Jak na exacerbace CHOPN? Časná diagnostika, zhodnocení závažnosti a volba účinného řešení
Exacerbace CHOPN hrají daleko závažnější roli, než jsme si dříve mysleli. Na jejich frekvenci a tíži závisí další průběh nemoci. Přesto zůstávají opomenuty. Proč?
Definice a etiopatogeneze
Co se vlastně rozumí pod pojmem exacerbace? Doporučení GOLD 2017 (Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease) ho definují jako akutní zhoršení respiračních symptomů, které vyžaduje rozšíření léčby. Nejběžnější příčinou exacerbace CHOPN je respirační infekce bakteriálními nebo virovými patogeny. Zhoršení stavu však mohou způsobovat nebo napodobovat i komorbidity, jako jsou plicní embolie, poruchy srdečního rytmu, pneumothorax nebo fluidothorax.
Diagnostika
Časná diagnostika je mantrou celé medicíny a platí to i zde. Ale lékař bez spolupráce pacienta zmůže málo. Pacienti své obtíže podceňují a více než dvě třetiny exacerbací se vůbec nedočkají odborného vyšetření.
Spolupráci můžeme podpořit edukací a poskytnutím nástroje, který pacientům pomůže rozpoznat, kdy mají vyhledat péči. K tomu jim může posloužit některý z dotazníků hodnotících tíži nemoci podle aktuálních symptomů. Jejich výsledky poslouží i lékařům k dlouhodobému monitorování.
„Pane Nováku, když se vám bude špatně dýchat, vyplňte si tenhle dotazník. Když bude součet bodů vyšší než 30, hned přijďte.“
Akutní léčba
Závažnost exacerbací je různá a její stanovení je důležité pro určení vhodné léčby. Středně těžké exacerbace musíme podpořit ještě systémovými kortikosteroidy a těžké vyžadují hospitalizaci. Indikací k hospitalizaci bývá především respirační insuficience.
Optimální terapie by měla vzít v úvahu nejen závažnost, ale také typ exacerbace. Existuje řada způsobů, jak od sebe odlišit virovou a bakteriální respirační infekci; velmi jednoduchým a účinným nástrojem je barevná škála sputa. Tato škála určuje, které exacerbace lze zvládnout bez preskripce antibiotik a které ne, její senzitivita dosahuje 94,4 % a specificita 77 %. Navíc podle ní může být barva sputa také spolehlivě reprodukována a může ji použít i pacient.
Dlouhodobá opatření
Léčba exacerbací je samozřejmě klíčová, ale z dlouhodobého hlediska je nejdůležitější prevence. Mezi nefarmakologické postupy řadíme odvykání kouření, vakcinaci proti chřipce a pneumokokům, časnou plicní rehabilitaci a pravidelný pohyb.
Frekvenci exacerbací snižují bronchodilatancia s dlouhodobým účinkem, β2-sympatomimetika a parasympatolytika. Pro specifické subpopulace jsou vhodné i makrolidy nebo inhibitory fosfodiesterázy.
Závěr
Význam exacerbací CHOPN musíme mít stále na paměti, a nejen to. Musíme o něm informovat i pacienty a získat je pro spolupráci.
(pez)
Zdroj: Oliveira A. S., Munhá J., Bugalho A. et al.; GI DPOC Grupo de Interesse na Doenca Pulmonar Obstrutiva Cronica. Identification and assessment of COPD exacerbations. Rev Port Pneumol (2006) 2017 Dec 24, pii: S2173-5115(17)30165-3, doi: 10.1016/j.rppnen.2017.10.006 [Epub ahead of print].
Líbil se Vám článek? Rádi byste se k němu vyjádřili? Napište nám − Vaše názory a postřehy nás zajímají. Zveřejňovat je nebudeme, ale rádi Vám na ně odpovíme.