BIOLOGICKÝ PRINCIP CHEMOTERAPIE:REAKCE BUŇKY JAKO VÝSLEDEK JEJÍ EVOLUČNÍ PAMĚTI
Biological Principle of Chemotherapy: Cellular Response – the Result of its Evolutional Memory
The cell reaction to chemotherapy is based on certain general biological principles. The genetic structure of cellpopulations, their actual reaction to chemotherapy and the prognosis of their development are not accidental. Theyare determined by previous exposures to chemotherapeutic agents and thus their evolutional experience on Darwinianprinciples. Chemotherapy occurs always in a defined environment of the host with his active participation. A geneticvariability in the host reaction to chemotherapeutic interference also exists and which in the long-term perspectiveis also of evolutional nature. The complex of evaluation of therapeutic procedures thus involves evaluation andinfluencing of the host and his variability (immunotherapy). Understanding of molecular mechanisms of thepathogenesis of disease, definition of specific genes, their expression, the role of their products and definition ofpossible targets of chemotherapy is at present a realistic goal of application of genomics and proteogenomics inmedicine. The new philosophy in medicine is thus based on respecting individuality in diagnosis, treatment andprognosis. We only can wish that the trend of respecting individuality will be applied in the future, and not only inmedicine.
Key words:
chemotherapy, avolution, resistance, infectious diseases, immunosuppresion, viruses, bacteria, host,polymorphism, main histocompatibility system (MHC).
Autoři:
P. Hořín
Působiště autorů:
Ústav chovu zvířat a genetiky Fakulty veterinárního lékařství VFU, Brno
Vyšlo v časopise:
Čas. Lék. čes. 2001; : 579-582
Kategorie:
Články
Souhrn
Reakce buňky na chemoterapii spočívá na určitých obecných biologických principech. Genetická strukturabuněčných populací, jejich aktuální reakce na chemoterapii a prognóza jejich vývoje nejsou náhodné. Jsou determi-novány předchozími expozicemi chemoterapeutiky, a tudíž jejich evoluční zkušeností na darwinovském principu.Chemoterapie se vždy uplatňuje v konkrétním prostředí hostitele za jeho aktivní spoluúčasti. V reakci hostitele nachemoterapeutické zásahy existuje genetická variabilita, je také evoluční povahy v dlouhodobé perspektivě. Dokomplexu posouzení terapeutických postupů tedy patří i posouzení a ovlivnění hostitele a jeho variability (imuno-terapie). Pochopení molekulárních mechanizmů patogeneze nemocí, definice specifických genů, jejich exprese, úlohyjejich produktů a vymezení možných terčů cílené chemoterapie je v současné době realistickým cílem využitígenomiky a proteogenomiky v medicíně. Nová filozofie v medicíně je tedy založena na respektování individualityv diagnostice, terapii a prognóze. Lze si jen přát, aby se trend respektování individuality v budoucnu skutečněuplatnil, a to nejen v medicíně.
Klíčová slova:
chemoterapie, evoluce, rezistence, infekční onemocnění, imunosuprese, viry, bakterie, hostitel,polymorfizmus, hlavní histokompatibilitní systém (MHC).
Štítky
Adiktologie Alergologie a imunologie Angiologie Audiologie a foniatrie Biochemie Dermatologie Dětská gastroenterologie Dětská chirurgie Dětská kardiologie Dětská neurologie Dětská otorinolaryngologie Dětská psychiatrie Dětská revmatologie Diabetologie Farmacie Chirurgie cévní Algeziologie Dentální hygienistkaČlánek vyšel v časopise
Časopis lékařů českých
- Testování hladin NT-proBNP v časné diagnostice srdečního selhání – guidelines ESC
- Metamizol jako analgetikum první volby: kdy, pro koho, jak a proč?
- Horní limit denní dávky vitaminu D: Jaké množství je ještě bezpečné?
- Nejčastější nežádoucí účinky venlafaxinu během terapie odeznívají
Nejčtenější v tomto čísle
- ANTIBAKTERIÁLNÍ CHEMOTERAPIE – JSME SKUTEČNĚNA KONCI ANTIBIOTICKÉ ÉRY?
- SOUČASNÝ STAV A PERSPEKTIVY ANTIMYKOTIK SESYSTÉMOVÝM ÚČINKEM
- VIROSTATIKA 2000 – A CO DÁL?
- BIOLOGICKÝ PRINCIP CHEMOTERAPIE:REAKCE BUŇKY JAKO VÝSLEDEK JEJÍ EVOLUČNÍ PAMĚTI