Změna počtu trombolyzovaných pacientů v ČR po prodloužení terapeutického okna ze 3 na 4,5 hodiny
Authors:
M. Hromová 1; Z. Janečková 1; G. Benadová 2
Authors‘ workplace:
Západočeská univerzita v Plzni
Fakulta zdravotnických studií
Katedra ošetřovatelství a porodní asistence
Vedoucí: Mgr. Lucie Kašová
1; Nemocnice na Homolce
Neurologie JIP
Primář: MUDr. Miroslav Kalina
2
Published in:
Prakt. Lék. 2010; 90(9): 542-544
Category:
Of different specialties
Overview
Cévní mozkové příhody (CMP) jsou v ČR hlavní příčinou trvalé invalidity a třetí nejčastější příčinou úmrtí. Incidence a prevalence CMP je v naší republice stále vysoká a v posledních letech je pozorován vzrůstající trend, a to jak u seniorů, tak u lidí v produktivním věku. Každý rok postihne CMP v naší republice cca 35 000 lidí. Třetina postižených do jednoho roku zemře, třetina zůstane s trvalými a těžkými následky a jen třetina přežívá bez značných komplikací. CMP jsou nejčastější příčinou invalidity u starších nemocných, proto cílem léčby tohoto onemocnění není pouze snížit mortalitu, ale také zachovat co nejvyšší možnou míru soběstačnosti pacienta. Léčba CMP je vždy individuální. Vychází z příčiny a typu CMP, z přidružených extracerebrálních momentů:
– věku,
– zdravotního stavu,
– z optimálního terapeutického okna navrhované léčby,
– z nálezu klinické neurologické symptomatologie, a
– použitých zobrazovacích metod (CT, MR, sonografie karotid apod.).
Všechny CMP se hodnotí jako urgentní stav, při jehož léčbě má přednemocniční neodkladná péče svůj významný podíl.
Klíčová slova:
cévní mozková příhoda, trombolýza, studie ECASS 3.
Úvod
Všeobecná sestra je nedílnou součástí multidisciplinárního týmu, který se podílí na léčbě pacientů postižených CMP. Měla by proto znát příznaky CMP, a pokud je to možné, měla by být schopna odhadnout délku jejich trvání. Mezi základní příznaky patří
- náhle vzniklá jednostranná paréza nebo plegie,
- asymetrie obličejové mimiky,
- poruchy řeči,
- porucha vidění,
- závratě,
- porucha chůze,
- náhlá bolest hlavy,
- porucha vědomí (7).
Přestože intravenózní trombolýzu (IVT) indikuje lékař, sestra by měla znát kontraindikace léčby IVT a především indikace, mezi které, mimo jiné, patří právě terapeutické okno.
Intravenózní trombolýza
Intravenózní trombolytická terapie rekombinantním tkáňovým aktivátorem plasminogenu (rtPA 0,9 mg/kg tělesné hmotnosti), podávaným pacientům s akutním mozkovým infarktem do 3 hodin po začátku příhody, je od roku 2004 standardním léčebným postupem, který významně zlepšuje výsledný klinický stav pacientů (1).
Indikační kritéria pro systémovou trombolýzu:
- Klinická diagnóza CMP s klinicky jasným neurologickým deficitem (NIHSS 4–25) trvajícím déle než 30 minut;
- Jasně časově definovaný počátek příznaků;
- CT mozku neprokazuje intrakraniální krvácení ani známky jiného onemocnění mozku jako příčiny akutního neurologického deficitu;
- Věk 18–80 let;
Kontraindikace systémové trombolýzy:
- Malý (NIHSS méně než 4) nebo rychle se zlepšující (TIA) neurologický deficit;
- Velký neurologický deficit s NIHSS > 25;
- Intrakraniální krvácení v anamnéze;
- CMP či vážné kraniotrauma v posledních 3 měsících;
- Mozkový infarkt v anamnéze u pacientů se současně přítomným diabetes mellitus;
- Větší chirurgický výkon nebo významný úraz v posledních 3 měsících;
- Jícnové varixy, tepenné aneurysma, arteriovenózní malformace;
- Agresivní snižování TK při hodnotách nad 185/110 po začátku příznaků;
- Glykémie pod 2,7 mmol/l nebo nad 22,2 mmol/l;
- Terapie heparinem nebo LMWH se zvýšenou hodnotou aPTT nad horní limit laboratoře v posledních 48 hodinách;
- Těhotná nebo kojící žena či porod v posledních 10 dnech;
- Bezvědomí s GCS <7;
- Dřívější mozkový infarkt s trvajícím těžkým neurologickým deficitem (Rankin ≥ 4)
- Užívání antikoagulancií anebo hodnota INR nad 1,7 (1);
V roce 2003 byla zahájena studie ECASS III (Europen Cooperative Acute Stroke Study) s r-TPA podávanou mezi 3.–4,5. hodinou od vzniku mozkového infarktu. Jejím cílem bylo zhodnotit účinnost a bezpečnost IVT v prodlouženém terapeutickém okně mezi 3. a 4,5. hodinou. V září 2008 byly publikovány výsledky této studie, které poskytují jasná data o prospěšnosti a bezpečnosti trombolytické terapie do 4,5 hodin od vzniku symptomů a umožní tak účinně léčit více pacientů s akutní iCMP. Studie též prokázala snížení počtu invalidních osob.
Na základě hlavních výsledků této studie Evropská organizace pro cévní mozkové příhody (ESO) nyní doporučuje, aby byl přípravek Actilyse® (altepláza) podáván do 4,5 hodin od nástupu ischemické cévní mozkové příhody, přestože léčba po 3 hodinách od nástupu cévní mozkové příhody není v současné době zahrnuta v SPC jednotlivých členských zemí (2).
Cíl studie
Cílem studie bylo srovnání počtu trombolyzovaných pacientů v časovém okně od 0 do 3 hodin a pacientů trombolyzovaných od 3 do 4,5 hodiny a prokázat nárůst počtu trombolyzovaných pacientů v prodlouženém časovém intervalu.
Metodika
Za pomoci mezinárodního on-line registru trombolyzovaných pacientů (Safe Implementation of Thrombolysis in Stroke – SITS) jsme provedli srovnání počtu trombolyzovaných pacientů od roku 2003 do roku 2009.
Výsledky
Ze srovnání počtu trombolyzovaných pacientů za období 2003 až 2009 vyplynulo, že po celou dobu docházelo k trvalému ročnímu nárůstu počtu pacientů. Prodloužení terapeutického okna ze 3 na 4,5 hodiny v roce 2009 překvapivě nepřineslo v tomto roce zásadní navýšení celkového počtu trombolyzovaných pacientů, nárůst byl obdobný jako v předchozích letech. Při bližším rozboru však vidíme, že prakticky celý tento nárůst připadá právě na pacienty léčené v prodlouženém terapeutickém okně, tj. mezi 3. a 4,5. hodinou, zatímco počet pacientů léčených do 3 hodin zůstává obdobný jako v roce 2008 (6).
Diskuse
Prodloužení terapeutického okna vedlo k nárůstu počtu trombolyzovaných pacientů, což je patrné v letech 2008 a 2009. Díky prodlouženému časovému intervalu bylo trombolyzováno více pacientů, což by v budoucnu mohlo vést ke snížení invalidity a mortality pacientů postižených ischemickou cévní mozkovou příhodou.
Závěr
CMP jsouproblémem nejen medicínským, ale i sociálním a ekonomickým, jelikož vedou k invaliditě a snížení soběstačnosti. V České republice je úmrtnost na cévní mozkové příhody ve věku 49–65 let ve srovnání se zeměmi západní a severní Evropy dvojnásobná. Prodloužení terapeutického okna ze 3 na 4,5 hodiny tak může ročně desítkám pacientů zachránit život nebo alespoň zmírnit následky ischemické cévní mozkové příhody.
Mgr. Miroslava Hromová
FZS ZČU KOS
Náměstí odboje 18
323 00 Plzeň
E-mail: HromovaMiroslava@seznam.cz
Sources
1. Školoudík, D., Bar, M., Mikulík, R. a kol. Standard pro podání systémové trombolýzy pacientům s akutním mozkovým infarktem [on line]. Dostupné na: http://www.czech-neuro.cz/att/L/s/R/phpL sR6Iq.doc
2. Goldemund, D., Mikulík, R. Trombolytická terapie akutního mozkového infarktu. Neurológia pre pra, 2006, 6, s. 322-325.
3. Mikulík, R., Václavík, D., Sanák, D. et al. A nationwide study on topography and efficacy of the stroke treatment network in the Czech republic. J. Neurol. 2010, 257(1), p. 31-37.
4. Mlčoch, Z. Neurologie. Cévní mozkové příhody [on line]. Dostupné na http://www.zbynekmlcoch.cz /info/neurologie/index.php.
5. Kalvach, P. Mozkové ischémie a hemorhagie. Praha: Grada, 1997. ISBN 8071691097.
6. SITS (Safe Implementation of Treatments in Stroke) Register. https://sitsinternational.org/ - přístup pouze pro registrované uživatele.
7. Ticháček, M., Šeblová, J. Přednemocniční péče o pacienty s akutním mozkovým infarktem, indikovanými k trombolytické léčbě. Doporučený postup výboru ČLS JEP-společnosti UM a MK. Urgent. Med. 2009, 12, s. 34-35.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2010 Issue 9
Most read in this issue
- Spondylodiscitida – známá a neznámá
- Příprava diabetika k operaci
- Hodnocení stavu výživy hospitalizovaných seniorů
- Oniománie, aneb nakupování jako problém