Diagnostika difuzního axonálního poranění mozku po úrazech hlavy
:
Štefan J.'; V. Kellerová 2; J. Neuwirth 3; Adámek T.'
:
Ústav soudního lékařství 3. LF UK a FN KV, Praha, přednosta prof. MUDr. J Štefan, DrSc. 2Neurologická klinika 3. LF UK a FN KV, Praha, přednosta doc. MUDr. P. Kalvach, LF UK a FN KV, Praha, přednosta doc. MUDr. P. Kalvach, CSc. 3Klinika zobrazovacích meto
1
:
Prakt. Lék. 2002; (1): 34-38
:
HIinická diagnostika difuzního axonálního poranění (DAP, DAI-diffizse axonal injury) je obtížná, protože toto poškození bílé hmoty se většinou kombinuje s jinými traumatickými změnami. Ke stěžejním příznakům patří protrahované bezvědomí, v těžších případech dekortikační nebo decerebrační rigidita, jiné kmenové příznaky a příznaky léze corpus callosum. Později přetrvávají poruchy neuropsychologické. Je zhodnocen přínos EEG v diagnostice DAP. Rozhodující metodou pro diagnózu je magnetická rezonance. CT vyšetření většinou DAP neprokáže. K podezření však může vést neurologický nález, který nemá korelát na CT. Jednoznačně však může být diagnóza DAP potvrzena pouze při pitvě histologickým vyšetřením vzorků tkáně odebraných z oblastí typicky postižených. Jsou to corpus callosum, parasagitální subkortikální bffá hmota, capsula interna a rostrální oblasti mozkového kmene. Nejcitlivější je imunocytochemické vyšetření *beta-amyloid precursor proteinu, jehož pozitivita v poškozených axonech bývá zjištována již při přežití 2 hodiny po úrazu.
Klíčová slova:
difuzní axonální poranění - klinická diagnostika - morfologická diagnostika - magnetická rezonance - *beta-amyloid precursor protein.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2002 Issue 1
Most read in this issue
- Diagnosis of Diffuse Axonal Injury after Head Trauma
- Discovery and Use of Cyclosporin in Clinical Practice
- Pleural Empyema - Contemporary Therapeutic Possibilities
- Problems of the Diagnosis of Mental Disorders Associated with the Use of Cannabis