PERIOPERAČNÍ TACHYARYTMIE
Authors:
I. David
Authors‘ workplace:
Oddělení anestezie a intenzivní péče Ústavu pro péči o matku a dítě, Praha
Published in:
Čas. Lék. čes. 2002; : 403-410
Category:
Overview
Náhlý vznik tachyarytmie na operačním sále či jednotce intenzivní péče může být pro ošetřujícího lékaře a někdyi pro jeho nemocného frustrující událostí nejen z důvodů dramatičnosti klinického stavu, ale i z možného psychologickéhonátlaku, který vyvíjejí další participující odborníci. Diagnostika a zejména léčba poruch srdečního rytmuproto musí být za těchto okolností mimořádné rychlá, jednoduchá, účinná a především bezpečná pro nemocného.V patogenezi poruch srdečního rytmu v perioperačním období se rozhodujícím způsobem uplatňuje aktivacesympatického vegetativního nervového systému. Aktivace sympatiku vyvolá sinusovou tachykardii a možnoutransientní ischémii myokardu s dalšími nežádoucími důsledky. Ovlivnění vegetativního nervového systému máproto zásadní význam v prevenci a léčbě perioperačních poruch srdečního rytmu. Přehledný článek přináší základnípoznatky z elektrofyziologie a molekulární patofyziologie poruch srdečního rytmu a na pozadí recentních klinickýchstudií se pokouší navrhnout jednoduchý algoritmus léčby těchto složitých stavů. Jako léky vhodné pro léčbutachyarytmií v perioperačním období doporučuje β-blokátory a antiarytmika III. skupiny elektrofyziologické klasifikace(amiodaron).
Klíčová slova:
amiodaron, β-blokátory, dofetilid, ibutilid klonidin, klasifikace antiarytmik, Sicilský gambit,patofyziologie, arytmogeneze, antiarytmika, proarytmie, perioperační arytmie.
Labels
Addictology Allergology and clinical immunology Angiology Audiology Clinical biochemistry Dermatology & STDs Paediatric gastroenterology Paediatric surgery Paediatric cardiology Paediatric neurology Paediatric ENT Paediatric psychiatry Paediatric rheumatology Diabetology Pharmacy Vascular surgery Pain management Dental HygienistArticle was published in
Journal of Czech Physicians
Most read in this issue
- NUTRIČNÉ DETERMINANTY HOMOCYSTEINÉMIE
- PERIOPERAČNÍ TACHYARYTMIE
- ANALÝZA Y SPECIFICKÝCH SEKVENCÍ U PACIENTEKS TURNEROVÝM SYNDROMEM – ÚVODNÍ STUDIE
- PŘESNÁ NEINVAZIVNÍ DIAGNOSTIKA INFEKCEHELICOBACTER PYLORI POMOCÍ STANOVENÍ ANTIGENUVE STOLICI V DĚTSKÉ POPULACI