WikiSkripta: on-line výukové materiály pro studium i praxi
WikiLectures: On-line educational materials for studies and clinical practice
Modern information technologies are an integral part of our everyday life and also medical profession now. Internet is a rich source of information for medical doctors: online versions of selected journals or current versions of guidelines of various medical associations. WikiLectures were originally created as an online database of educational materials for medical students. Nowadays, they also find more and more users among young medical doctors in training and other healthcare professionals. Compared to similar projects, WikiLectures emphasise on the credibility of texts. It is possible thanks to feedback of readers, support of the editorial board and, at the highest level, supervision by university teachers.
Keywords:
e-learning – educational materials – medicine
Autoři:
A. Šípek jr.; M. Vejražka 1; Č. Štuka 2; S. Štípek 3 2
Působiště autorů:
Ústav biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN, PrahaPřednostka: doc. MUDr. Milada Kohoutová, CSc.
1; Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky, 1. LF UK a VFN, PrahaPřednosta: prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA
2; Oddělení výpočetní techniky, 1. LF UK, PrahaVedoucí oddělení: RNDr. Čestmír Štuka, Ph. D., MBA
3
Vyšlo v časopise:
Prakt. Lék. 2013; 93(6): 257-259
Kategorie:
Z různých oborů
Souhrn
Moderní informační technologie jsou dnes neodmyslitelnou součástí našeho všedního života i odborné praxe. Pro lékaře nabízí internet bohaté zdroje informací: od on-line verzí odborných časopisů až po doporučené postupy různých odborných společností. WikiSkripta, vytvořená původně jako internetové úložiště medicínských výukových materiálů pro studenty, přitahují pozornost stále více uživatelů i z řad mladých lékařů v předatestační přípravě a odborné veřejnosti. Jednou odlišností WikiSkript oproti podobným projektům je důraz na věrohodnost textů – podporovanou zpětnou vazbou čtenářů, zásahy redakce a v nejvyšší úrovni kontrolou vysokoškolskými učiteli.
Klíčová slova:
e-learning – výukové materiály – medicína
ÚVOD
V současné době představuje internet pravděpodobně celosvětově nejrozsáhlejší úložiště informací. Na své si zde přijde prakticky každé odvětví lidské činnosti a pozadu není ani medicína. Studenti, mladí lékaři, zkušení praktici či slavní profesoři, ti všichni dnes mohou potřebné informace vyhledávat online.
Významným fenoménem současnosti jsou technologie tzv. Webu 2.0. Jde o změnu paradigmatu ve tvorbě obsahu internetu. Zatímco ještě na počátku 21. století byla pro tvorbu webové stránky potřebná znalost alespoň základů syntaxe značkovacího jazyka HTML, v současné době je tvorba obsahu oddělená od formy a nevyžaduje větší znalosti než k tvorbě emailové pošty. Typickým představitelem Webu 2.0 je internetová encyklopedie Wikipedie (1, 6).
Technologie Webu 2.0 dokázaly za několik posledních let významně ovlivnit styl studia a výuky po celém světě. To se samozřejmě týká i medicíny. Jak ukazují studie, celkové povědomí o možnostech Webu 2.0 je mezi studenty medicíny i lékaři (zejména pak mladými) poměrně vysoké (4). Podle další studie používá ve své každodenní praxi až 80 % mladých lékařů internetový vyhledávač Google (www.google.com) a 70 % právě Wikipedii (3). Veřejně dostupné internetové zdroje jsou pro dnešní generaci vysokoškolských studentů nejen úplnou samozřejmostí, ale obecně i preferovanými zdroji informací (2). Zatímco v anglosaské jazykové oblasti existuje velké množství volně dostupných internetových zdrojů (ostatně sama Wikipedie je nejrozsáhlejší právě ve své anglicky psané jazykové mutaci), v českém (a potažmo i slovenském) jazyce je výběr o poznání skromnější a dohledání medicínských informací, které by byly uveřejněné alespoň v částečně důvěryhodném zdroji, může být docela obtížné. Za této situace se na internetu objevila WikiSkripta.
HISTORIE
Historie WikiSkript sahá několik let zpátky. Jejich kořeny nalezneme na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze (1. LF UK). První pokusy s technologií wiki na půdě 1. LF UK se datují do roku 2006, ale historii samotných WikiSkript odstartovalo až přizvání studentů 1. LF UK k jejich tvorbě a správě v roce 2008 (6). Díky spolupráci studentů a jejich vyučujících bylo v krátké době vykonáno obrovské množství práce, a to v relativně malé skupince lidí (7). Koncem roku 2009 byla WikiSkripta oficiálně představena a otevřena i studentům a vyučujícím dalších lékařských fakult. Stala se postupně nedílnou součástí projektu MEFANET – sítě lékařských fakult z České i Slovenské republiky, jejímž hlavním posláním je spolupráce při tvorbě a sdílení výukových informací (5). Od té doby jsou i WikiSkripta zdrojem mezifakultním a s ohledem na spolupráci českých i slovenských fakult i mezinárodním.
HLAVNÍ POSLÁNÍ WikiSkript
WikiSkripta jsou internetový projekt sloužící primárně k ukládání medicínských výukových informací. Jak již předpona wiki napovídá, využívají WikiSkripta redakčního systému MediaWiki (t.č. verze 1.19.0), který známe především z nejznámější internetové encyklopedie – Wikipedie. WikiSkripta ovšem nejsou jako Wikipedie – v několika důležitých aspektech se liší (5). V prvé řadě je to cílová skupina uživatelů, kterou není široká veřejnost (jak je tomu v případě Wikipedie), ale studující lékařských fakult a odborná veřejnost. Články samotné nejsou koncipovány jako encyklopedická hesla, ale spíše jako drobné (sub)kapitoly z učebnic či odborné literatury (6). Plně využívána je odborná terminologie, jejíž znalost se (vzhledem k cílové skupině čtenářů) předpokládá (5). Počátkem roku 2013 WikiSkripta obsahovala již více než 6800 článků prakticky ze všech odvětví medicíny, a jejich počet stále stoupá (graf 1). Ohromující je oblíbenost WikiSkript mezi uživateli a jejich celková návštěvnost. V průběhu zimního zkouškového období akademického roku 2012/13 se v nejvytíženějších dnech na WikiSkripta dívalo až okolo 20 000 unikátních uživatelů za den. Celkový počet zobrazených stránek ve WikiSkriptech se od jejich počátku vyšplhal již téměř k číslu 50 milionů (graf 2). Zájem o práci na WikiSkriptech ukazuje růst celkového počtu editací (psaní článků, jejich úpravy, vkládání obrázků aj.) který je zobrazen na grafu 3. Na průběhu lze pozorovat i pokles aktivity studentů v období letních měsíců, kdy objem práce ve WikiSkriptech vždy (dočasně) poklesne.
WikiSkripta jsou (podobně jako Wikipedie) plně otevřená čtenářům i autorům. Princip otevřenosti zůstává i dnes jedním z nejdůležitějších pilířů (7). Vychází se přitom z precedentu zcela otevřených distančních kurzů, které se v oblasti e-learningu staly legendou (např. otevřené kurzy MIT). Cílem je zamezit situaci, kdy by byla WikiSkripta uzavřena pouze úzkému kruhu registrovaných/schválených uživatelů, čímž by se jednak omezovalo šíření výukových informací, jednak by se a priori vylučovali autoři mimo určenou skupinu. Ovšem – jak již bylo také zmíněno, obsah článků není určen široké veřejnosti, proto je každý nový návštěvník na tuto skutečnost důrazně upozorněn.
Také autorství článků je zcela otevřené. Do článků tak mohou zasahovat nejen učitelé lékařských fakult, ale i odborníci z praxe a v neposlední řadě také studenti, pro které jsou WikiSkripta určena primárně. Velká otevřenost s sebou pochopitelně nese riziko nechtěných či dokonce záměrně poškozujících úprav (vandalismů). Proto za WikiSkripty stojí stálá redakce, jejíž úkolem je mimo kontroly všech nových editací také široká podpora autorům, kteří chtějí do WikiSkript přispět vlastním textem nebo obohatit texty stávající. Redakce WikiSkript má dnes více než 100 členů, především studentů různých oborů lékařských fakult, ale najdeme zde postgraduální studenty, mladé lékaře-absolventy i vysokoškolské pedagogy. Zkušenější redaktoři se mohou podílet nejen na redakčních úpravách, ale zapojují se také do organizace a samotného chodu WikiSkript. Podrobnosti jsou shrnuty v tabulce 1.
Obrovským přínosem jsou pro WikiSkripta spolupracující vysokoškolští pedagogové. Nejen že píšou nejkvalitnější články, nebo dávají k dispozici svoje výukové materiály, ale oni jediní mohou článek tzv. „zkontrolovat“. Kontrola v prostředí WikiSkript znamená, že článek byl prověřen (a případně i opraven) konkurzovaným vysokoškolským pedagogem, a získává tím výrazný punc věrohodnosti. V současné době bylo takto prověřeno již téměř 800 individuálních článků a hesel. Kontrola článku neznamená „konec jeho editacím“ – i nadále je článek možné doplňovat a upravovat (a eventuálně následně opět nechat zkontrolovat), čímž je zachován požadavek maximální otevřenosti.
WikiSkripta jsou v plné činnosti již více než 5 let. Tento časový úsek není z pohledu studia na lékařské fakultě zanedbatelný. Řada bývalých studentů-redaktorů již dostudovala a stali se z nich mladí lékaři, postgraduální studenti či dokonce mladí vysokoškolští učitelé. I přes plné vytížení svým povoláním si řada z nich stále nachází čas na práci ve WikiSkriptech. A nejen to. Díky těmto lidem a novým zájemcům z praxe se WikiSkripta stále více uplatňují i v oblasti postgraduálního vzdělávání lékařů. Velmi aktivní je v této oblasti například skupina „Mladí praktici“, která v rámci WikiSkript tvoří výukové materiály k atestační zkoušce ze všeobecného praktického lékařství (www.mladi.praktici.cz).
ZÁVĚR
WikiSkripta za svých 5 let existence prošla bouřlivým a dynamickým vývojem. Z malého webu na doméně 1. LF UK s několika stovkami článků, vytvářených malým týmem nadšených studentů a pedagogů, vyrostl plnohodnotný vzdělávací portál, obsahující téměř 7000 článků ze všech oborů lékařských věd. Každý měsíc do WikiSkript přispívají desítky různých autorů a o jejich texty zpracovává stohlavá dobrovolnická redakce. Vybrané kvalitní články jsou kontrolovány vysokoškolskými učiteli a počet takto „podepsaných“ článků utěšeně roste. Během 5 let řada bývalých studentů-redaktorů dostudovala – a nyní působí v malých i velkých zdravotních zařízení v České republice i v zahraničí. A řada z nich dále do WikiSkript přispívá, opravuje články podle svých zkušeností z praxe a řada z nich v prostředí WikiSkript tvoří i materiály pro postgraduální a celoživotní vzdělávání lékařů. Myšlenka široké spolupráce v oblasti tvorby výukových materiálů tak dnes žije dále, a to v mnohem větším rozsahu, než si původní autoři projektu kdy vůbec připustili.
ADRESA PRO KORESPONDENCI:
MUDr. Antonín Šípek jr.
Ústav biologie a lékařské genetiky 1. LF UK a VFN
Albertov 4, 128 01 Praha 2
e-mail: antonin.sipek@lf1.cuni.cz
Zdroje
1. Alexander B. Web 2.0: A new wave of innovation for teaching and learning? Educause Review 2006; 41(2): 32–44.
2. Conole G, de Laat M, Dillon T, Draby J. Disruptive technologies‘, “pedagogical innovation”: what‘s new? Findings from an in-depth study of students‘ use and perception of technology. Comput Educ 2008; 50: 511–524.
3. Hughes B, Joshi I, Lemonde H, Wareham J. Junior physician‘s use of Web 2.0 for information seeking and medical education: a qualitative study. Int J Med Inform 2009; 78(10): 645–655.
4. Sandars J, Schroter S. Web 2.0 technologies for undergraduate and postgraduate medical education: an online survey. Postgrad Med J 2007; 83(986): 759–762.
5. Šípek A. jr. WikiSkripta – Věčná skripta pro mediky. Gate2Biotech, 2009 [online]. Dostupné na: http://www.gate2biotech.cz/wikiskripta-vecna-skripta-pro-mediky/.
6. Štuka Č, Vejražka M, Kajzar P, Štípek S. Wiki projekty v českém medicínském vzdělávání. ProInflow [online]. 14. 11. 2011 [cit. 07.05.2013]. Dostupný z: http://pro.inflow.cz/wiki-projekty-v-ceskem-medicinskem-vzdelavani
7. Štuka Č, Vejražka M, Štípek S. WikiSkripta v kontextu ostatních e-learningových forem. MefanetIN 2010; 2: 4–7.
8. Wikipedie [online]. Dostupné z www.wikipedia.org [cit. 07.05.2013].
Štítky
Praktické lékařství pro děti a dorost Praktické lékařství pro dospěléČlánek vyšel v časopise
Praktický lékař
2013 Číslo 6
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Není statin jako statin aneb praktický přehled rozdílů jednotlivých molekul
- Souhrn doporučení pro očkování nedonošených novorozenců
- Cinitaprid – nové bezpečné prokinetikum s odlišným mechanismem účinku
- Srovnání antidepresiv SSRI, mirtazapinu a trazodonu z hlediska nežádoucích účinků
Nejčtenější v tomto čísle
- Neurobiologie dospívání
- Nová doporučení v hodnocení EKG u sportovců: „Seattle“ kritéria
- Kognitívna rehabilitácia u pacientov s miernou kognitívnou poruchou a demenciou v podmienkach denného stacionára – pilotná štúdia
- Násilí ve zdravotnictví