;2:357-366. DOI: 10.1177/1756283X09343542
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.