Dárcovství vajíček
Program darovaného oocytu je určen ženám, u kterých není možné ani po hormonální léčbě získat vajíčka pro mimotělní oplodnění, nebo u žen, kde se vajíčka podaří získat, ale opakovaně selhává oplození a nidace.
Program darovaného oocytu je určen ženám, u kterých není možné ani po hormonální léčbě získat vajíčka pro mimotělní oplodnění, nebo u žen, kde se vajíčka podaří získat, ale opakovaně selhává oplození a nidace. Indikacemi jsou například vyšší věk ženy, chirurgicky odstraněná ovaria, předčasné selhání ovarií, stavy po chemoterapii a radioterapii nebo neúspěch IVF. Další skupinou jsou pacientky s genetickými poruchami (Turnerův syndrom) a přenašečky chromozomálních vad.
Pacientky s ovariálním selháním zahajují terapii podáním estrogenu a progesteronu pro napodobení cyklické produkce ovariálních hormonů a následný růst a diferenciaci endometria. Ženám se zachovaným menstruačním cyklem je nejprve aplikována injekce depotního GnRH analoga, jež neutralizuje vlastní hormonální pozadí pacientky, které by mohlo negativně ovlivnit léčbu. Poté je zahájena terapie estrogeny a po dvou týdnech provedena ultrazvuková kontrola pro zhodnocení stavu děložní sliznice.
Podle dostupných studií vedlo k těhotenství průměrně asi 43 % transferů s darovanými oocyty. Bylo zjištěno, že z řady faktorů, které ovlivňují výsledky této metody, jsou nejdůležitější vlastnosti dělohy a způsob transferu.
Největší překážkou pro transfer embrya byly strukturální odchylky dělohy a selhání proliferace endometria. K nejběžnějším onemocněním patří děložní myomy, jejichž vliv závisí na lokalitě, počtu a velikosti. Submukózní myomy nejvíce zasahují do děložní dutiny a měly by být odstraněny. Excize intramurálních myomů se zdá být kontroverzní pro invazivitu výkonu a možné komplikace. K optimalizaci terapeutického postupu je proto vhodné tyto abnormality důkladně vyšetřit a eventuálně korigovat.
Dárcovství vajíček je optimální metodou v terapii ženské neplodnosti, pokud selhávají ovariální funkce. V současnosti je bohužel aktuální především vzhledem k novému životnímu stylu, kdy je trendem těhotenství spíše odkládat.
(nes)
Zdroj: Zenke U, Chetkowski RJ. Transfer and uterine factors are the major recipient-related determinants of success with donor eggs. Fertil Steril 2004;82(4):850–856.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.