Telmisartan, amlodipin a chlorthalidon v nízkodávkované fixní trojkombinaci – lepší kontrola cílové hodnoty krevního tlaku?
Sekundární analýza studie TRIUMPH čerstvě zveřejněná v časopisu JAMA Cardiology je pravděpodobně prvním publikovaným hodnocením doby strávené v cílovém rozmezí krevního tlaku (TK) při antihypertenzní léčbě. U pacientů s hypertenzí středního stupně byl tento parametr hodnocen při užívání trojkombinace nízkodávkovaných antihypertenziv (telmisartan 20 mg, amlodipin 2,5 mg a chlorthalidon 12,5 mg) v porovnání s běžnou péčí.
Úvod
Kumulativní expozice vysokému TK je doloženým nepříznivým prognostickým faktorem. V diabetologii je nyní již běžně používaným parametrem hodnocení kompenzace procento času stráveného v cílovém rozmezí glykemie. Podobně byl vytvořen parametr procenta času stráveného v cílovém rozmezí TK a metodika k jeho výpočtu pomocí extrapolace. Tuto metodiku výpočtu z běžných opakovaných vyšetření TK (nikoliv z kontinuálního monitorování) vyvinuli a publikovali britští odborníci již v roce 2018. Dosud však chyběly studie, které by hodnotily vliv antihypertenzní léčby na tento parametr. Cílem sekundární analýzy dat ze studie TRIUMPH proto bylo zhodnotit, zda je podávání trojkombinace antihypertenziv spojeno s vyšším procentem času v cílovém rozmezí TK v porovnání s běžnou péčí.
Metodika a průběh studie TRIUMPH
TRIUMPH (Triple Pill vs Usual Care Management for Patients With Mild-to-Moderate Hypertension) byla otevřená randomizovaná klinická studie s nízkodávkovanou fixní trojkombinací antihypertenziv provedená v městských nemocnicích na Srí Lance v letech 2016–2017. Zařazeni do ní byli dospělí pacienti s hypertenzí středního stupně, kteří měli systolický TK > 140 mmHg nebo diastolický TK > 90 mmHg; v případě pacientů s diabetem či chronickým onemocněním ledvin se jednalo o sTK > 130 mmHg nebo dTK > 80 mmHg. Šlo o nemocné, u nichž bylo třeba zahájit nebo eskalovat antihypertenzní léčbu, tedy dosud pro hypertenzi neléčené nebo léčené pouze jedním antihypertenzivem.
Účastníci byli randomizováni buď k užívání fixní trojkombinace obsahující blokátor receptorů AT1 pro angiotenzin II telmisartan v dávce 20 mg, blokátor kalciových kanálů amlodipin v dávce 2,5 mg a diuretikum chlorthalidon v dávce 12,5 mg v 1 tabletě podávané 1× denně, nebo k obvyklé péči, která však v publikacích výzkumného týmu není blíže specifikována. Podíl času v cílovém rozmezí TK byl mezi terapeutickými skupinami porovnáván po dobu 24 týdnů.
Výsledky sekundární analýzy
Analyzováno bylo všech 700 pacientů ze studie TRIUMPH průměrného věku 56 let, z nichž 58 % tvořily ženy. U pacientů randomizovaných k fixní trojkombinaci bylo během 24 týdnů léčby zjištěno významně větší průměrné procento času stráveného v cílovém rozmezí TK v porovnání se skupinou s obvyklou péčí (64 vs. 43 %; rozdíl rizika 21 %; 95% interval spolehlivosti [CI] 16–26; p < 0,001). Více než poloviny času v cílovém rozmezí TK dosáhl téměř dvojnásobek pacientů s fixní trojkombinací (64 vs. 37 %; p < 0,001) než s obvyklou péčí.
Prodloužení času stráveného v cílovém rozmezí TK bylo při léčbě fixní trojkombinací patrné velmi záhy po jejím zahájení. Většina pacientů s fixní trojkombinací dosáhla > 50 % času v cílovém rozmezí TK do 12. týdne léčby. Vyšší průměrný podíl času v cílovém rozmezí TK při léčbě uvedenou fixní trojkombinací antihypertenziv v porovnání s obvyklou péčí byl zjištěn ve všech časových úsecích hodnocení: v průběhu týdnů 0–6 (36,3 vs. 21,7 %; p < 0,001), 6–12 (55,2 vs. 33,7 %; p < 0,001) i 12–24 (66,0 vs. 43,5 %; p < 0,001).
Závěr
Všechna 3 léčiva z testované fixní kombinace jsou látky s dlouhým biologickým poločasem, díky čemuž je možné se vyhnout významnějšímu kolísání TK během dne. Studie ukázala, že i v dlouhodobém kontextu je souhra farmakokinetických vlastností a farmakodynamického účinku této antihypertenzní trojkombinace výhodná. U pacientů s hypertenzí středního stupně byla spojená s významně větším podílem času stráveného v cílovém rozmezí TK než v případě poskytování obvyklé péče.
(zza)
Zdroj: Gnanenthiran S. R., Wang N., Di Tanna G. L. et al.; TRIUMPH Study Group. Association of low-dose triple combination therapy vs usual care with time at target blood pressure: a secondary analysis of the TRIUMPH randomized clinical trial. JAMA Cardiol 2022 Jun 1; 7 (6): 645−650, doi: 10.1001/jamacardio.2022.0471.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.