Pohledem lékaře: jak pečovat o ženy hledající pomoc při neplodnosti v čínské medicíně a jiných alternativních metodách?
Neplodnost v současné době postihuje v západních zemích okolo 15 % párů. Přestože počet odborných lékařských klinik pro léčbu neplodnosti rapidně vzrůstá, neplodné páry stále vnímají pocity osamělosti, beznaděje a bezmocnosti v průběhu celé terapie.
Neplodnost v současné době postihuje v západních zemích okolo 15 % párů. Přestože počet odborných lékařských klinik pro léčbu neplodnosti rapidně vzrůstá, neplodné páry stále vnímají pocity osamělosti, beznaděje a bezmocnosti v průběhu celé terapie. Proto se pak pacienti snadno obrací k různým alternativám klasické léčby, jednou z nichž je i tradiční čínská medicína. Odpovědi na otázky, jaký je přesně profil a jaké jsou potřeby a postoje pacientů utíkajících k alternativním metodám, přinesla nedávná australská studie.
Do studie bylo zahrnuto celkem 25 žen majících v anamnéze primární či sekundární neplodnost nebo opakované neobjasněné potraty. Ženám byly předloženy dva různé validované dotazníky zjišťující kvalitu života a ženy byly rovněž podrobeny detailnímu rozhovoru. Samozřejmě byla sesbírána demografická data, dotazníky byly systematicky vyhodnoceny a výsledky analyzovány pomocí deskriptivních statistických metod.
U naprosté většiny žen byla zaznamenána zhoršená kvalita života v důsledku pocitů strachu, viny, frustrace a smutku způsobených neplodností. Nutno poznamenat, že vybraný vzorek pacientek představuje motivované ženy aktivně hledající podporu a pomoc. U běžného vzorku populace je předpoklad, že by výsledky dotazníků kvality života vyšly ještě o něco hůře. Studie dále ukázala, že kvalita vzdělání a kontinuita lékařské péče má podstatný vliv na to, jakou alternativní metodu léčby si žena zvolí. Naopak všechny ženy bez ohledu na sociální potřeby vyjádřily silnou potřebu porozumění a podpory.
Závěr studie má jasné poselství zdůrazňující důležitost profesionální a emocionální podpory pacientek podstupujících léčbu neplodnosti. Důraz je kladen na vznik profesionálně vedených skupin, které by ženám pomáhaly překonat negativní pocity a podporovaly je v aktivní interakci s nastavenou léčbou.
(bak)
Zdroj: Ried K., Alfred A. Quality of life, coping strategies and support needs of women seeking Traditional Chinese Medicine for infertility and viable pregnancy in Australia: a mixed methods approach. BMC Womens Health 2013 Apr 9; 13: 17; doi: 10.1186/1472-6874-13-17.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.