Zneužívání psychoaktivních látek a diabetes mellitus
Authors:
K. Nešpor 1; L. Vincent 2
Authors‘ workplace:
Odděleni léčby závislostí – muži, Primář: MUDr. Karel Nešpor, Csc., Psychiatrická léčebna Bohnice, Praha, Ředitel: MUDr. Martin Hollý
1; Praktický lékař pro děti a dorost, Mlýnská 367, 683 23 Ivanovice na Hané
2
Published in:
Prakt. Lék. 2012; 92(1): 50-52
Category:
Of different specialties
Overview
Zneužívání psychoaktivních látek je u diabetiků zvláště rizikové z důvodů biologických i psychosociálních. Počet diabetiků se v České republice v roce 2010 pohyboval kolem 800 000 osob. Navíc Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě a je zde i vysoce nadprůměrná spotřeba nealkoholových drog. Časté je také zneužívání tabáku. Je tedy zřejmé, že množiny osob s diabetem a těch, kdo zneužívají psychoaktivní látky, se částečně překrývají. Lékaři všech klinických oborů by měli tomuto problému věnovat potřebnou pozornost. Krátká intervence a léčba pro problémy působené psychoaktivními látkami může předejít komplikacím a podstatně usnadnit léčbu diabetu.
Klíčová slova:
psychoaktivní látky, riziko, diabetes mellitus, krátká intervence.
Úvod
Počet diabetiků se v České republice v roce 2010 mohl pohybovat kolem 800 000 osob (2). Česko patří k zemím s nejvyšší spotřebou alkoholu na světě a je zde i vysoce nadprůměrná spotřeba nealkoholových drog. Časté je také zneužívání tabáku. Je zřejmé, že množiny osob s diabetem a těch, kdo zneužívají psychoaktivní látky, se částečně překrývají. K tomu dochází i v jiných zemích (11). To komplikuje léčbu diabetu a současně zvyšuje riziko zdravotních škod působených návykovými látkami. V tomto sdělení se zaměříme na analýzu rizik zneužívání návykových látek u diabetiků. Budeme se rovněž zabývat možnostmi prevence, krátké intervence a léčby.
Některé psychoaktivní látky a diabetes
Společná rizika psychoaktivních látek
- Jak se o tom ještě zmíníme dále, některé psychoaktivní látky mohou při intoxikaci a odvykacích stavech vést ke kolísání glykémie, což podstatně znesnadňuje stabilizaci diabetu.
- Dalším faktorem je skutečnost, že zneužívání psychoaktivních látek zvyšuje riziko zátěžových životních událostí a sociálních problémů. To má negativní dopad na spolupráci pacienta a výsledky léčby.
- Z velké části neprozkoumanou a potenciálně velmi rizikovou oblastí jsou interakce alkoholu a jiných látek u polymorbidních pacientů, kteří užívají mnoho různých léků (9). Příkladem rizikové interakce je kombinace alkoholu a anorektika fenterminu (Adipex retard), který se někdy podává diabetikům 2. typu. Při této interakci se mohou objevit agitovanost, halucinace a kardiovaskulární komplikace.
- Zneužívání ilegálních drog je rizikovým faktorem pro diabetickou ketoacidózu (11).
- Pro člověka s cukrovkou je důležitý zdravý životní styl a pravidelnost. Potřebné je i sebeovládání v jídle a dodržování dalších zásad léčby. Intoxikovaný člověk mívá sebeovládání v mnoha směrech zhoršené. To může vést ke komplikacím při medikamentózní léčbě (aplikace inzulínu!) a při stravování.
- Sebeovládání a spolupráci při léčbě diabetu znesnadňují také odvykací stavy, bažení (craving) po psychoaktivní látce, psychotické stavy a další psychiatrické komplikace při zneužívání alkoholu a drog.
- Pro zajímavost dodáváme, že zneužívání alkoholu a nelegálních drog může být rizikovým faktorem pro vznik diabetu 2. typu (5).
Alkohol a diabetes
- Alkohol ve vyšší dávce může způsobit výraznou hypoglykemii a kolaps i u lidí, kteří jsou zdraví a neužívají antidiabetika. U diabetiků je toto riziko podstatně vyšší. Z tohoto hlediska je zvláště nebezpečná kombinace pití alkoholu a fyzické námahy, i když přiměřená tělesná aktivita za střízliva diabetikům prospívá. Riziko hypoglykemie se ještě zvýší za situace, kdy pacient vynechá obvyklé jídlo. To je u lidí zneužívajících alkohol běžné už s ohledem na častou nevolnost při kocovině. U diabetiků 1. typu může vést těžší opilost k hypoglykemickému komatu s letálním průběhem.
- Zneužívání alkoholu je rizikovým faktorem pankreatitis i diabetu (16).
- Alkohol je kancerogen, podstatně např. zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva, hltanu a u žen rakoviny prsu. Riziko nádorových onemocnění je vyšší i u diabetiků 2. typu (12). Lze předpokládat, že v případně souběžného výskytu diabetu a zneužívání alkoholu se budou rizika potencovat.
- Alkohol zhoršuje další autoimunitní choroby, které se často vyskytují spolu s diabetem.
- Česká republika je zemí s nejvyšší spotřebou piva na jednoho obyvatele. Pacienty je třeba varovat, že alkoholické nápoje, zvláště pivo, zvyšují hmotnost. To ztěžuje léčbu diabetu a působí vyšší výskyt komplikací
Tabák a diabetes
- Diabetes i kouření tabáku představují závažné rizikové faktory vzniku ischemické choroby srdeční a nádorových onemocnění. Při jejich souběžném výskytu roste riziko vážných komplikací včetně náhlé srdeční příhody.
- Kouření tabáku i diabetes jsou rizikové faktory ischemické cévní mozkové příhody a při jejich souběhu dochází ke zvýšení rizika (15). Podobně jako pití alkoholu je i kouření tabáku rizikovým faktorem pro vznik pankreatitidy (1).
Marihuana a diabetes
- Kouření marihuany je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku zhoubných nádorů nebo náhlé srdeční příhody a tato rizika jsou u diabetiků ještě vyšší než v běžné populaci.
- Dříve tradovaný názor, že látky z konopí by mohly být užitečné při léčbě diabetické polyneuropatie, není podložený. Slepá kontrolovaná studie neprokázala u diabetické polyneuropatie vyšší efektivitu konopného extraktu Sativex proti placebu (18).
- Zneužívání marihuany je spojeno s vyšším rizikem psychotických stavů. Psychotický stav je u diabetika, který si aplikuje inzulín, zvláště rizikový.
- U diabetu mohou být kritickým problémem poruchy paměti během intoxikace konopím.
- Droga s sebou nese i další rizika pro tělesné i duševní zdraví. Zneužívání marihuany je např. rizikový faktor jaterní steatózy u pacientů s chronickou hepatitis typu C (4).
Kofein a diabetes
- Hätönen a spol. zjistili, že káva požitá s jídlem neovlivňuje glykémii ani hladinu inzulínu, proto se z tohoto hlediska považuje za bezpečnou (3). Jiní autoři dokonce vnímají pití kávy a čaje ve vztahu k cukrovce 2. typu za protektivní faktor (14, 17). Závislost na kofeinu je sice možná, ale vzácná.
Další stimulancia, extáze kokain a diabetes
- Při těžké intoxikaci budivými látkami může mimo jiné dojít ke kardiální, komplikacím a lze předpokládat, že diabetes toto riziko ještě zvýší.
- V souvislosti se zneužíváním extáze (MDMA) a excesivní fyzickou aktivitou byla popsána ketoacidóza (13). Diabetická katoacidóza se také často objevovala při zneužívání kokainu a lze předpokládat, že tato komplikace bude častá i v případě zneužívání metamfetaminu (pervitin).
- Kromě biologických faktorů se u této skupiny látek uplatňuje i jejich vliv na vnímání reality a chování během intoxikace i po jejím skončení. Halucinace, paranoidita, hyperaktivita, tendence se fyzický přepínat bývají střídány vyčerpáním a těžkým útlumem. Poměrně často také dochází k déle trvajícím psychotickým stavům. Je jasné, že kompenzace diabetu je za této situace nemožná.
- Typický je také nepravidelný příjem potravy – hladovění při intoxikaci a přejídání se po jejím odeznění, což léčbu diabetu podstatně ztěžuje.
Opiáty a diabetes
- Diabetes zvyšuje senzitivu vůči opiátům a urychluje vznik závislosti na této skupině látek (6).
- Většina závislých na opiátech má zácpu a poruchy trávení. Jejich strava často sestává převážně ze sladkostí, např. sušenek. Takové stravovací návyky léčbu diabetu podstatně komplikují.
- Další komplikaci představují odvykací stavy někdy provázené průjmy a zvracením.
Sedativa a diabetes
- V současnosti u nás představuje závažný problém závislost na benzodiazepinech. Tu provází vleklé, často měsíce trvající úzkostné stavy při odvykacích obtížích. Uvedené obtíže ztěžují abstinenci, soustředění, duševní výkonnost, a tak komplikují spolupráci při léčbě diabetu.
Možnosti ovlivnění
Krátká intervence
Smyslem krátké intervence je v omezeném čase předejít škodám, které návykové látky působí nebo je zmírnit (7, 8). Poměřováno náklady versus efekt je to jedna z nejefektivnějších intervencí v medicíně. Krátká intervence obvykle zahrnuje některé z následujících postupů:
Předání relevantních informací:
Ty je třeba předat srozumitelným způsobem a důležité věci opakovat. Dobrou informovanost nelze předpokládat ani u vzdělanějších pacientů. Pacient by měl vědět, že nejbezpečnější je pro něj abstinence od rizikových látek. Měl by znát nebezpečí a vědět, jak si v takovém případě počínat (např. při hypoglykémii po alkoholovém excesu). Rizika se liší nejen u různých látek, ale také individuálně. Alkohol nebo tabák jsou např. zvláště rizikové u diabetiků s
- polyneuropatií,
- retinopatií,
- vysokým krevním tlakem, a
- vysokou hladinou triglyceridů.
Posilování motivace:
Motivace se mění spontánně v důsledku zdravotních i jiných komplikací, které působí návykové chování. Na spontánní změny motivace není správné zcela spoléhat, ale je vhodnější motivaci ovlivňovat aktivně.
Motivační rozhovor se vede nekonfrontačně a s pochopením. Za pomoci vhodných otázek pacientovi pomáháme si lépe uvědomit rizika návykového chování výhody abstinence.
Předání svépomocného materiálu:
Příručky pro závislé na alkoholu, závislé na jiných psychoaktivních látkách a patologické hráče jsou zdarma k dispozici na webových stránkách www.drnespor.eu.
Doporučení účasti ve svépomocné organizaci typu Anonymních alkoholiků:
Jedná se účinný postup. Informace a adresy skupin Anonymních alkoholiků viz www.sweb.cz/aacesko.
Poskytnutí kontaktu na služby telefonické pomoci:
Jde o poskytnutí kontaktu, kam se lze obrátit v případě náhlé krize, např. Centrum krizové intervence má tel. 284 016 666 a je v provozu 24 hodin.
Aktivní předání:
U pacienta se závislostí na psychoaktivní látce by měla souběžné s léčbou diabetu probíhat i odvykací léčba. Při aktivním předání se neomezíme na obecné doporučení léčby, ale jsme specifičtější. Lze např. nabídnout konkrétní pracoviště. Pomáhá také informace o tom, že při odvykací léčbě platí povinná mlčenlivost zdravotníků a že se léčba hradí z pojistného podobně jako u jiných nemocí. Někdy je vhodné pacientovi s jeho souhlasem v příslušném zařízení dohodnout první návštěvu.
Krajním příkladem aktivního předání je převoz k nedobrovolné hospitalizaci pro nebezpečnost sobě nebo okolí v důsledku duševní nemoci.
Léčba
Léčba závislosti na psychoaktivních látkách u pacientů s diabetem probíhá standardním způsobem. Naprostá většina zařízení pro léčbu závislostí tyto pacienty přijímá a je schopna jim zajistit obvyklou péči.
Disulfiram je u diabetu většinou kontraindikován, anticravingové léky závislým na alkoholu doporučit lze. Pojišťovny ale akaprosat ani naltrexon nehradí.
Závěr
Zneužívání psychoaktivních látek je u diabetiků zvláště rizikové z důvodů biologických i psychosociálních. Lékaři všech klinických oborů by měli tomuto problému věnovat potřebnou pozornost. Krátká intervence a léčba pro problémy působené psychoaktivními látkami může předejít komplikacím a podstatně usnadnit léčbu diabetu.
Prim. MUDr. Karel Nešpor, CSc.
Psychiatrická léčebna Bohnice
Odd. léčby závislostí – muži
181 02 Praha 8
www.drnespor.eu, www.youtube.com/drnespor
Sources
1. Alexandre, M., Pandol, S.J., Gorelick, F.S., Thrower, E.C. The Emerging Role of Smoking in the Development of Pancreatitis. Pancreatology. 2011 5; 11(5): 469-474.
2. Česká diabetologická společnost: Národní diabetologický program 2000. www.diab.cz/narodni-diabetologicky-program. Accessed, 3. 11. 2011
3. Hätönen, K.A., Virtamo, J., Eriksson, J.G. et al. Coffee does not modify postprandial glycaemic and insulinaemic responses induced by carbohydrates. Eur. J. Nutr. 2011 Oct. 25. [Epub ahead of print]
4. Hézode, C., Zafrani, E.S., Roudot-Thoraval, F. et al. Daily cannabis use: a novel risk factor of steatosis severity in patients with chronic hepatitis C. Gastroenterology. 2008,134(2), p. 432-439.
5. Johnson, K.H., Bazargan, M., Cherpitel, C.J. Alcohol, tobacco, and drug use and the onset of type 2 diabetes among inner-city minority patients. J. Am. Board Fam. Pract. 2001,14(6), p. 430-436.
6. Mohs, M.E., Watson, R.R., Leonard-Green, T. Nutritional effects of marijuana, heroin, cocaine, and nicotine. J. Am. Diet. Assoc. 1990, 90(9), p. 1261-1267.
7. Nešpor, K. Krátká intervence a první pomoc pro lidi s návykovými nemocemi Prakt. Lék. 2011, 91(8), s. 483–486.
8. Nešpor, K. Návykové chování a závislost, 4. aktualizované vydání. Praha: Portál 2011, p. 176.
9. Nešpor, K, Matanelli, O. Interakce alkoholu a jiných látek: komplikovaný problém. Prakt. Lék. 2011, 91(11), s. 532-533.
10. Nešpor, K. Alkohol a diabetes – co mohou udělat sestry. Sestra 2008, 18(6), s. 53.
11. Ng, R.S., Darko, D.A., Hillson, R.M. Street drug use among young patients with Type 1 diabetes in the UK. Diabet. Med. 2004, 21(3) p. 295-296.
12. Nicolucci, A. Epidemiological aspects of neoplasms in diabetes. Acta. Diabetol. 2010,47(2), p. 87-95.
13. Nyenwe, E.A., Loganathan, R.S., Blum, S. et al. Active use of cocaine: an independent risk factor for recurrent diabetic ketoacidosis in a city hospital. Endocr. Pract. 2007, 13(1) p. 22-29.
14. Panagiotakos, D.B., Lionis, C., Zeimbekis, A. et al. Long-term tea intake is associated with reduced prevalence of (type 2) diabetes mellitus among elderly people from Mediterranean islands: MEDIS epidemiological study. Yonsei. Med. J. 2009, 50(1), p. 31-38.
15. O’Donnell, M.J., Xavier, D., Liu, L. et al. Risk factors for ischaemic and intracerebral haemorrhagic stroke in 22 countries (the INTERSTROKE study): a case-control study. Lancet 2010, 376(9735), p. 112-123.
16. Parry, C.D., Patra, J., Rehm, J. Alcohol consumption and non-communicable diseases: epidemiology and policy implications. Addiction 2011, 106(10), p. 1718-1724.
17. Rebello, S.A., Chen, C.H., Naidoo, N. et al. Coffee and tea consumption in relation to inflammation and basal glucose metabolism in a multi-ethnic Asian population: a cross-sectional study. Nutr. J. 2011,10, p. 61.
18. Selvarajah, D., Gandhi, R., Emery, C.J., Tesfaye, S. Randomized placebo-controlled double-blind clinical trial of cannabis-based medicinal product (Sativex) in painful diabetic neuropathy: depression is a major confounding factor. Diabetes Care 2010, 33(1), p. 128-130.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2012 Issue 1
Most read in this issue
- Současná role endoskopické ultrasonografie v diagnostice nemocí slinivky břišní – vlastní zkušenosti
- Zneužívání psychoaktivních látek a diabetes mellitus
- Potenciálně nevhodná (riziková) léčiva u seniorů: Expertní konsensus pro Českou republiku 2012
- Průzkum motivačních faktorů u nelékařských zdravotnických pracovníků