#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Porovnání dvou algoritmů k nastavení dávky levothyroxinu u těhotných žen

8. 1. 2018

Výsledky randomizované studie porovnávající dva algoritmy k nastavení dávkovacího schématu levothyroxinu u těhotných žen s primární hypotyreózou prokázaly, že postupné přizpůsobení dávkování je pro dosažení optimální hodnoty hladiny tyreotropního hormonu (TSH) v jednotlivých trimestrech stejně účinné jako empirické navýšení substituce levothyroxinu (LT4).

Cíl studie

Regulace tvorby hormonů štítné žlázy během těhotenství je nezbytná pro správný vývoj plodu i pro zdraví matky. K nastavení dávkování substituce LT4 u těhotných žen s primární hypotyreózou ovšem neexistují specifická doporučení (guidelines). Cílem studie amerických endokrinologů proto bylo porovnat dva algoritmy k nastavení léčby u těchto pacientek. 

Metodika a průběh

Do studie bylo zařazeno 33 pacientek endokrinologických klinik ve Washingtonu DC. Ženy na stabilní dávce substituce LT4 byly do studie zařazeny před 10. týdnem těhotenství a sledovány v průběhu celkem 38 těhotenství.

Pacientky byly randomizovány do 2 skupin s odlišným nastavením úpravy dávkovacího schématu. První skupina užívala substituci empiricky navýšenou o 2 tablety/týden s následným průběžným přizpůsobováním počtu tablet/týden. Ve druhé skupině bylo dávkovací schéma LT4 upraveno postupně na základě aktuální hladiny TSH a aktuální denní dávky LT4. TSH byl monitorován v I. a II. trimestru ve 2týdenních intervalech, ve III. trimestru ve 4týdenních intervalech.

Výsledky

Hlavním kritériem byl poměr hodnot TSH nacházejících se v referenčním rozmezí pro jednotlivé trimestry. Průměrné gestační stáří při zařazení do studie činilo 6,4 ± 2,1 týdne. V první skupině se nacházelo v referenčním rozmezí pro jednotlivé trimestry 75 % odebraných hodnot TSH oproti 81 % ve druhé skupině (p = 0,09). V obou skupinách byl zapotřebí podobný počet úprav dávkovacího schématu (3,1 ± 2,0 v první skupině vs. 4,1 ± 3,2 ve druhé skupině; p = 0,27). Ženy v první skupině měly v prvním trimestru častěji sníženou sekreci TSH (< 0,1 mIU/l; p = 0,01). Vliv na podíl hodnot TSH v referenčních mezích měla etiologie hypotyreózy, ale nikoliv pozitivita/negativita protilátek proti štítné žláze. 

Závěr

Studie porovnávající dva postupy v úpravě dávkovacího schématu LT4 prokázala, že postupné přizpůsobení dávkování je pro dosažení optimální hodnoty THS stejně účinné jako empirické navýšení substituce LT4.

(hak)

Zdroj: Sullivan S. D., Downs E., Popoveniuc G. Randomized trial comparing two algorithms for levothyroxine dose adjustment in pregnant women with primary hypothyroidism. J Clin Endocrinol Metab 2017 Sep 1; 102 (9): 3499–3507, doi: 10.1210/jc.2017-01086.



Štítky
Endokrinologie Interní lékařství Praktické lékařství pro dospělé
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#