Porovnání lokální kombinované léčby 1,2% klindamycinem s 0,025% tretinoinem a lokální monoterapie akné
Studie porovnávající lokální kombinovanou léčbu 1,2% klindamycinem (CLIN) s 0,025% tretinoinem (RA) v nosném vehikulu (CT gel) s efektem monoterapie klindamycinem, tretinoinem a nosným vehikulem u pacientů s akné.
Patogeneze akné
Akné patří mezi chronická onemocnění, na jeho etiologii se podílejí čtyři patogenetické mechanismy: produkce mazu, kolonizace kůže bakterií Propionibacterium acnes, změna keratinizace a uvolnění prozánětlivých mediátorů. Současný konsenzus terapie akné doporučuje zvolit takovou léčbu, která zasáhne dva nebo tři zmíněné patogenetické procesy. Antibiotická terapie ovlivňuje bakteriální kolonizaci a některá z používaných antibiotik mají současně přímý protizánětlivý efekt. Mezi účinky retinoidů se řadí antikomedonový, komedonolytický a protizánětlivý efekt. Topické retinoidy představují klíčovou součást terapie akné. Lokální antimikrobiální terapie společně s místní aplikací retinoidů ovlivní většinu klinických projevů akné a má komplexnější dopad než použití antimikrobiální terapie samotné.
Efektivita kombinované terapie
Monoterapie perorálními či lokálními antibiotiky není již dle moderních zásad léčby doporučována z důvodu narůstající prevalence rezistentních kmenů P. acnes. Účinek perorálních ATB by měl být zhodnocen po 6−8 týdnech léčby a jejich podávání by mělo být omezeno na co nejkratší nutnou dobu (např. cca 3 měsíce).
V současné době se dermatologové přiklánějí ke kombinované léčbě jako léčbě první volby. Tato kombinovaná terapie zahrnuje aplikaci topického retinoidu a antimikrobiálního agens doplněnou použitím benzoylperoxidu s keratolytickými a baktericidními vlastnostmi.
Efektivitu kombinované léčby akné zkoumala klinická dvojitě zaslepená studie publikovaná v roce 2012 v Journal of Drugs in Dermatology. Autoři si kladli za cíl zhodnotit lokální kombinovanou léčbu 1,2% klindamycinem (CLIN) s 0,025% tretinoinem (RA) v nosném vehikulu (CT gel). Do studie bylo zařazeno celkem 1649 účastníků, kteří byli randomizováni v poměru 2 : 2 : 2 : 1. Jednotlivým skupinám probandů byl aplikován CT gel, klindamycin, tretinoin nebo nosné vehikulum 1× denně po dobu 12 týdnů. Hodnocení účinků léčby probíhalo dle bodové škály Investigator’s Static Global Assessment.
Výsledky studie
Značné množství pacientů dosáhlo po 12 týdnech terapie zlepšení o ≥ 2 stupně na zmíněné hodnoticí škále po aplikaci CT gelu ve srovnání s aplikací samotného klindamycinu, tretinoinu či nosného vehikula. Aplikace CT gelu byla spojena se značnou redukcí absolutního počtu všech lézí v porovnání s ostatními skupinami léčiv. Lokální snášenlivost byla stejná jako při podávání tretinoinu samotného, známky iritace kůže po aplikaci byly nejvíce patrné ve 2. týdnu léčby. Vedlejší účinky byly srovnatelné ve všech skupinách.
Závěr
Závěrem studie bylo konstatováno, že lokální kombinovaná léčba s obsahem 1,2% klindamycinu (CLIN) s 0,025% tretinoinem (RA) v nosném vehikulu (CT gel) je mnohem účinnější než monoterapie samotným klindamycinem či retinoidem, přičemž bezpečnost a tolerabilita užitých substancí je srovnatelná. Z uvedeného vyplývá, že kombinovanou léčbou akné je dosaženo redukce podávaných preparátů a snížení četnosti aplikace, což vede ke zvýšení compliance pacientů a tím i k lepším léčebným výsledkům.
(moa)
zdroj: Jarratt M. T., Brundage T. Efficacy and safety of clindamycin-tretinoin gel versus clindamycin or tretinoin alone in acne vulgaris: a randomized, double-blind, vehicle-controlled study. J Drugs Dermatol 2012; 11 (3): 318−326.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.