FDA varuje před riziky léčby inhibitory TNF u dětí
Podle analýzy americké FDA (Food and Drug Administration) zvyšují inhibitory TNF riziko lymfomů a dalších malignit u pediatrických pacientů, kterým jsou tyto léky podávány pro léčbu zánětlivých onemocnění, jako je například juvenilní revmatoidní artritida nebo Crohnova nemoc.
TNF inhibitory jsou monoklonální protilátky proti tumor nekrotizujícímu faktoru, jehož nadbytek hraje u chronických zánětlivých onemocnění důležitou roli. Do skupiny TNF inhibitorů patří následující léky:
- infliximab (Remicade),
- etanercept (Enbrel),
- adalimumab (Humira),
- certolizumab pegol (Cimzia),
- golimumab (Simponi).
Téměř v polovině popsaných malignit šlo o lymfomy, vyskytla se ale i leukemie, maligní melanom a nádory solidních orgánů. FDA požaduje, aby všechny léky ze skupiny TNF inhibitorů obsahovaly varování, že mohou zvyšovat riziko nádorových onemocnění u dětí, i v příbalovém letáku.
FDA doporučuje, aby lékaři zvýšené riziko vzniku maligního onemocnění ještě před nasazením TNF inhibitorů řádně probrali s rodinami dětí, u kterých je léčba zvažována. Také je třeba monitorovat všechny malignity vzniklé v průběhu i po ukončení léčby. Toto upozornění se týká i nově vzniklé či progredující psoriázy.
(hak)
Zdroj:Bridget M. Kuehn, TNF Blocker Risks, JAMA 2009; 302 (11): 1162.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.