#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Jak vybrat silný opioid u pacienta s nádorovou bolestí – klinická vodítka a rozhodovací algoritmus

23. 4. 2025

Silné opioidy tvoří základ léčby středně silné a silné nádorové bolesti, avšak žádný z nich nelze považovat za univerzální volbu pro všechny pacienty. V klinické praxi je třeba volbu opioidu přizpůsobit specifickým faktorům, jakými jsou insuficience jater či ledvin, schopnost perorálního příjmu nebo riziko útlumu dechového centra. Tento přehled shrnuje doporučení pro jednotlivé klinické situace, upozorňuje na specifická rizika a nabízí praktický algoritmus, který může napomoci individualizaci léčby – vždy však se zachováním principu pečlivého sledování poměru mezi účinností a bezpečností.

Úvod

Silné opioidy jsou podle řady mezinárodních i českých doporučení základní lékovou skupinou pro symptomatickou léčbu středně silné a silné nádorové bolesti. V některých případech jsou indikované v monoterapii, většinou je však účelná kombinace s neopioidními analgetiky a v případě neuropatické bolesti s některými antikonvulzivy či antidepresivy. Souhrnně lze říct, že u 19 z 20 pacientů dosáhneme při léčbě silnými opioidy do 14 dnů klinicky významné úlevy od bolesti, ale u 1–2 pacientů budeme muset změnit typ opioidu kvůli závažným nežádoucím účinkům – především nevolnosti, zvracení, celkovému útlumu a zmatenosti.

Na základě publikovaných studií jsou všechny silné opioidy (morfin, oxykodon, hydromorfon, metadon, transdermální fentanyl a buprenorfin, tapentadol) v zásadě srovnatelné v jednotlivých klinicky relevantních výsledcích léčby, jako je snížení intenzity bolesti, v počtu „respondérů“ (pacientů, u kterých dosáhneme snížení intenzity bolesti o 50, resp. 30 %), ve vlivu na celkovou kvalitu života i v prevalenci závažných nežádoucích účinků (nevolnost, zvracení, zácpa, delirium).

V současné době proto nelze jednoznačně řici, že by byl některý ze zástupců silných opioidů evidence based univerzálním lékem 1. volby pro všechny pacienty s nádorovou bolestí. V klinické praxi musíme při zahájení podávání silných opioidů nebo při přechodu z jednoho opioidu na jiný zohlednit řadu klinických faktorů a okolností. V našem textu se budeme zabývat silnými opioidy dostupnými v Česku pro léčbu chronické nádorové bolesti a jejich postavením ve specifických klinických situacích.

  

Tab.  Přehled silných opioidů dostupných pro léčbu chronické nádorové bolesti v Česku

morfin

tablety SR (slow release)

tablety IR (immediate release)

kapky IR

oxykodon

tablety SR

tablety IR

hydromorfon

tablety SR

metadon

kapky (lze použít jako SR i IR)

tapentadol

tablety SR

tablety IR

buprenorfin

náplasti s intervalem výměny 2× týdně

náplasti s intervalem výměny 1× týdně

fentanyl

náplasti s intervalem výměny po 72 hod

Specifické klinické situace

Problematický příjmem per os

V kontextu onkologického onemocnění může být perorální příjem problematický z důvodu silné nevolnosti a zvracení v souvislosti s protinádorovou léčbou, ale také v důsledku nádorem způsobené dysfagie, bulbárního syndromu při postižení CNS, stenózy jícnu nebo žaludku a dalších částí GIT a samozřejmě u pacientů živených přes gastrostomii či jejunostomii. U všech těchto nemocných v léčbě chronické bolesti jednoznačně preferujeme transdermální lékové formy. K rychlému zmírnění bolesti a také k řešení některých akutních stavů lze samozřejmě použít také transmukózní fentanyl nebo parenterálně podávané opioidy. V dlouhodobější léčbě je ale jejich užití spíše výjimečné.

Ledvinné selhávání

Při ledvinné insuficienci může v důsledku snížené clearance docházet ke kumulaci léčiva a aktivních metabolitů (morfin, oxykodon, tramadol, kodein, částečně také hydromorfon). To může vést k relativnímu zvýšení analgetické účinnosti. Může však rovněž docházet k zvýraznění nežádoucích účinků (celková sedace, delirium, útlum dechového centra). Dávku je proto třeba individuálně redukovat u morfinu, hydromorfonu, oxykodonu a tramadolu. U závažného renálního selhávání je doporučováno tyto léky nepodávat. Dávky není třeba redukovat u transdermálního buprenorfinu a fentanylu a perorálního metadonu. V případě závažné renální insuficience a u dialyzovaných pacientů jsou léky volby transdermální buprenorfin, fentanyl a perorální metadon.

Jaterní selhávání

Vliv jaterní insuficience na účinek opioidů je komplexní. Může být mírně snížená biodegradace (např. morfin a hydromorfon), někdy může být snížená transformace léků na účinný metabolit (např. kodein a tramadol). Může být snížený first pass effect u perorálních preparátů. Dávku je proto vhodné individuálně mírně redukovat u morfinu, hydromorfonu a oxykodonu. Dávku obvykle není třeba redukovat u transdermálního fentanylu a buprenorfinu. Redukce dávek opioidů se provádí zcela individuálně podle klinického stavu, analgetického účinku a případných nežádoucích účinků léčby.

Specifickou výzvu představuje při jaterním selhávání použití kombinovaného preparátu oxykodon/naloxon. Eliminace naloxonu, ke které dochází po perorálním podání při prvním průchodu játry, může být při významné jaterní dysfunkci snížena. Naloxon se tak dostává do systémové cirkulace, přestupuje přes hematoencefalickou bariéru a může zrušit analgetický účinek oxykodonu v CNS a vyvolat závažný abstinenční syndrom. K podobnému efektu dochází také při výrazné portální hypertenzi (časté např. u pacientů s trombózou, útlakem vena portae nebo mnohočetnými jaterními metastázami), kdy se přes kolaterální řečiště (portokavální anastomózy) dostává velká část naloxonu do systémové cirkulace. Základní jaterní testy bývají v této situaci pouze lehce abnormální, a lékaři proto na riziko antagonizace analgetického účinku často nemyslí.

Riziko útlumu dechového centra

Útlum dechového centra je obvykle spojen s celkovým útlumem (somnolence, sopor) a v léčbě chronické bolesti se s ním setkáváme spíše výjimečně. Zvýšené riziko útlumu dechového centra je ovšem potřeba předpokládat u pacientů s respirační insuficiencí v důsledku některých plicních onemocnění (např. CHOPN, intersticiální plicní procesy, cystická fibróza) a u pacientů se syndromem spánkové apnoe, respektive u obézních pacientů se syndromem noční hypoventilace.

Riziko útlumu dechového centra významně narůstá při současném užívání dalších potenciálně „tlumivých“ lékových skupin – především benzodiazepinů a gabapentinoidů (gabapentin a pregabalin). Pokud je současné užití těchto léků skutečně nezbytné, je třeba opatrně upravovat dávku silných opioidů a průběžně hodnotit jejich účinek. Z hlediska rizika závažného útlumu dechového centra se v této situaci jako nejbezpečnější jeví buprenorfin, který je díky svému parciálnímu agonismu na μ-opioidní receptor (MOR) i při vyšších dávkách spojený s nejnižším rizikem klinicky významného útlumu dechového centra. U ostatních opioidů je potřeba zvýšená opatrnost.

Rozhodovací algoritmus

Schéma na obr. níže uvádí rozhodovací algoritmus pro volbu silného opioidu v léčbě středně silné a silné nádorové bolesti.

V klinické praxi však i při použití tohoto nástroje platí, že nasazení silného opioidu má vždy charakter individuálního terapeutického „pokusu“, při kterém musíme průběžně vyhodnocovat, zda je poměr úlevy od bolesti a nežádoucích účinků a rizik pro pacienta příznivý.

  

Obr.  Algoritmus pro volbu opioidu u pacientů se středně silnou a silnou nádorovou bolestí

  

MUDr. Ondřej Sláma, Ph.D.
Centrum paliativní péče
Masarykův onkologický ústav, Brno

  

Literatura:

1. Sláma O. Podle čeho se rozhodovat při volbě silného opioidu v léčbě nádorové bolesti. Onkol Revue 2025;12(2):137–140.

Obecná doporučení pro léčbu nádorové bolesti:

2. Adult Cancer Pain. NCCN Guidelines, version 3.2024. Dostupné na: www.nccn.org
3. Fallon M, Giusti R, Aielli F et al.; ESMO Guidelines Committee. Management of cancer pain in adult patients: ESMO Clinical Practice Guidelines. Ann Oncol 2018; 29 (Suppl. 4): iv166–iv191, doi: 10.1093/annonc/mdy152.
4. Sláma O a kol. Farmakoterapie nádorové bolesti. Modrá kniha České onkologické společnosti ČLS JEP, 2024. Dostupné na: www.linkos.cz/lekar-a-multidisciplinarni-tym/personalizovana-onkologie/modra-kniha-cos/aktualni-vydani-modre-knihy

Metaanalýzy srovnávající silné opioidy:

5. Wiffen PJ, Wee B, Derry S et al. Opioids for cancer pain - an overview of Cochrane reviews. Cochrane Database Syst Rev 2017; 7: CD012592, doi: 10.1002/14651858.CD012592.pub2.
6. Corli O, Floriani I, Roberto A et al.; CERP Study of Pain Group. Are strong opioids equally effective and safe in the treatment of chronic cancer pain? A multicenter randomized phase IV 'real life' trial on the variability of response to opioids. Ann Oncol 2016; 27 (6): 1107–1115, doi: 10.1093/annonc/mdw097.

Opioidy u pacientů s ledvinným selháváním:

7. Pham PC, Khaing K, Sievers TM et al. 2017 update on pain management in patients with chronic kidney disease. Clin Kidney J 2017; 10: 688–697.
8. Dolati S, Tarighat F, Pashazadeh F et al. The role of opioids in pain management in elderly patients with chronic kidney disease: a review article. Anesth Pain Med 2020; 10 (5): e105754, doi: 10.5812/aapm.105754.

Opioidy u pacientů s jaterním selháváním:

9. Soleimanpour H, Safari S, Shahsavari Nia K et al. Opioid drugs in patients with liver disease: a systematic review. Hepat Mon 2016; 16 (4): e32636, doi: 10.5812/hepatmon.32636.
10. Rogal SS, Beste LA, Youk A et al. Characteristics of opioid prescriptions to veterans with cirrhosis. Clin Gastroenterol Hepatol 2019; 17 (6): 1165–1174.e3, doi: 10.1016/j.cgh.2018.10.021.

Opioidy a riziko útlumu dechového centra:

11. Davis MP, DiScala S, Davis A. Respiratory depression associated with opioids: a narrative review. Curr Treat Options Oncol 2024; 25 (11): 1438–1450, doi: 10.1007/s11864-024-01274-5.
12. Webster L, Rauck RL. Atypical opioids and their effect on respiratory drive. J Opioid Manag 2021; 17 (7): 109–118, doi: 10.5055/jom.2021.0648.



Štítky
Neurologie
Partneři sekce

Nejnovější kurzy
Léčba bolesti v ordinaci praktického lékaře
Autoři: MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Přejít do kurzů
Nejčtenější tento týden Celý článek
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#