Přehled účinnosti fixní kombinace aklidinium-bromid/formoterol-fumarát v udržovací léčbě CHOPN
Fixní kombinace inhalačních přípravků se staly základem farmakoterapie středně těžké až těžké chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN). Američtí autoři publikovali přehled výsledků studií, které hodnotily účinnost a bezpečnost jedné z nejnovějších fixních kombinací LABA/LAMA aklidinium-bromidu a formoterol-fumarátu (AB/FF) v udržovací léčbě CHOPN v porovnání s placebem či jinými přípravky. Tyto klinické výzkumy zjišťovaly, do jaké míry pravidelné užívání uvedené fixní kombinace zmírňuje příznaky CHOPN, zlepšuje plicní funkce, snižuje výskyt exacerbací a zvyšuje toleranci zátěže.
Aktuální doporučení v léčbě CHOPN
Současné standardy Globální iniciativy pro CHOPN (GOLD) doporučují pro udržovací léčbu CHOPN kombinaci 2 dlouhodobě působících bronchodilatancií s odlišným mechanismem účinku. Kombinovaná inhalační terapie může vést k větší bronchodilataci bez zvýšení rizika vedlejších účinků. U fixních kombinací se díky pohodlnému užívání zvyšuje compliance pacientů s léčbou. Řada studií s těmito kombinacemi prokázala zlepšení plicních funkcí, snížení tíže a frekvence exacerbací CHOPN, zmírnění symptomů a zvýšení tolerance zátěže.
Mechanismus účinku
Aklidinium-bromid je dlouhodobě působící antagonista muskarinových receptorů (LAMA) s afinitou k podtypům M1–5. V léčbě CHOPN je kritický účinek na receptor M3. Navozuje bronchodilataci a pokles bronchiální sekrece.
Formoterol-fumarát je dlouhodobě působící selektivní agonista β2-adrenergních receptorů (LABA), který působí v plicích, kde vede k relaxaci hladké svaloviny stěn bronchů a bronchodilataci.
Účinnost
Z hlediska prokázané účinnosti AB/FF jsou významné studie fáze III ACLIFORM, AUGMENT a AMPLIFY.
První dvě byly 6měsíční multicentrické randomizované dvojitě zaslepené studie, které porovnávaly fixní kombinaci AB/FF s placebem a s monoterapií jednotlivými složkami přípravku. Zařadily pacienty starší 40 let s CHOPN (FEV1/FVC < 70 % a FEV1 < 80 % predikované hodnoty po podání bronchodilatans), kteří byli randomizováni k podávání AB/FF 400/12 µg nebo 400/6 µg nebo samotného AB 400 µg nebo samotného FF 12 µg nebo placeba 2× denně. Ve studii ACLIFORM došlo po 24 týdnech léčby k většímu zlepšení FEV1 za 1 hodinu po podání ranní dávky AB/FF v obou dávkách v porovnání s placebem (p < 0,001) i s monoterapií jednotlivými složkami kombinace (p < 0,001). Rovněž ve studii AUGMENT vykázala fixní kombinace významné zlepšení FEV1 za 1 hodinu po podání dávky v porovnání se samotným AB, samotným FF nebo placebem (p < 0,01).
6měsíční dvojitě zaslepená studie AMPLIFY s placebovým dvojníkem, která probíhala i v Česku, hodnotila účinnost a bezpečnost AB/FF v dávce 400/12 µg 2× denně v porovnání s monoterapií AB 400 µg 2× denně, FF 12 µg a tiotropiem (TIO) 18 µg 1× denně. Všechna porovnání ukázala statisticky významně větší zlepšení FEV1 za 1 hodinu po podání dávky při léčbě fixní kombinací (všechna p < 0,0001). Fixní kombinace také vedla k významně většímu zlepšení FEV1 před podáním ranní dávky v porovnání s monoterapií FF (p < 0,001).
Výsledky těchto studií dále ukázaly zvýšení tolerance zátěže při léčbě AB/FF, s významným prodloužením doby zátěže v porovnání s placebem (p < 0,01) a snížením podílu neaktivních osob (p < 0,0001). U pacientů s fixní kombinací AB/FF 400/12 µg bylo dále pozorováno významné snížení výskytu středně těžkých a těžkých exacerbací v porovnání s placebem (p < 0,01) a monoterapií AB (p < 0,05) a rovněž prodloužení doby do první exacerbace.
Bezpečnostní profil
Nežádoucí příhody během léčby zahrnovaly průjem, bolesti hlavy, infekce dolních cest močových, závratě a úzkost. Ve studii ACLIFORM se nežádoucí příhody objevily u < 3 % pacientů s výjimkou bolestí hlavy, které uvádělo 7−11 % pacientů. Ve studii AUGMENT byly nežádoucí příhody mírné až střední závažnosti a nejčastěji se jednalo o nazofaryngitidu. Výskyt závažných nežádoucích příhod byl nízký. Nejčastější pneumonie se objevila u 3 pacientů s AB/FF a u 2 pacientů s AB.
Závěr
Dlouhodobá účinnost a bezpečnost fixní inhalační kombinace aklidinium-bromid/formoterol-fumarát byla doložena ve všech výše uvedených studiích. Nežádoucí příhody byly očekávatelné a jejich výskyt obdobný jako u jiných fixních kombinací LAMA/LABA.
(zza)
Zdroj: Haley R., Gupta N., Sethi S. Aclidinium bromide and formoterol fumarate for the maintenance treatment of chronic obstructive pulmonary disease. Expert Rev Clin Pharmacol 2020; 13 (2): 103−113, doi: 10.1080/17512433.2020.1717334.
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.