Hysteroskopická resekce děložního septa zlepšuje šanci na graviditu žen s jinak nevysvětlenou infertilitou
Cílem studie bylo zhodnotit efekt chirurgické korekce děložního septa na plodnost. Do studie bylo zařazeno 44 žen (skupina A) s děložním septem a 132 žen (skupina B) s nevysvětlitelnou příčinou infertility.
U skupiny A byla provedena hysteroskopická korekce septa. Obě skupiny pak byly sledovány bez jakékoli jiné intervence. Ve skupině A byly signifikantně vyšší počty těhotenství (38,6 % v. 20,4 %) a počty živě narozených dětí (34,1 % v. 18,9 %).
Septum v děloze se vyskytuje v ženské populaci ve 3–4 % případů. Septovaná děloha se řadí mezi mülleriánské anomálie a může být vyjádřena v rozsahu široké škály. Bylo již dříve dokumentováno, že v její přítomnosti dochází k častějším časným potratům a předčasným porodům.
Proces reprodukce člověka je velice komplexní a závisí na mnoha faktorech. Důležitá je především efektivní ovulace, transport viabilních spermií a vajíčka a jejich splynutí. Důležitá část tohoto procesu se týká interakce embryo–endometrium, přičemž endometrium zde hraje aktivní roli. Je též známo, že endometrium může být na molekulární úrovni různě modifikováno. Z hypotetického hlediska se v takovém případě může uplatnit i přítomnost septa. To by vysvětlovalo, proč je vztah mezi přítomností septa a vznikem gravidity složitější, než by odpovídalo prostě mechanickému výkladu.
Některé retrospektivní studie neprokázaly vztah mezi děložním septem a schopností otěhotnět. Některá těhotenství nejsou septem vůbec ovlivněna a probíhají nekomplikovaně i za přítomnosti septa. Nyní je však jasné, že přinejmenším ve zde uvedené podskupině žen je resekce septa prospěšná. Již dříve bylo u žen indikovaných k IVF prokázáno, že resekce septa zvyšuje jak plodnost, tak správný vývoj časné gravidity.
Hysteroskopická resekce septa zvyšuje šanci na otěhotnění u žen se septovanou dělohou a jinak nevysvětlitelnou sterilitou ve srovnání se ženami s idiopatickou sterilitou a bez septa v děloze. K definitivnímu zhodnocení významu septa v jednotlivých skupinách infertilních žen však bude nezbytné uspořádat prospektivní randomizované studie.
(jos)
Zdroj: Antonio Mollo, Pasquale De Franciscis, Nicola Colacurci, Luigi Cobellis, Antonio Perino, Renato Venezia, Carlo Alviggi, Giuseppe De Placido: Hysteroscopic resection of the septum improves the pregnancy rate of women with unexplained infertility: a prospective controlled trial. Corrected Proof, Fertility and Sterility, 19 June 2008. DOI: 10.1016/j.fertnstert.2008.04.011
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.