#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Fampridin SR zlepšuje u roztroušené sklerózy hybnost a kognitivní funkce

8. 6. 2015

Léčba roztroušené sklerózy fampridinem s pomalým uvolňováním (SR) má příznivý vliv na různé domény hybnosti horních i dolních končetin a na kognitivní funkce. Ukázaly to nedávno publikované výsledky dánské studie.

Cílem studie bylo zhodnotit vliv fampridinu SR na chůzi u pacientů s roztroušenou sklerózou pomocí testů SSST (Six Spot Step Test), kdy má pacient za úkol ujít co nejrychleji 5 metrů v pruhu širokém 1 metr a cestou vykopnout 5 válců z kruhů vyznačených na zemi, a testu T25FW (Timed 25 Foot Walk), kdy se hodnotí doba, za kterou pacient ujde 25 stop.

Zařazeno bylo 108 pacientů, kteří při vstupu do studie absolvovali SSST, T25FW a dále testy 9-HPT (9-Hole Peg Test), při kterém pacient co nejrychleji zasouvá vždy jednou rukou 9 kolíčků do otvorů na desce a poté je vrací zpět, 5-STS (5 Times Sit-To-Stand), který měří dobu, za kterou pacient s rukama zkříženýma na prsou dokáže 5× za sebou vstát ze židle a znovu si sednout, a SDMT (Symbol Digit Modalities), který hodnotí změny kognitivních funkcí podle počtu správně spojených abstraktních symbolů s určenými čísly za 90 s. Testy byly zopakovány po 26–28 dnech léčby fampridinem SR v dávce 10 mg 2× denně.

Výsledky ukázaly významný průměrný pokles času nutného ke splnění SSST o 3,4 s (p < 0,001), testu T25FW o 1,2 s (p < 0,001), testu 9-HPT o 1,2 s (p < 0,001) a testu 5-STS o 3,4 s (p < 0,001) a zvýšení počtu správně spárovaných dvojic v testu SDMT o 1,4 (p = 0,003). Mezi změnou výsledku SSST (zlepšení o 17,0 %) a T25FW (zlepšení o 11,2 %) byl zjištěn významný rozdíl. Významné změny ve výsledku SSST dosáhlo 48,6 % pacientů, u T25FW to bylo 25,7 % pacientů. Odpověď na léčbu fampridinem SR nebyla závislá na věku a pohlaví pacienta ani na vstupní hodnotě ESDD (Expanded Disability Status Scale) a trvání choroby.

Autoři prokázali u pacientů s roztroušenou sklerózou významný přínos fampridinu SR z hlediska chůze, hybnosti horních končetin i kognitivních funkcí.

(zza)

Zdroj: Jensen H., Ravnborg M., Mamoei S., et al. Changes in cognition, arm function and lower body function after slow-release Fampridine treatment. Mult Scler. 2014 Dec; 20 (14): 1872–1880.

 

 



Štítky
Dětská neurologie Neurologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#