#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Diagnostika ovariální rezervy – antimülleriánský hormon, metoda volby

24. 9. 2015

Pro rozhodnutí o vhodné léčbě neplodnosti je třeba zjistit o páru několik informací. Mezi ně patří ovariální rezerva ženy. Novinkou v této diagnostice je antimülleriánský hormon. Které markery jsou v dnešní době nejpřesnější a nejspolehlivější?

Tradičně se k určení ovariální rezervy využívá několik informací: věk, sérové hodnoty folikulostimulačního hormonu a estradiolu, počet antrálních folikulů. Problémem je, že zvýšené hodnoty folikulostimulačního hormonu jsou až ve fázi značného snížení ovariální funkce. Všeobecně se proto považuje určení počtu antrálních ovariálních folikulů za přesnější, nicméně náročnější metodu. Shrneme-li tedy dnešní možnosti stanovení ovariální rezervy, máme k dispozici různé markery: antimülleriánský hormon (AMH), folikulostimulační hormon (FSH) a počet antrálních folikulů (AFC). Podívejme se, který z výše uvedených markerů je nejvhodnějším adeptem na vyšetření ovariální rezervy při léčbě neplodnosti.

Američtí lékaři porovnávali výše uvedené markery ovariální rezervy. Prospektivní studie se zúčastnilo 112 neplodných žen. Dle věku byly rozděleny do tří skupin: skupina I – ženy mladší 35 let (n = 39), skupina II – ženy ve věku 35–40 let (n = 31) a skupina III – ženy mezi 41 a 46 lety (n = 42). Hodnoty AMH, FSH a AFC byly zjišťovány v průběhu 2.–3. dne menstruačního cyklu.

Ve výsledcích byla zjištěna silná negativní korelace mezi věkem a hodnotami AMH a AFC, zatímco v případě FSH se jednalo o jednoznačnou pozitivní korelaci s rostoucím věkem. AMH negativně koreloval s FSH a pozitivně s AFC. Byla pozorována mírná negativní korelace mezi FSH a AFC. Při porovnávání markerů u jednotlivých skupin byla korelace AMH a AFC znatelně pozitivní pro skupinu I, II i III. Statisticky signifikantní korelace mezi FSH a AMH byla detekována pouze u skupiny I a II, zatímco statisticky jasná korelace mezi FSH a AFC byla potvrzena pouze u supiny III, stejně tak jako korelace mezi AFC a věkem pouze u skupiny I.

Z výsledků vyplývá, že AMH byl měl být považován za spolehlivý marker ovariální rezervy v porovnání s FSH. Navíc má některé další výhody. Patří mezi ně například stabilita sérových hodnot, a tedy jejich možné určení v kterékoli fázi menstruačního cyklu. Vzhledem k tomu, že je silná pozitivní korelace mezi sérovými hodnotami AMH a AFC, jejich kombinace může znamenat jasné zlepšení a zpřesnění diagnostiky ovariální rezervy.

(boba)

Zdroj: Barbakadze L., Kristesashvili J., Khonelidze N., Tsagareishvili G.: The correlations of anti-Müllerian hormone, follicle-stimulating hormone and antral follicle count in different age groups of infertile women. Int J Fertil Steril 2015; 8 (4): 393–398.



Štítky
Reprodukční medicína
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#