Karcinom z bazálních buněk u pacienta po transplantaci ledviny
Imunosupresivní léčba po transplantaci ledvin výrazně zvyšuje riziko vzniku kožních malignit, například bazaliomů. Vzhledem k tomu, že počet transplantovaných pacientů stoupá, zvyšuje se i počet těch, kteří na tyto kožní defekty trpí.
Imunosupresivní léčba po transplantaci ledvin výrazně zvyšuje riziko vzniku kožních malignit, například bazaliomů. Vzhledem k tomu, že počet transplantovaných pacientů stoupá, zvyšuje se i počet těch, kteří na tyto kožní defekty trpí. Možností odstranění je několik, jednou z moderních metod je užití laserové a fotodynamické terapie. Případ takového užití publikovali britští lékaři v odborném medicínském periodiku Cases journal.
Kazuistika
Na kliniku popálenin a plastické chirurgie nemocnice v Morristone byl přijat 66letý pacient z důvodu léčby roztroušených malignit kůže. V jeho 36 letech mu bylo diagnostikováno onemocnění polycystickou chorobou ledvin, která byla až do roku 1999 léčena kvůli poklesu ledvinných funkcí pravidelnou dialýzou. V březnu 1999 podstoupil transplantaci, po níž 10 let užíval cyklosporin v dávce 75 mg denně. Během užívání cyklosporinu se u něj vyvinulo několik kožních lézí, které byly řešeny jak chirurgicky, tak i kryoterapií či pomocí laseru. Celkem pět z nich bylo potvrzeno jako bazocelulární karcinom.
Po dohodě s pacientem lékaři přistoupili v odstraňování kožních malignit ke kombinaci laserové a fotodynamické terapie. Jako laser byl použit CO2 laser nastavený na 150 mJ, 10H z s 2mm rovnoběžným svazkem paprsků, kterým byla vaporizována svrchní vrstva bazocelulárního karcinomu. Fototerapie byla prováděna pomocí fotosenzitivujícího činidla methylaminolevulinátu osvětleného LED lampou nastavenou na vlnovou délku 631 nm, s výkonem 37 J/cm2 po dobu 7 minut a 24 sekund.
Pro tuto kombinaci technik se lékaři rozhodli proto, že během tří let, po které tuto kombinaci vyzkoušeli na více než 90 pacientech, nedošlo u žádného z nich k recidivě takto odstraněného karcinomu.
Doporučení britských lékařů
Jak uvádějí autoři této kazuistiky, na své klinice léčí bazocelulární karcinomy vždy pomocí kombinace laser/fototerapie. Aktinokeratózy pak řeší pouze pomocí fotodynamické terapie, jedině v případě hyperkeratózy nádoru léčbu kombinují s excizí nebo laserem. Potvrzené karcinomy ze skvamózních buněk pak stejně jako nádory, u nichž selhala moderní estetická léčba, řeší lokální excizí.
(kam)
Zdroj: Shokrollahi K, et al. Basal cell carcinoma treated successfully with combined CO2 laser and photodynamic therapy in a renal transplant patient: a case report. Cases J 2009(Aug 11);2:7920.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.
Odborné události ze světa medicíny
Všechny kongresy
Nejčtenější tento týden
- Nový algoritmus zpřesní predikci rizika kardiovaskulárních onemocnění
- Jak se válečná Ukrajina stala semeništěm superrezistentních bakterií
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Nejpodivnější vačnatci, rybí dvojníci, pradávná syfilis a katastrofické zapomínání – „jednohubky“ z výzkumu 2025/2
- Jak se liší věk jednotlivých orgánů v našem těle?