#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Epidemiologie a klinický obraz herpes zoster

Předpokládaný čas: 45 minut
Ohodnoceno:
Datum publikace: 29. 6. 2017
Pro možnost absolvování on-line kurzu je třeba se přihlásit.

Podmínky splnění

Jak uplatnit kredity?

Úvod ke kurzu

Kreditovaný kurz, který bude následovat, má za cíl prohloubit vaše znalosti týkající se onemocnění Herpes Zoster a problematiky s ním spojené.

Pásový opar, (herpes zoster, HZ) je onemocnění způsobené stejným virem jako plané neštovice - Varicella Zoster Virus (VZV). Díky silné virulenci, je tímto virem promořeno přes 95% dospělé populace. Virus po dlouhé roky setrvává v latentní podobě v dorsálních gangliích a při oslabení imunitního systému (specifické buněčné imunity) dochází k reaktivaci VZV ve formě pásového oparu.

Pásový opar postihne v průběhu života přibližně jednu osobu ze tří, přičemž většina těchto případů se vyskytne po 50. roce věku (cca 70%). Globální incidence pásového oparu stoupá a to zejména z důvodu stárnutí světové populace. Pásový opar se o něco častěji vyskytuje u žen než u mužů a u pacientů s chronickým onemocněním (např. diabetes mellitus, astma).

Antivirová terapie pásového oparu by měla být nasazena maximálně do 72 hodin od prvotních příznaků. Antivirová léčba urychluje hojení kožních lezí, ale nijak významně nesnižuje incidence postherpetická neuralgie (PHN).

Postherpetická neuralgie patří mezi nejčastější komplikace pásového oparu, která sice postihne jen část pacientů s HZ, avšak vliv PHN na kvalitu života pacientů může být zcela devastující. Mezi další formy, následky a komplikace HZ patří oftalmický zoster v případě zasažení očního nervu, Ramsay-Huntův syndrom, bakteriální superinfekce a další.

A dobrá zpráva na závěr. Od roku 2014 je i na českém trhu k dispozici vakcína proti pásovému oparu a postherpetické neuralgii. Aktivní prevence pásového oparu je tak nyní možná.


Autor kurzu: 
Prof. MUDr. Eva Topinková, CSc. Medailonek autora kurzu

Od roku 2001 je přednostkou Geriatrické kliniky 1.LF UK a VFN v Praze a od r. 1997 vedoucí Subkatedry geriatrie IPVZ.
Od 80. let rozvíjí obory vnitřní lékařství, geriatrii a gerontologii na 1.LF UK jako klinik, pedagog a vědecký pracovník.
Zavedla výuku geriatrie do magisterského studia lékařství a řady bakalářských studijních programů, iniciovala a je předsedkyní OR postgraduálního doktorandského studia Gerontologie, předsedkyní AK MZ ČR pro obor geriatrie a specializačního vzdělávání LF. Je vědeckou sekretářkou ČGGS, prezidentkou klinické sekce IAGG-ER, členkou Akademické rady EUGMS a dalších mezinárodních organizací (interRAI, UEMS, SIOG), expertem Evropské komise pro oblast „Aging and Disability“.
Je řešitelkou a koordinátorkou řady mezinárodních výzkumných projektů oblasti epidemiologie, dysability, klinických, sociálních a etických aspektů geriatrické péče.
Prof. Topinková je autorkou a spoluautorkou více než 20 monografií a vysokoškolských učebnic a více než 300 odborných a vědeckých publikací.

Odborná garance: doc. MUDr. Vilma Marešová, CSc.
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#