Předpokladem pro podporu imunity v sezóně viróz je poznat, jak imunita funguje
Sezóna podzimních viróz je v plném proudu a každý z nás přemýšlí, jak zůstat co nejdéle ušetřen jejich náporu. A to nejen kvůli tomu, že být nemocný není nic příjemného. Řada u nás si navíc nemůže u sebe a svých dětí dovolit v nabitém předvánočním čase opakovanou či dlouhou absenci z pravidelných povinností. Efektivní posilování imunity se však neobejde bez pochopení jejího fungování.
KOMERČNÍ SDĚLENÍ
Naše tělo nechrání jen jedna imunita, ale hned dvě
Imunita chrání naše tělo proti potenciálně nebezpečným choroboplodným zárodkům (patogenům) a zajišťuje, že zůstáváme zdraví i přes setkání s nimi. Jak funguje, se většinou přibližuje pomocí metafory bojového opevnění. Na ní si totiž lze ukázat rozdíl mezi jejími dvěma typy – vrozenou (nespecifickou a neadaptivní) a získanou (specifickou a adaptivní) imunitou.
Kvalitu té první ovlivňují naše geny a vytváří ochranu proti patogenům bez ohledu na to, o který patogen zrovna v daném případě jde. Její součástí je například naše kůže, pot, sliny, ale i žaludeční kyseliny nebo střevní mikroflóra. Druhý typ imunity disponuje na rozdíl od toho prvního něčím, co je nazýváno imunitní pamětí. Pokud se tedy tělo s určitým typem patogenu setkalo, dokáže s ním efektivněji bojovat.
Kdybychom si první typ představili jako hradby opevnění, druhý by byli vojáci vycvičení k různě vedeným útokům na nepřítele (dělostřelci, lučištníci apod.). Naše tělo je vybaveno hned dvěma typy „bojovníků“, totiž bílých krvinek − jedny (B lymfocyty) chrání tělo proti cizorodým patogenům a druhé (T lymfocyty) proti poškozeným buňkám vlastního těla (například když jsou napadeny bakteriemi nebo když se z nich mohou stát – či stanou – buňky nádorové). Jedním z důležitých mechanismů „výcviku“ specifické imunity je potom například očkování.
I v zimních měsících je třeba tělu zajistit dostatek vitaminu C
Jak je tedy patrné, v rámci imunity se kombinují různé úrovně ochrany, aby se oba typy imunity vzájemně podporovaly. Posilovat obranyschopnost je třeba dlouhodobě, primárně je totiž tento proces založen na zdravém životním stylu a péči o vlastní zdraví. Lze jí docílit řadou režimových opatření, ale můžete ji podpořit i využitím chytrých pomocníků.
Prvním, který vás napadne, je jistě vitamin C, o němž je obecně známo, že přispívá k normální činnosti imunitního systému. Tělo si ho však nedokáže samo vytvořit, a pokud ho má nedostatek, projeví se to mimo jiné menší odolností vůči infekcím. Je tedy třeba ho přijímat ve stravě nebo jejích doplňcích. Každý při nachlazení sáhne po citronu do čaje, ale citron rozhodně nepatří mezi jeho nejbohatší zdroje (obsahuje jen asi 49 mg vitaminu C/100 g ovoce), mnohem více ho obsahují jiné druhy ovoce (například černý rybíz 166 mg/100 g) i zeleniny (například paprika 150 mg/100 g).
Zatímco v sezóně čerstvého ovoce není těžké si dostatečnou dávku vitaminu C zajistit ze stravy, během zimních měsíců je třeba cíleně zařazovat potraviny s jeho vyšším obsahem (například růžičkovou kapustu, zelí, šípky) nebo ho užívat ve formě doplňku stravy. Doporučená denní dávka vitaminu C pro dospělé ve věku 25–51 let činí 95 mg pro ženy a 110 mg pro muže. U kuřáků, těhotných a při nachlazení je třeba počítat s vyšší dávkou, u dětí se dávka řídí věkem.
Vybírejte si doplňky stravy, které nenabízejí jen „céčko”
Vitamin C v doporučené denní dávce nabízí mnoho různých doplňků, jen v Preventanu je ale zkombinován s patentovanou látkou přispívající k normální funkci organismu, zejména obranyschopnosti a odolnosti vůči vyčerpání – ProteQuine. Jedná se o směs biokativních látek (aminokyselin, oligopeptidů a nukleotidů) vyvinutou českými vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Nejde přitom o žádnou chemickou „šmakuládu“, ale jsou to látky, které například přijímáme, když si dopřejeme poctivý hovězí vývar. V podobě Preventanu je ovšem dodáváme tělu pravidelně a soustavně, ne pouze jednorázově či nárazově.
Preventan tím pádem jednak dlouhodobě podporuje „hradbu“ proti patogenům v podobě slizniční imunity, jednak stimuluje činnost a urychluje vyzrávání „vojáků“ naší imunity – bílých krvinek. Navíc zvyšuje tvorbu imunoglobulinu A − důležité protilátky slizniční imunity v krvi, která proti patogenům působí v ústech, krku i dýchacím systému.
S Preventanem můžete posilovat imunitu celoročně (řada Clasic), ale též při akutních potížích (řada Akut). Pokud jste u sebe zaznamenali první známky virového onemocnění, sáhněte po nejsilnějším zástupci z rodiny Preventanu – Akut Strong.
Vaše imunita se neobejde bez soustavné péče. Základem jejího posilování je vést zdravý život, ale (nejen) v době náporu virových nákaz ji můžete podpořit i jinak. V každém případě ovšem myslete na to, že podpora obranyschopnosti organismu musí probíhat na více frontách zároveň.
(pok)
Zdroje:
1. Co je to imunita? Preventan.cz. Dostupné na: www.preventan.cz/blog/co-je-to-imunita
2. How to boost your immune system. Helpful ways to strengthen your immune system and fight off disease. Harvard.edu. Dostupné na: www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system
3. Vše, co jste potřebovali vědět o vitaminu C. Preventan.cz. Dostupné na: www.preventan.cz/blog/vse-co-jste-potrebovali-vedet-o-vitaminu-c
4. Vitamin C (kyselina askorbová). NZIP.cz. Dostupné na: www.nzip.cz/clanek/1142-vitamin-c-kyselina-askorbova
5. Skryté kouzlo Preventan®? Jmenuje se ProteQuine® a narodil se v Česku. Preventan.cz. Dostupné na: www.preventan.cz/blog/skryte-kouzlo-preventan-jmenuje-se-protequine-a-narodil-se-v-cesku
6. Richter R. Sledování vlivu šestiměsíčního podávání přípravu Preventan Junior® u dětí s významným výskytem infekcí horních cest dýchacích. Pediatrie pro praxi 2011; 12 (2): 138–140. Dostupné na: www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2011/02/21.pdf
7. Preventan – 20 let podpory imunity. HN.cz. Dostupné na: https://tiskovezpravy.hn.cz/c1-66379520-preventan-20-let-podpory-imunity
8. Produkty pod označením Preventan. Neuraxpharm.com. Dostupné na: www.neuraxpharm.com/cz/categoria-produkty/podpora-imunity
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Kongresy
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- S diagnostikou Parkinsonovy nemoci může nově pomoci AI nástroj pro hodnocení mrkacího reflexu
- Proč při poslechu některé muziky prostě musíme tančit?
- Chůze do schodů pomáhá prodloužit život a vyhnout se srdečním chorobám
- „Jednohubky“ z klinického výzkumu – 2024/44
- Je libo čepici místo mozkového implantátu?