Negativní energetická bilance souvisí s lidskou infertilitou – nové poznatky o MCH systému
Vazba mezi energetickým příjmem a reprodukcí je kritickým okamžikem pro přežívání všech živočišných druhů včetně člověka.
Vazba mezi energetickým příjmem a reprodukcí je kritickým okamžikem pro přežívání všech živočišných druhů včetně člověka. Na energii náročné reprodukční pochody jsou přerušeny v okamžiku negativní energetické bilance. Vědci z americké Yaleovy univerzity představili nové poznatky, které poodhalují, jak spolu souvisí hladovění, negativní energetická bilance a lidská infertilita.
Už dříve vědci objevili, že omezení příjmu energie u zvířat sice zvyšuje délku života, ale snižuje také jejich fertilitu. Novinkou je, že hladovění a restrikce potravy, které se podílí na snížení fertility, ovlivňují také systém hypotalamického MCH (melanin-concentrating hormone). Tento systém je při hladovění upregulován a dochází kvůli jeho aktivitě k poklesu výdeje energie. MCH také stimuluje k příjmu potravy. Ke zkoumání vědcům posloužily MCH knock-outované myši, které byly hubené, měly vyšší metabolický obrat, ale zůstaly fertilní.
Ačkoliv má MCH zásadní klinické důsledky, dosud chyběly studie, které by prokázaly postsynaptický efekt MCH na neurony CNS. V nové studii prokázali vědci za použití metody patch-clamp silný inhibiční efekt MCH na určitou populaci neuronů (septální vGluT2-GnRH neurony), která ovlivňuje pubertu a fertilitu. MCH brání aktivaci klíčové molekuly, která se označuje jako kisspeptin. Kisspeptin je spouštěčem puberty, aktivuje septální vGluT2-GnRH neurony a v dospělosti se podílí na udržování fertility.
Mozkové neurony, které produkují MCH, jsou po dlouhou dobu zcela utlumeny. Avšak v okamžiku, kdy dojde k negativní energetické bilanci, jsou MCH produkující neurony aktivovány a dochází k vypnutí reprodukčních procesů. Hlad nebo excesivní cvičení aktivují MCH systém a opožďují nástup puberty zablokováním kisspeptinu.
MCH také moduluje spánek, drogovou závislost, chování a náladu. V současnosti se pracuje na využití antagonistů MCH receptoru jako antiobezitik a antidepresiv.
(nes)
Zdroj: Melanin-concentrating hormone directly inhibits GnRH neurons and blocks kisspeptin activation, linking energy balance to reproduction, Published online before print September 21, 2009, PNAS.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.