#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

ÚVODEM


Published in: Čas. Lék. čes. 2021; 160: 262
Category: Editorial

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

kovidu „vděčíme“ za leccos a zdráhám se tvrdit, že cokoliv z toho bylo pozitivní. Nicméně nelze nevidět, že pandemie zásadně pomohla telemedicíně přejít z kategorie „to nepotřebuji“ do stavu „bez toho už to nejde“.

Poslední vydání 160. ročníku Časopisu lékařů českých si rozhodně neklade za cíl podat přehled telemedicínských aplikací a jejich využití v běžné praxi. To ani není možné – jen v diabetologii, která mi je poměrně blízká, jsem zcela aktuálně zaznamenal kromě jiného přehled aplikací mHealth s využitím umělé inteligence pro těhotné diabetičky a také konsenzus a praktická doporučení k pozoruhodné oblasti volně přístupných aplikací pro podávání inzulinu (trefně zvaných „udělej si sám“). Přesto se díky zájmu a ochotě autorů podařilo alespoň naznačit široký záběr telemedicínských postupů od diabetologie a kardiologie až po obezitologii (a obecně pohybové aktivity).

Na druhé straně většina zařazených textů dokazuje, že telemedicína je jen nejviditelnější novinkou v globálním procesu změn zdravotní péče a jejího poskytování, označovaného jako elektronické zdravotnictví (eHealth). Paradigmatem této (r)evoluce však nebude poskytování péče na dálku, ale masivní a nevyhnutelné používání umělé inteligence, bez které nelze čekat podstatný pokrok ani v diagnostice (kde již naplno běží, například při vyhodnocování snímků mamografií), ale ani v podpoře rozhodování o nejlepších léčebných postupech. Proces inovací, které hned v editorialu tak potřebně vyzdvihuje Tomáš Šebek, má kořeny hluboko v minulém století, kdy se i v Československu začala využívat výpočetní technika (mj. za velké podpory profesora Josefa Charváta, od jehož narození letos uplyne 125 let).

Nyní jsme dospěli do fáze, ve které kromě informací, kde všude můžeme elektronické zdravotnictví využívat, potřebujeme i pravidla, jimiž se nové postupy budou řídit. Jsem vděčný odborníkům na etiku a právo, že v krátkých příspěvcích taková pravidla a hranice naznačují. Spolu s texty z ÚZIS a VZP vymezují prostor, ve kterém se jistě budou jak česká telemedicína, tak další prvky elektronického zdravotnictví v nejbližší době bouřlivě rozvíjet.

Petr Sucharda


Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental Hygienist

Article was published in

Journal of Czech Physicians

Issue 7–8

2021 Issue 7–8

Most read in this issue
Topics Journals
Login
Forgotten password

Enter the email address that you registered with. We will send you instructions on how to set a new password.

Login

Don‘t have an account?  Create new account

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#