55 laparoskopických cholecystektomií jednoincizním laparoskopickým přístupem – iniciální zkušenosti
Authors:
D. Erhart; Radek Pohnán
Authors‘ workplace:
Chirurgická klinika 2. LF UK a ÚVN Praha, přednosta prof. MUDr. Miroslav Ryska, CSc.
Published in:
Rozhl. Chir., 2011, roč. 90, č. 6, s. 361-364.
Category:
Monothematic special - Original
Overview
Úvod:
Laparoskopická cholecystektomie je v současnosti nejčastějším laparoskopickým výkonem a zároveň je metodou volby v léčbě cholecystolitiázy. Vývoj v miniinvazivní chirurgii vedl přes postupné snižování počtu portů k zavedení jednoincizního přístupu. Single – Incision Laparoscopic Surgery (SILS) – laparoskopická metoda, při které jsou pracovní porty zaváděny z jedné incize v pupku. LESS (Laparo Endoscopic Single – Site Surgery) – miniinvazivní postup využívající periumbilikálně zaváděný specializovaný vícekanálový port (Tri-port©).
Autoři prezentují dvě metody jednoincizní laparoskopické cholecystektomie, a to za použití tří jednotlivých portů anebo specializovaného portu pro tuto metodu.
Materiál a metody:
Retrospektivně jsme analyzovali všechny pacienty, kteří byli operováni jednoincizním laparoskopickým přístupem na Chirurgické klinice 2. LF UK a ÚVN Praha od prosince 2008 do října 2009. Hodnotili jsme věk, pohlaví, body-mass index, operační čas, krevní ztráty při operaci, indikace k výkonu a pooperační komplikace. Získaná data jsme zpracovali metodami deskriptivní statistiky pomocí tabulátoru EXCEL.
Výsledky:
U 50 pacientů byla v jedenáctiměsíčním období provedena cholecystektomie metodou SILS. Indikací k výkonu byla cholecystolitiáza (66 %), cholecystitida (28 %) a polypy žlučníku (6 %). Žádný z pacientů neprodělal závažnou komplikaci, u jednoho pacienta (2 %) se vyskytl infekt v ráně. U 5 nemocných jsme provedli cholecystektomii metodou LESS pro symptomatickou cholecystolitiázu. Žádný z pacientů neprodělal komplikaci.
Závěr:
Cholecystektomie jednoincizním laparoskopickým přístupem je perspektivní metoda, spojující obecné výhody laparoskopické chirurgie s minimálním traumatem břišní stěny, kdy je incize vedena v již v existující pupeční jizvě. S rozvojem technického vybavení se jedná o bezpečnou metodu srovnatelnou s konvenční laparoskopickou operativou.
Klíčová slova:
laparoskopie – SILS – LESS
ÚVOD
Laparoskopické výkony zaujaly pevné místo v současné chirurgické praxi a zároveň díky inovacím v technické oblasti pokračuje jejich další evoluce napříč chirurgickými obory. V současnosti je laparoskopický výkon metodou volby a zlatým standardem léčby symptomatické cholecystolitiázy [1, 2].
Rozvoj miniinvazivní chirurgie vedl v poslední dekádě k postupnému snižování počtu portů [3, 4] a vyústil zavedením jednoincizního přístupu.
Metoda jednoincizního laparoskopického přístupu se od svého prvního publikování Pelosim v roce 1992 [5] celosvětově rozšířila a podnítila vývoj specializovaného instrumentária i systémů portů.
Cílem předkládané retrospektivní analýzy bylo zhodnotit metody jednoincizní laparoskopické cholecystektomie na vlastní sestavě a porovnat naše výsledky s literaturou.
MATERIÁL A METODA
Na Chirurgické klinice 2. LF UK a ÚVN používáme techniku jednoincizního laparoskopického přístupu k elektivním operacím i k chirurgickému řešení akutních onemocnění žlučníku.
Retrospektivně jsme hodnotili všechny pacienty, kteří podstoupili od prosince 2008 do října 2009 na Chirurgické klinice 2. LF UK a ÚVN Praha cholecystektomii metodou jednoincizního přístupu. Sledovány byly základní demografické parametry nemocných – věk, pohlaví. Dále jsme sledovali body-mass index, operační čas, krevní ztráty při operaci, indikace k výkonu a pooperační komplikace.
Získaná data byla sumarizována metodami deskriptivní statistiky pomocí tabulátoru EXCEL.
Výkony byly vedeny dvěma postupy: 1. Single - Incision Laparoscopy Surgery (SILS), 2. Laparo Endoscopic Single-Site Surgery (LESS). U první operační techniky zavádíme z periumbilikální incize Veressovu jehlu k insuflaci kapnoperitonea po vypreparování povrchové břišní facie. Poté v dolním pólu řezu zavádíme 12mm port pro laparoskop a revidujeme břišní dutinu. Za kontroly zraku zavádíme 5mm a 6,5mm pracovní porty v horní části incize. Používáme běžné instrumentarium shodné s víceincizními laparoskopickými postupy: optika 30°, aplikátor 5mm klipů a standardní laparoskopické nástroje (Obr. 1). V případě LESS výkonu zakládáme periumbilikálně vedenou minilaparotomií specializovaný port – Tri-port© (Olympus) (Obr. 2) pomocí speciálního zavaděče. Pro metodu LESS se instrumentarium rozšířilo o asymetrické endoskopické nástroje (Olympus) (Obr. 3, 4). Další operační postup je již shodný s víceincizními laparoskopickými výkony, pouze s poněkud omezeným pohybem nástrojů, který je daný velikostí incize. Proto je významná dokonalá součinnost operatéra s asistentem – kameramanem.
VÝSLEDKY
V období od prosince 2008 do října 2009 jsme na Chirurgické klinice 2. LF UK a ÚVN Praha provedli 55 laparoskopických cholecystektomií metodou jednoincizního přístupu (50 SILS, 5 LESS). Pacienti nebyli vybíráni selektivně, prošli standardním předoperačním vyšetřovacím schématem dle WHO. V souboru je 32 žen (58 %) a 23 mužů (42 %), průměrný věk 49 let, medián 55 let (interval 23–78). Indikací k výkonu byla cholecystolitiáza (38 pacientů), cholecystitida (14 pacientů) a polypy žlučníku (3 pacienti). Medián BMI u nemocných byl 28 (interval 22–40). Průměrný operační čas 60 minut (interval 42–105). Medián velikosti incize 26 mm (interval 15–32).
Ve skupině SILS cholecystektomií jsme nezaznamenali žádnou závažnou komplikaci a nemuseli jsme konvertovat žádný výkon. U jednoho pacienta se vyskytl infekt v ráně (2 %). V jednom případě jsme byli nuceni použít pomocný 5mm trokar ke zvládnutí krvácení z cystické arterie. Pojistný drén jsme zavedli u 3 nemocných (6 %). Ve skupině LESS cholecystektomií se žádné komplikace nevyskytly. Medián standardní pooperační hospitalizace byl 3 dny (interval 3–5) a neliší se tak od „konvenční“ laparoskopické cholecystektomie.
DISKUSE
V současnosti je laparoskopická chirurgie zavedenou alternativou klasickým operacím napříč chirurgickými obory. Obecné výhody laparoskopických postupů jako je nižší pooperační bolestivost, časnější nástup pasáže, kratší doba hospitalizace a i lepší kosmetický efekt jsou již široce známy.
Postupný rozvoj miniinvazivní chirurgie vedl řadu chirurgů k redukci počtu i velikosti portů [1, 2], ať již bylo snahou redukovat traumatizaci břišní stěny či zlepšit estetický efekt. Jako první popsal koncept jednoincizního laparoskopického výkonu již v roce 1992 Pelosi [5], který touto metodou provedl apendektomii. O pět let později byla publikována první laparoskopická cholecystektomie z jedné incize [6].
Metoda laparoskopické jednoincizní cholecystektomie je přirozenou evolucí miniinvazivních operací. Vlastní incize je skryta v přirozené pupeční jizvě bez nutnosti dalších řezů, zároveň ale ponechává možnost konverze ke konvenční víceportové laparoskopické chirurgii [7].
Metoda SILS vyžaduje dokonalou součinnost operatéra s asistentem – kameramanem tak, aby nedocházelo ke kolizi laparoskopu a pracovních nástrojů, což je dáno limitovaným prostorem jedné incize. Určitým vylepšením je využití speciálizovaných portů vyvinutých k metodě LESS, v našem případě jsme používali Tri-port© umožňující jednoduché zavedení pod kontrolou zraku, větší pracovní prostor a snadnou extrakci žlučníku.
Při použití standardních lineárních pracovních nástrojů dochází ke ztrátě angularity. Jedním z možných řešení je použití zahnutých, a nebo semirigidních nástrojů [8]. Měli jsme možnost používat asymetrické zahnuté nástroje od firmy Olympus, k jejich použití je nutný Tri-port©. Tyto nelineární nástroje poskytují dostatečnou angulaci, manipulace s nimi však vyžaduje nácvik.
Výsledky dosažené v našem souboru – operační čas, krevní ztráty i pooperační komplikace – jsou plně srovnatelné s publikovanými pracemi [2, 8]. Výsledky v našem souboru jsou rovněž srovnatelné s konvenčními miniinvazivními postupy. Jsme si vědomi, že náš soubor operovaných není velký a že k vyhodnocení dlouhodobého přínosu těchto postupů bude třeba prospektivních randomizovaných studií.
ZÁVĚR
Metody jednoincizního laparoskopického přístupu rozšiřující nabídku miniinvazivních operací. Nevyžadují větší nároky na technické zvládnutí operatérem v porovnání s víceincizními laparoskopickými přístupy a spojují tak obecné výhody laparoskopie s minimalizací traumatu břišní stěny. K vyhodnocení dlouhodobého efektu jednoincizních laparoskopických bude zapotřebí delšího časového období.
MUDr. Radek
Pohnán
Chirurgická
klinika 2. LF UK a ÚVN
U Vojenské
nemocnice 1200
169
21 Praha 6 – Střešovice
e-mail:
Radek.Pohnan@uvn.cz
Sources
1. Begos, D. G., Modlin, I. M. LC: from gimmick to gold standart. J. Clin. Gast., 1994; 19(4): 325–330
2. Tacchino, R., Greco, F., Matera, D. Single-incision laparoscopic cholecystectomy: surgery without a visible scar. Surg. Endosc., 2009; 23(4): 896–899.
3. Kagaya, T. Laparoscopic cholecystectomy via two ports, using the „Twin-Port“ systém. J. Hepatobiliary Pancreat. Surg., 2001; 8(1): 76–80.
4. Trichak, S. Three-port vs standard four-port laparoscopic cholecystectomy – A prospective randomized study. Surgical Endoscopy, 2003; 17(9): 1434–1436.
5. Pelosi, M. A., Pelosi, M. A. 3rd Laparoscopic appendectomy using a single umbilical puncture. J. Reprod. Med., 1992, 37, 588–594.
6. Navarra, G., Pozza, E., Occhionorelli, S., Carcoforo, P., Donini, I. One-wound laparoscopic cholecystectomy. Br. J. Surg., 1997, 84: 695.
7. Chamberlain, R. S., Sakpal, S. V. A Comprehensive Review of Single-Incision Laparoscopic Surgery (SILS) and Natural Orifice Transluminal Endoscopic Surgery (NOTES) Techniques for Cholecystectomy. J. Gastrointest. Surg., 2009; 13(9): 1733–1740.
8. Rao, P. P., Bhagwat, S. M., Rane, A., Rao, P. P. The feasibility of single port laparoscopic cholecystectomy: a pilot study of 20 cases. HPB Oxf. 2008; 10: 336–340.
9. Cuesta, M. A., Berends, F., Veenhof, A. A. The „invisible cholecystectomy”: a transumbilical laparoscopic operation without a scar. Surg. Endosc. 2008; 22: 1211–1213.
10. Hirano, Y., Watanabe, T., Uchida, T., Yoshida, S., Tawaraya, K., Kato, H., Hosokawa, O. Single-incision laparoscopic cholecystectomy: Single institution experience and literature review. World J. Gastroenterol., 2010; 14; 16(2): 270–274
Labels
Surgery Orthopaedics Trauma surgeryArticle was published in
Perspectives in Surgery
2011 Issue 6
Most read in this issue
- DCIS a biopsia sentinelovej uzliny
- Výsledky léčby nemocných s toxickým megakolon
- Prínos vyšetrenia sentinelovej uzliny pri včasnom karcinóme prsníka
- Zlomeniny členkovej kosti u detí