Peristomická dermatitida
Peristomická dermatitida často postihuje kůži v okolí vyústění stomie. Tyto komplikace ale mnohdy pacienti lékaři neohlašují a dermatitida zůstává neléčená i roky, přestože významně ovlivňuje zvládnutí chirurgického výkonu, následnou rekonvalescenci pacienta a také kvalitu života.
Tyto dermatitidy mohou být chemické, mechanické, iritační, bakteriální či imunologické etiologie nebo mohou být spojeny se základním onemocněním. Příkladem častých forem dermatitidy, které se objevují v okolí stomie, může být kontaktní iritace stolicí nebo močí, chronická papulomatózní dermatitida, mechanická dermatitida a alergická kontaktní dermatitida.
Jen v USA a Kanadě žije více než 1 milión pacientů s vyústěním střeva a ročně je v těchto dvou zemích nově zakládáno přibližně 100 000 stomií. Stomie mohou být dočasné nebo trvalé a jsou využívány při léčbě gastrointestinálních onemocnění, jako jsou kolorektální karcinom, Crohnova nemoc a syndrom dráždivého tračníku.
Přestože stomie pomáhají pacientům překonat závažné stavy, mohou se po jejich založení vyskytnout četné komplikace. Z těch je nejčastější právě peristomické podráždění kůže. Kůže má mírně kyselé pH (od 4,0 do 5,5) a moč i stolice jsou mírně alkalické, proto může jejich prosakování na kůži způsobit eroze.
Podle Nybeaka et al. se prevalence kožních komplikací u stomických pacientů pohybuje mezi 6 a 80 %. Více než třetina pacientů s kolostomií a více než dvě třetiny pacientů s urostomií jsou postiženy peristomální dermatitidou. Důvodem vyššího výskytu komplikací u urostomie je to, že moč je produkována kontinuálně a obsahuje vyšší koncentraci trávicích enzymů.
Prevence a terapie peristomické dermatitidy představuje velkou výzvu, protože některé topicky aplikované masti a krémy mohou být velmi mastné a aplikace těchto produktů ovlivňuje adhezi příslušenství stomie.
- Jedním způsobem, jak se vyhnout tomuto problému, je topická aplikace steroidního krému pod okluzi hydrokoloidní membránou před umístěním stomického doplňku.
- V jiné studii, konané pod vedením Lyona, byly na postižené oblasti aplikovány emulze obsahující 50% izopropylalkohol, který má antibakteriální vlastnosti.
- Další metodou, jak zmírnit peristomickou iritaci kůže, je využití sukralfátového prášku, který poté, co je aplikován na kůži, působí jako fyzická bariéra.
(hak)
Zdroj:
- Dermatitis 2010; 21 (3): 138–147.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.