Gonádové dysfunkce u morbidně obézních adolescentních dívek
Cílem studie bylo popsání dysfunkcí gonád a zhodnocení výskytu syndromu polycystických ovarií (PCOS) u adolescentních dívek s metabolickým syndromem (MeS).
Syndrom polycystických ovarií je častou příčinou ztráty ovulace a klinického či biochemického hyperandrogenismu. Jde o nejrozšířenější endokrinopatii u žen v produktivním věku. Riziko tohoto syndromu stoupá spolu s obezitou. Vyskytuje se u 25 % žen s nadváhou či obezitou 1. stupně, a dokonce u 35 % morbidně obézních žen. 43–50 % žen se syndromem polycystických ovarií je postiženo metabolickým syndromem.
Adolescenti s metabolickým syndromem trpí mnoha komorbiditami, mimo jiné hypertenzí, spánkovou apnoí, hyperlipidémií a depresemi. Nicméně gonádové dysfunkce nebyly u těchto pacientů dosud podrobně zkoumány. V dosavadní literatuře existují zmínky o amenoree, nepravidelném menstruačním cyklu, hirsutismu a syndromu polycystických ovarií u adolescentních dívek zařazených do programu bariatrické chirurgie. Problému polycystických ovarií ve spojitosti s metabolickým syndromem je podle autorů studie nutno se věnovat, protože výskyt dětské obezity nezadržitelně roste a 77 % obézních dětí zůstává obézních i v dospělosti.
Studie se zúčastnilo 174 dívek zařazených mezi lety 2006 a 2013 do programu bariatrické chirurgie na Kolumbijské univerzitě. Po vyřazení 76 dívek, které nesplňovaly podmínky studie, bylo analyzováno 98 z nich. Tyto dívky byly rozděleny do 4 skupin: dívky se syndromem polycystických ovarií (n = 24), nepravidelným menstruačním cyklem (n = 25), zvýšenou hladinou testosteronu (n = 6) a kontrolní skupina (n = 43). Dívky s průměrným BMI 46,6 byly ve věku 13–19,6 roku.
Metabolický syndrom podle modifikovaných Cookových kritérií byl diagnostikován u celkem 32 dívek (33 %). Šest jich bylo ve skupině s polycystickými ovariemi, 7 ve skupině s nepravidelnou menstruací, 4 dívky byly ze skupiny se zvýšenou hladinou testosteronu a 15 z kontrolní skupiny. Syndrom polycystických ovarií nebyl spojen s vyšší hodnotou BMI.
Z výsledků studie vyplývá, že na rozdíl od dospělých nejsou u adolescentů syndromy polycystických ovarií a metabolický syndrom příčinně propojeny.
(jez)
Zdroj: Vivian Chin, M. D., Marisa Censani, M. D., Gonadal dysfunction in morbidly obese adolescent girls, Fertil Steril 2014; 101: 1142–8.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.