Účinnost a bezpečnost tapentadolu v dlouhodobé analgetické terapii u pacientky s chronickou pankreatitidou – kazuistika
Chronická pankreatitida je spojená se silnými bolestmi, které jsou často refrakterní vůči běžným analgetikům. Prezentovaná kazuistika demonstruje účinnost a bezpečnost dlouhodobé terapie opioidním analgetikem tapentadolem u 62leté pacientky s chronickou pankreatitidou. Výjimečností tohoto případu jsou farmakogenomické testy provedené před zahájením analgetické léčby ke stanovení metabolického fenotypu pacientky.
Léčba bolesti při chronické pankreatitidě
Mezi klinické symptomy chronické pankreatitidy patří bolest, poruchy trávení a diabetes mellitus. Cílem terapie je tlumení bolesti, substituce trávicí funkce pankreatickými enzymy, substituce inzulinu a léčba přidružených komplikací. Pacienti refrakterní k léčbě běžnými analgetiky vyžadují podávání silných opioidních analgetik.
Nová centrálně působící opioidní analgetika, mezi něž se řadí tapentadol, vykazují slibný účinek v terapii nociceptivní i neuropatické bolesti, přičemž mají při porovnání s tradičními opioidy dobrý profil snášenlivosti. Tapentadol působí dvojím mechanismem: jednak je agonistou opioidních receptorů s vysokou afinitou k μ-opioidním receptorům, ale současně inhibuje zpětné vychytávání noradrenalinu, díky čemuž může přispět také k tlumení neuropatické bolesti. Ve studiích prokázal zmírnění bolesti v dávce 300 mg/den bez zhoršení jaterních a renálních funkcí po dobu více než 3 měsíců.
Popis případu
62letá pacientka s chronickou pankreatitidou trpěla bolestmi, které byly refrakterní k endoskopické i chirurgické terapii. Při vyšetření jejího genomu nebyly nalezeny žádné varianty cytochromů, které by svědčily pro abnormální metabolismus tapentadolu. Počínaje 30. dnem před nasazením tapentadolu pacientka hodnotila bolest pomocí 10bodové numerické škály a grafického hodnocení. Sledování probíhalo dalších 145 dní po zahájení léčby tapantadolem v denní dávce 150 mg (ranní dávka 50 mg, noční dávka 100 mg). Před podáním léku a poté každých 10 dnů byl odebrán vzorek krve ke stanovení laboratorních parametrů.
Tapentadol vykázal významnou analgetickou účinnost. Skóre bolesti kleslo dle numerické škály během 1. týdne léčby z 8 bodů na 1 bod a na základě grafického znázornění bolesti pacientkou došlo ke zmenšení plochy vyjadřující bolest o 95 %. Při vyšetření 37. a 64. den léčby bylo zjištěno zvýšení hladiny kreatininu o 44 μmol/l oproti vstupní hodnotě. Po úpravě pitného režimu se však hodnoty vrátily k normálu. Během sledování nebylo nutné upravovat dávkování léku.
Závěr
Tapentadol by mohl být vhodným řešením u perzistující bolesti při chronické pankreatitidě, která by pacienty mohla ušetřit nežádoucích účinků kombinované analgetické léčby, jako je sedace, respirační deprese nebo zácpa.
(holi)
Zdroj: Iacobellis A., Seripa D., Palmieri O. et al. Efficacy and safety of long-term administration of tapentadol in relieving chronic pancreatitis pain. Pain Med 2017 Apr 1; 18 (4): 815–817, doi: 10.1093/pm/pnw220.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.