Práce ve směnném provozu může být rizikovým faktorem pro roztroušenou sklerózu
Roztroušená skleróza (RS) je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, ve kterém je významná autoimunitní odpověď na myelinové antigeny. V etiologii onemocnění jsou důležité jak faktory genetické, tak i faktory prostředí. Cílem recentně publikované studie švédského autorského týmu bylo studovat možnou asociaci mezi prací na směny a rizikem rozvoje RS.
Roztroušená skleróza (RS) je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, ve kterém je významná autoimunitní odpověď na myelinové antigeny. V etiologii onemocnění jsou důležité jak faktory genetické, tak i faktory prostředí. Cílem recentně publikované studie švédského autorského týmu bylo studovat možnou asociaci mezi prací na směny a rizikem rozvoje RS. Toto dle autorů dosud nebylo u RS publikováno, ale v souvislosti se směnným provozem bylo popsáno zvýšené riziko rozvoje autoimunitních onemocnění (například autoimunitní tyreoiditidy), kardiovaskulárních onemocnění a nádorů.
V předkládané práci byla užita data ze dvou observačních studií populací pacientů s RS, kde byli vždy srovnávány se zdravými kontrolami. Jednalo se o populaci zvolenou dle incidence (1 343 pacientů v letech 2005–2010 a 2 900 zdravých kontrol) a dle prevalence RS (5 129 pacientů a 4 509 kontrol). Ke statistickému hodnocení byla použita metoda logistické regrese s kalkulací podílu rizika (OR – odds ratio) s intervalem spolehlivosti 95% (CI). Byl porovnáván výskyt RS mezi hodnocenými subjekty, kteří v různém věku pracovali ve směnném provozu, s těmi, kteří nikdy na směny nepracovali.
V obou studiích byla nalezena významná asociace mezi směnným provozem v mladém věku a výskytem RS (OR 1,6 v populaci vybrané dle incidence RS a OR 1,3 v prevalentní skupině). Ve skupině pacientů zvolených dle incidence RS byl podíl rizika rozvoje RS 2,0 pro ty, kteří pracovali na směny po dobu 3 let či déle ve věku do 20 let (srovnáno s těmi, kteří nikdy na směny nepracovali). Pro skupinu pacientů zvolených dle prevalence RS byl tento podíl rizika 2,1.
Výsledky lze dle autorů interpretovat tak, že pozorovaná spojitost mezi směnným provozem v mladém věku a výskytem roztroušené sklerózy v daných studiích podporuje podíl tohoto rizikového faktoru ve vývoji RS. Příčinou může být narušení cirkadiánního rytmu a nedostatek spánku, které mohou vést k porušení sekrece melatoninu a k podpoře prozánětlivé odpovědi.
(eza)
Zdroj: Hedström A. K. et al. Shift work at young age is associated with increased risk for multiple sclerosis. Ann Neurol. E-publikováno Oct 17 2011; doi: 10.1002/ana.22597
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.