Referenční hodnoty karotidofemorální rychlosti šíření pulzové vlny
Jedním z významných markerů kardiovaskulárního rizika je arteriální rigidita. K jejímu posouzení se v běžné klinické praxi rutinně používá měření karotidofemorální rychlosti šíření pulzové vlny (PWV).
Jedním z významných markerů kardiovaskulárního rizika je arteriální rigidita. K jejímu posouzení se v běžné klinické praxi rutinně používá měření karotidofemorální rychlosti šíření pulzové vlny (PWV).
Měření karotidofemorální PWV je dnes zlatým standardem vyšetření tuhosti arterií, a to díky jednoduchosti provedení, spolehlivosti a velkému množství důkazů, které prokázaly souvislost PWV s incidencí kardiovaskulárních chorob nezávisle na přítomnosti tradičních rizikových faktorů u mnoha populací. Hodnocení arteriální tuhosti pomocí PWV se stalo součástí běžné klinické praxe, používá se ve velkých klinických studiích a v roce 2007 bylo zařazeno do doporučení ESH/ESC pro léčbu hypertenze.
Toto vyšetření bylo zavedeno dokonce dříve, než byly známy referenční hodnoty. Ty jako první stanovili v roce 2010 odborníci z Francie a Belgie. Využili kohortu 16 867 osob z 13 center v 8 evropských zemích. Při testování pozorovali, že PWV se zvyšuje s věkem a s hodnotou krevního tlaku (TK). Vliv TK na PWV byl nejvýraznější ve vyšších věkových kategoriích a naopak vliv vyššího věku byl nejmarkantnější ve skupinách s vyšším TK. Za normální hodnoty PWV byly stanoveny hodnoty naměřené v podskupině osob s optimálním krevním tlakem, bez přítomnosti kardiovaskulárního onemocnění a diabetu, které neužívaly antihypertenziva ani hypolipidemika (referenční populace, n = 1 455).
překlad:
- years = roky
- Optimal BP = optimální TK
- Normal BP = normální TK
- High normal BP = vysoký normální TK
- Grade I HT = hypertenze 1. stupně
- Grade II/III HT = hypertenze 2./3. stupně
(pez)
Zdroj: The Reference Values for Arterial Stiffness’ Collaboration. Determinants of pulse wave velocity in healthy people and in the presence of cardiovascular risk factors: „establishing normal and reference values“. Eur Heart J 2010; 31 (19): 2338−2350, doi: 10.1093/eurheartj/ehq165.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.