Terapeutické použití IUS – Mirena®: kazuistika
Authors:
Peter Koliba
Authors‘ workplace:
Gynekologická ambulance – Gynartis, s. r. o., Ostrava-Vřesina
Published in:
Prakt Gyn 2012; 16(2-4): 109-110
Category:
Contraception: Case Report
Overview
Článek pojednává o možnostech léčebného využití nitroděložního tělíska – Mirena®, které je v ČR používáno od roku 1998. Jedná se o levonorgestrel uvolňující intrauterinní systém (LNG-IUS) a jeho hlavní indikací je zabránění nechtěnému početí. Za dobu používaní IUS je známá protekce endometria před nežádoucí hyperplazií při neoponované hormonální substituční terapii a také oblasti terapie menoragie. Přes velký zájem odborné veřejnosti právě o tyto vedlejší indikace, zůstává největší důležitost Mireny® právě v oblasti kontracepce. Uvádíme dvě kazuistiky možného terapeutického využití levonorgestrelu.
Klíčová slova:
hormonální léčba – Mirena – IUS – myom – děložní krvácení
Kazuistika 1
Pacientka ve věku 47 let byla sledována 11 let pro myomatózní dělohu a nepravidelné krvácení mimo cyklus. Z anamnézy: menarché od 15 let, cyklus 28/7, silnější a bolestivé krvácení při menzes, pacientka rodila 2krát spontánně, a to poprvé v roce 1993 a podruhé v roce 1997, podstoupila 1 interrupci v roce 1984. V roce 2001 jí byla provedena laparotomicky myomektomie. Odstraněný myom měl velikost 5 cm v průměru, histologicky byl vyhodnocen jako leiomyom. Od roku 2004 byla opět sledována pro postupnou progresi dalších myomů na děloze. V roce 2009 byla opakovaně navržena operační léčba pro další progresi palpačního a ultrasonografického nálezu. Pacientka operaci odmítá a žádá konzervativní postup. V té době má 44 let. Terapie: Jako možné dočasné oddálení operace bylo navrženo zavedení IUS Mirena®, ta byla v roce 2009 lege artis zavedena. Pacientka je pravidelně sledována. Došlo k mírné regresi velikosti myomů z původně (v roce 2009) ultrasonograficky naměřené velikosti dělohy v antero-posteriorním průměru (AP) 87 mm, endometrium 4 mm, myom 42 mm v průměru vůči nálezu v roce 2012: velikost dělohy v AP projekci 54 mm, endometrium 9 mm, v zadní stěně myomy 25 a 24 mm, ovaria bilaterálně přiměřené echogenity a velikosti, cavum Douglasi bez volné tekutiny. Pacientka nemá pravidelnou menstruaci, jenom občasné špinění, upravila se hypochromní anemie a subjektivně se cítí dobře.
Kazuistika 2
Pacientka ve věku 50 let, v současnosti navštěvuje gynekologickou ambulanci, aby konzultovala pro klimakterické potíže. Z anamnézy: praktickým lékařem je sledována a léčena pro prolaps mitrální chlopně, asthma bronchiale, hypotyreózu a chronickou gastritidu; operace: stabilizační operace po fraktuře Th4, operace pro gastroezofageální reflux, v roce 2009 TOT pro močovou inkontinenci; medikace internistická: užívá trvale Xyzal, Letrox, Helicid, Cipralex 10 mg, Isoprinosine Nitrofurantoin a Seretide; medikace psychiatrická: Neurol a Valdoxan. Z gynekologické anamnézy: menarché od 15 let, cyklus nemá od roku 2007, kdy ji byla zavedena Mirena®, odstraněna jí byla začátkem roku 2012; porod: 1krát spontánní, abortus:0. Gynekologický nález: zevní genitál přiměřené anatomické konfigurace, v zrcadlech: čípek hladký, bez léze, kolposkopicky: originální epitel; palpačně je čípek cylindrický, branka štěrbina, děloha přiměřené velikosti, v RVF, adnexa bilaterálně bez palpovatelné rezistence, cavum Douglasi nebolestivé; ultrasonografický nález: děloha v RVF, normální velikosti, endometrium 3 mm, ovaria bilaterálně s přiměřeným nálezem, cavum Douglasi bez volné tekutiny.
Epikríza: Vzhledem ke klimakterickým potížím žádá pacientka poučení o hormonální léčbě. Po zavedení perorální léčby přípravkem Estrofem 2 mg nastává ústup potíží. Pacientka žádá hormonální terapii (HT) bez nutnosti perorálního podávání. Proto bylo rozhodnuto pro opakovanou aplikaci Mirena® intrauterinně a podání implantátu Riselle 25 mg. Pacientka je 3 měsíce po aplikaci zcela bez subjektivních obtíží.
Závěr
Cílem sdělení je uvést praktické zkušenosti s léčebným využitím levonorgestrelu v nitroděložním systému IUS – Mirena®, a to jednak u případu nadměrného krvácení při diagnóze uterus myomatosus u pacientky, která odmítala operační léčbu, a také jako vhodná kombinace depotního estrogenního implantátu Riselle 25 mg, jako ochrana endometria u pacientky s dělohou, která vzhledem ke gastro-intestinálním potížím a užívaným lékům preferuje parenterální formy HT.
Doručeno do redakce dne 1.10. 2012
Přijato po recenzi dne 23. 10. 2012
doc. MUDr. Peter Koliba, CSc.
koliba@gynartis.cz
Gynekologická ambulance – Gynartis, s.r.o., Ostrava-Vřesina
www.gynartis.cz
Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicineArticle was published in
Practical Gynecology
2012 Issue 2-4
Most read in this issue
- Diagnostika a terapie vybraných forem extragenitální endometriózy
- Jak jednat při ošetřování a léčbě cizinců: úskalí, zjištění a doporučení
- Ulipristal acetát: nový přípravek v léčbě děložních myomů
- Anorgazmie a frigidita