Kurz Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů má za cíl zvýšit dostupnost paliativní péče
Published in:
Prakt. Lék. 2024; 104(2): 103
Category:
Zvýšit dostupnost paliativní péče v regionech má za cíl uzavřený grantový program Péče v závěru života v ordinacích praktických lékařů. Vybraných 15 ambasadorů bude v průběhu 2 let mapovat péči v závěru života v regionech. Součástí je vzdělávací program postavený praktickým lékařům na míru, který startoval 22. dubna 2024.
Poptávka po paliativní péči ze strany pacientů rok od roku stoupá. Praktický lékař je prvním, na koho se pacienti s dotazem na tuto službu obrací, protože je jejich nejbližším partnerem, kterého znají léta a mají k němu důvěru.
Stoupající zájem o paliativní medicínu i ze strany praktických lékařů dosud narážel na nedostatek informací a zdrojů, které by jim poskytly potřebnou podporu k poskytování paliativní péče ve svých ordinacích.
Vzdělávání a podpora komunity odborných lékařů přispívá k tomu, aby nemocní mohli žít v prostředí, které jim je blízké s podporou profesionálů. Kurz Péče v závěru života pro praktické lékaře má ambici vytvořit síť ambasadorů, kteří budou působit jako kontaktní osoby a mentoři pro místní komunitu. Celý kurz je rozdělen do tří bloků. První blok se zaměřuje na úvod do paliativní péče, její formy a přístup k paliativní péči v České republice. Po krátké teoretické části se účastníci na praktických kazuistikách budou věnovat nejen medikaci a symptomové terapii, ale také komunikačním technikám. Ve druhém bloku účastnicím a účastníkům kurzu specialisté z různých oborů (geriatrie, kardiologie, nefrologie a dalších) objasní možnosti spolupráce s praktickými lékaři. Následně přijdou na řadu otázky etické a právní. Poslední blok se věnuje velice důležitému tématu psychohygieny a sebepéče.
„Náš kurz je výjimečný tím, že jsme nejprve v dotazníkovém průzkumu mapovali potřeby praktických lékařů v oblasti poskytování paliativní péče. Na základě zjištěných skutečností jsme se snažili vytvořit kurz, který by tyto potřeby pokryl. Máme radost, že se nám povedlo sestavit lektorský tým z opravdových špiček jednotlivých oborů,“ říká MUDr. Pavel Demo, hlavní odborný koordinátor grantového programu.
„Projekt „paliativní praktici“ má za cíl rozvoj dobré péče o nemocné v závěru života. Všeobecní praktičtí lékaři se budou v rámci projektu vzdělávat ve specifických dovednostech, které k takové dobré péči mohou pomoci. Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP jako odborný garant projektu se podílí na vytvoření kurzu, který pomůže lékařům při vedení náročných rozhovorů, pomůže v dobré orientaci ve službách pro nemocné, podpoří v potřebných lékařských dovednostech typických pro závěrečné období života,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Kopecký, MHA, předseda ČSPM ČLS JEP.
Rozvoj péče v závěru života
Kurz se koná v rámci dvouletého uzavřeného grantového programu nadačního fondu Abakus, který podpoří 15 zástupců z řad praktických lékařů z celé ČR. Odbornou záštitu programu zajišťuje Česká společnost paliativní medicíny ČLS JEP s procesní podporou Nadačního fondu Kliniky paliativní medicíny.
Výstupem bude nejen zmapování paliativní péče v regionech, ale zejména poskytnutí kompetencím praktickým lékařům a zvýšení dostupnosti péče v závěru života napříč regiony.
V rámci programu vzniká webová stránka a další nástroje, které umožní praktickým lékařům poskytovat kvalitní a dostupnou péči v závěru života pacientům v celé České republice.
Více informací naleznete na webových stránkách www.paliativnipraktici.cz.
Ing. Pavla Haflantová
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2024 Issue 2
Most read in this issue
- Odvykací stav od kortikoidů a syndrom závislosti
- Zlomeniny proximálního femuru
- Houby – složka zdravé výživy budoucnosti
- Nezastupitelná úloha sacharidů v dietě – glukóza není pouhým zdrojem energie v metabolismu