Vliv přípravného režimu a transplantace krvetvorných buněk na cirkulující markery srdečního poškození
Authors:
J. M. Horáček 1,4; R. Pudil 2; L. Jebavý 1,4; M. Tichý 3,4; A. Štrasová 1; P. Žák 1; J. Malý 1
Authors‘ workplace:
I. interní klinika – Oddělení klinické hematologie, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta Univerzity
Karlovy v Hradci Králové
1; I. interní klinika, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové
2; Ústav klinické biochemie a diagnostiky, Fakultní nemocnice Hradec Králové a Lékařská fakulta Univerzity Karlovy
v Hradci Králové
3; Katedra válečného vnitřního lékařství, Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity Obrany v Hradci Králové
4
Published in:
Transfuze Hematol. dnes,12, 2006, No. 3, p. 153-159.
Category:
Comprehensive Reports, Original Papers, Case Reports
Overview
Úvod:
Kardiální toxicita je poměrně častou a potenciálně závažnou komplikací hematoonkologické léčby. Antracykliny a vysokodávkovaná chemoterapie představují největší riziko. K monitorování kardiotoxicity onkologické léčby byla doporučena řada metod včetně vyšetření cirkulujících markerů.
Cíl:
Hodnocení kardiotoxicity během přípravného režimu (PR) a transplantace krvetvorných buněk (TKB) u akutních leukemií (AL) pomocí cirkulujících markerů – N-terminálního pro brain natriuretického peptidu (NT-proBNP), srdečního troponinu T (cTnT) a myokardiálního izoenzymu kreatinkinázy (CK-MB mass).
Soubor a metodika:
Do studie bylo zařazeno 19 pacientů s AL (průměrný věk 42,8±10,0 let, 13 mužů). Všichni pacienti byli v minulosti léčeni antracykliny v kumulativní dávce (KD) 446,4±91,6 mg/m2. PR obsahoval vysokodávkovaný cyklofosfamid 120 mg/kg (HD-C) a busulfan 16 mg/kg u 13 pacientů, HD-C a frakcionované celotělové ozáření 12 Gy (TBI) u 6 pacientů. Deset pacientů podstoupilo alogenní, 9 autologní TKB. Plazmatické koncentrace NT-proBNP, cTnT a CK-MB mass byly měřeny den před PR, den po PR, den po TKB a s odstupem 14 dní tj. v době regenerace krvetvorby.
Výsledky:
Vstupní hodnota NT-proBNP byla 106,3±55,7 pg/ml (mírně zvýšená u 4 pacientů). Po PR došlo k vzestupu na 426,1±391,5 pg/ml. Po TKB došlo k dalšímu vzestupu na 847,6±780,6 pg/ml. Za 14 dní po TKB byla koncentrace NT-proBNP 330,8±236,8 pg/ml, hodnoty byly zvýšené u 12 pacientů. Rozdíly byly statisticky významné v porovnání se vstupní hodnotou (p < 0,01). Vzestup NT-proBNP byl více vyjádřen u pacientů s KD antracyklinů nad 450 mg/m2 (p < 0,05), u pacientů s PR obsahujícím TBI (p<0,05) a u pacientů s alogenní TKB (p < 0,05). Koncentrace cTnT a CK-MB mass zůstaly negativní během studie u všech pacientů.
Závěry:
Naše výsledky ukazují, že podání PR a TKB je u většiny pacientů s AL provázeno akutní neurohumorální aktivací (významný vzestupem NT-proBNP). Perzistující elevace NT-proBNP, v našem souboru u 12 (63,2 %) pacientů, naznačují subklinickou kardiotoxicitu (riziko pro rozvoj srdečního selhání) a vyžadují další sledování. Více vyjádřené elevace NT-proBNP při podání vyšších KD antracyklinů a při PR obsahujícím kombinaci vysokodávkované chemoterapie s radioterapií potvrzují, že tyto léčebné postupy jsou více kardiotoxické a nepříliš vhodné pro pacienty s kumulací rizikových faktorů kardiotoxicity. Negativní plazmatické koncentrace cTnT a CK-MB mass ukazují, že během PR a TKB nedochází k detekovatelnému poškození struktury kardiomyocytů.
Klíčová slova:
kardiotoxicita, cirkulující markery, přípravný režim, transplantace, akutní leukemie
Labels
Haematology Internal medicine Clinical oncologyArticle was published in
Transfusion and Haematology Today
2006 Issue 3
Most read in this issue
- Splenektomie v diagnostice a léčbě hematologických onemocnění – indikace, komplikace a výsledky z jednoho pracoviště
- Hladiny cytokinů a kostimulačních molekul (interleukinů IL-2, IL-4, IL-5, IL-6, IL-8, IL-10, IL-13, TNF-α, TGFβ1, sCD23, sCD40L a receptoru pro IL-6) v plazmě zdravých dárců krve
- Standardizace biochemických laboratorních vyšetření u mnohočetného myelomu
- Některé nové poznatky v diagnostice a léčbě stavů s přetížením železem