Vliv BMI a WHR na riziko rozvoje karcinomu prsu podle přítomnosti receptorů pro estrogen a progesteron
Obezita je považována za jeden z rizikových faktorů pro karcinom prsu s pozitivními receptory pro estrogen (ER). Vliv obezity hodnocené podle body mass indexu (BMI) a poměru pasu a boků (WHR − waist/hip ratio) na rozvoj karcinomu prsu se v níže prezentované aktuální studii lišil podle stavu exprese estrogenových receptorů, výsledky jsou ovšem nekonzistentní.
Studie případů a kontrol
Čínští autoři provedli u 1439 pacientek s karcinomem prsu a 1439 kontrolních pacientek stejného věku studii ohledně vztahu obezity a jednotlivých typů karcinomu prsu. Stav exprese receptorů pro estrogen (ER) i progesteron (PR) byl znám u 1316 pacientek s karcinomem prsu.
Výsledná zjištění
Oba ukazatele (BMI a WHR) byly pozitivně spojeny s celkovým rizikem vzniku rakoviny prsu. BMI byl pozitivně spojen s ER+/PR+ karcinomem prsu a ER−/PR− karcinomem prsu, ačkoliv signifikantních hodnot bylo dosaženo jen pro karcinom prsu ER+/PR+. WHR byl pozitivně korelován s ER−/PR− karcinomem prsu, nezávisle na hodnotě BMI. U premenopauzálních žen byl BMI pozitivně spojen s riziky pro karcinom ER+/PR+ a ER−/PR−, zatímco WHR byl inverzně korelován s ER+/PR− karcinomem prsu a pozitivně s karcinomem ER−/PR−. Mezi postmenopauzálními ženami byl WHR > 0,85 spojen s vyšším rizikem ER−/PR− karcinomu prsu.
Shrnutí a závěr
Obezita přispívá k riziku rozvoje karcinomu prsu. Celková nadváha, reprezentovaná hlavně BMI, je silněji spojena s ER+/PR+ karcinomem prsu, zvláště mezi premenopauzálními ženami, zatímco centrální obezita, indikovaná WHR, je specifičtěji spojena s karcinomem ER−/PR−, bez ohledu na přítomnost menopauzy. Výsledky této studie naznačují, že obezita ovlivňuje rozvoj rakoviny více mechanismy, nejen na základě působení estrogenů.
(epa)
Zdroj: Wang F., Liu L., Cui S. et al. Distinct effects of body mass index and waist/hip ratio on risk of breast cancer by joint estrogen and progestogen receptor status: results from a case-control study in northern and eastern China and implications for chemoprevention. Oncologist 2017; 22: 1–13, doi: 10.1634/theoncologist.2017-0148.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.