#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Efektivita sulfasalazinu a metotrexátu u dosud neléčených pacientů s časnou formou revmatoidní artritidy

17. 5. 2012

V dubnovém vydání časopisu Rheumatology byly publikovány výsledky norské studie věnované problematice terapie chorobu modifikujícími léky u pacientů s časnou formou revmatoidní artritidy (RA).

V dubnovém vydání časopisu Rheumatology byly publikovány výsledky norské studie věnované problematice terapie chorobu modifikujícími léky u pacientů s časnou formou revmatoidní artritidy (RA). Autoři studie porovnávali u této skupiny pacientů vstupní charakteristiky, odpověď na terapii i setrvání na ní.

Studie se tak účastnili pacienti s RA, kteří dosud nebyli léčeni chorobu modifikujícími léky (DMARD) s trváním nemoci alespoň jeden rok. U těchto jedinců byla v době vstupu do studie zahájena terapie sulfasalazinem (SSZ) nebo metotrexátem (MTX) a její účinnost byla hodnocena s odstupem tří a šesti měsíců. Navíc byla u takto léčených pacientů srovnávána účinnost terapie SSZ a MTX (hodnocená s ohledem na status revmatoidního faktoru, RF) a vstupní skóre DAS-28.

Pacienti léčení SSZ (n = 175) vykazovali v době vstupu do studie nižší aktivitu nemoci než pacienti léčení MTX (n = 927), přičemž průměrné DAS-28 skóre bylo 4,4 vs. 5,0 (p < 0,001). Pacienti léčení SSZ byli také méně často RF pozitivní (50 % vs. 61 %, p = 0,006). Šestiměsíční průměrné DAS-28 skóre bylo nižší u pacientů na terapii SSZ než u těch s MTX. Skóre ACR 50 a odpovědi dle EULAR (European League Against Rheumatism) byly po třech měsících terapie v případě SSZ 9/23 % (p <0,001) a u MTX 24/31 % (p = 0,14). Tříleté setrvání na léčbě pak bylo lepší v případě MTX (P < 0,001) a odhadovaná míra jednoročního setrvání na terapii byla 42 % pro SSZ a 75 % pro MTX. U pacientů shodujících se ve vstupním DAS-28 skóre a RF statutu byly průměrné změny DAS-28 a odpovědi dle EULAR podobné i po šesti měsících, přičemž setrvání na léčbě bylo lepší v případě MTX (P < 0,001).

Pacienti léčeni SSZ jako prvním lékem typu DMARD byli častěji RF negativní a vykazovali nižší výchozí aktivitu onemocnění. Setrvání na léčbě bylo lepší v případě MTX a stejně tak účinnost terapie byla vyšší v případě MTX než u SSZ, i když tento rozdíl se zmenšuje po zohlednění jistých rozdílů ve vstupních charakteristikách.

(mik)

Zdroj: Lie E. et al.Effectiveness of sulfasalazine and methotrexate in 1102 DMARD-naive patients with early RA. Rheumatology 2012 Apr; 51 (4): 670–8.



Štítky
Dětská revmatologie Revmatologie
Kurzy Podcasty Doporučená témata Časopisy
Přihlášení
Zapomenuté heslo

Zadejte e-mailovou adresu, se kterou jste vytvářel(a) účet, budou Vám na ni zaslány informace k nastavení nového hesla.

Přihlášení

Nemáte účet?  Registrujte se

#ADS_BOTTOM_SCRIPTS#