IVM – nadějná alternativa IVF
Přelomem v léčbě neplodnosti je umělé oplodnění novou metodou, která se zdá být levnější a bezpečnější alternativou IVF (in vitro fertilizace – umělé oplodnění vajíčka spermií).
Přelomem v léčbě neplodnosti je umělé oplodnění novou metodou, která se zdá být levnější a bezpečnější alternativou IVF (in vitro fertilizace – umělé oplodnění vajíčka spermií). V Oxfordu se narodila 18. října dvojčata, chlapec a dívka, pomocí této nové metody umělého oplodnění nazvané IVM (in vitro maturation).
IVF versus IVM
Během standardního režimu IVF ženy užívají po dobu pěti týdnů léky pro stimulaci ovarií k produkci vajíček. Ta jsou pak odebrána za ultrazvukové kontroly. Náklady na terapii se ve Velké Británii pohybují v přepočtu okolo 40 000 Kč. Celý proces trvá poměrně dlouhou dobu a navíc u žen s polycystickými ovarii existuje vysoké riziko vzniku hyperstimulace vaječníků, jež je pro ně v mnoha případech fatální.
Při IVM se léky neužívají vůbec. Z ovarií se odebírají vajíčka, která jsou ještě nezralá. V laboratoři pak během 24 až 48 hodin dozrávají a jsou užita k fertilizaci a implantaci do dělohy. Hlavní výhodou pro pacientku je bezpečnost této metody. Technika je výhodnější hlavně pro ženy se syndromem polycystických ovarií (PCOS), neboť právě medikamentózní léčba jim přináší řadu nebezpečných vedlejších účinků. Rozhodující je i cena, neboť IVF patří stále k relativně nákladným výkonům. Pomocí IVM by se mohla terapie neplodnosti stát mnohem přístupnější.
Nevýhodou může být to, že vajíčka, která dozrávají v laboratoři, mají poněkud tužší obal než vajíčka spontánně vyzrálá. Oplození se provádí pouze metodu ICSI (intracytoplasmatic sperm injection). Vědci se tedy snaží připravit taková média, kde by se vajíčka vyvinula podobně jako přirozenou cestou. K oplození pak bude stačit běžná inseminace.
Jaké je použití IVM?
Průkopníky IVM se stali odborníci z Univerzity McGill v Montrealu, dále byla užita ve Skandinávii, Koreji a Velké Británii. Do dnešního dne se na celém světě pomocí této metody narodilo kolem 400 dětí. V současnosti se používá pouze k terapii infertilních žen s PCOS.
Je otázkou, zda se tato převratná a jistě výhodná technika stane rutinní v terapii infertility. Zatím čeká na odborníky mnoho práce. Dobrá zpráva je, že se na poli léčby neplodnosti objevila další perspektivní metoda.
(nes)
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.