Rezistence k antibiotikům u sedmi druhů invazivních bakterií, sledovaných v rámci EARSS v České republice v letech 2000–2006
Authors:
P. Urbášková; V. Jakubů; H. Žemličková; B. Macková; Cz Earss *
Authors‘ workplace:
Ředitel: MUDr. Jaroslav Volf, PhD.
; Centrum epidemiologie a mikrobiologie
; Státní zdravotní ústav Praha
; Národní referenční laboratoř pro antibiotika
Published in:
Prakt. Lék. 2007; 87(1): 32-39
Category:
Of different specialties
Overview
V rámci evropské surveillance antibiotické rezistence EARSS (European Antimicrobial Resistance Surveillance System) byly získány podrobné údaje o prevalenci, stavu a trendech antibiotické rezistence sedmi hlavních původců invazivních infekcí. Kmeny E. coli (n=9 848), S. aureus (n=8 004), S. pneumoniae (n=1 065), K. pneumoniae (n=1 018), E. faecalis (n=2 812), E. faecium (n=705) a P. aeruginosa (n=470) byly izolovány od 23 922 pacientů, hospitalizovaných v období červenec 2000-červen 2006 v 83 nemocnicích se spádovou oblastí 90 % obyvatel ČR. Frekvence výskytu druhů bakterií u pacientů s invazivní infekcí v ČR je podobná jako v jiných zemích kromě nízkého počtu kmenů S. pneumonie, způsobeného zřejmě pozdním nebo žádným odběrem krve ke kultivaci u pacientů v komunitě. Infekce způsobené E. coli převažují u žen (60 %), infekce ostatními druhy jsou častější u mužů (60 %). Typicky nosokomiální původci (E. faecalis, E. faecium, P. aeruginosa, K. pneumoniae) převažují u pacientů na JIP a hematoonkologii. Zhruba 95 % (u S. pneumonie 84 %) pacientÛ s bakteremickou infekcí jsou dospělí. K penicilinu jsou kmeny S. pneumonie rezistentní téměř výlučně pouze v nízkém stupni (MIC 0,125-1 mg/l); v roce 2006 poprvé počet kmenů rezistentních k erytromycinu/makrolidům (6 %) převýšil rezistenci k penicilinu (3,4 %). Počet infekcí způsobených kmeny S. aureus rezistentními k oxacilinu (MRSA) je v roce 2006 čtyřnásobně vyšší (13,1 %) než v roce 2000 (3,8 %), v důsledku šíření epidemického klonu. Téměř polovina kmenů E. faecalis a 80 % kmenů E. faecium je vysoce rezistentních ke gentamicinu (MIC > 500 mg/l), a byly zaznamenány epidemické výskyty infekcí způsobených vankomycin rezistentními kmeny E. faecium. U kmenů E. coli se rezistence k ciprofloxacinu v průběhu 6 let ztrojnásobila a v roce 2006 zasáhla čtvrtinu invazivních izolátů.
Nejvíce alarmující stav rezistence byl zjištěn u K. pneumoniae a P. aeruginosa, u nichž byla prokázána vysoká a téměř identická rezistence k ciprofloxacinu (43,8 %, resp. 45,9 %), k ceftazidimu (32,3 %, resp. 35,2 %) a ke gentamicinu (28,8 %, resp. 28,4 %). ČR zaujímá čelní místo mezi 30 evropskými zeměmi ve frekvenci výskytu rezistentních kmenů těchto dvou druhů.
Vzestup počtu invazivních infekcí způsobených rezistentními kmeny bakterií a jejich rychlé šíření v českých nemocnicích je pravděpodobně způsobeno nedodržováním protiepidemických opatření a nadužíváním antibiotik. Zavedení nápravných opatření je tudíž vysoce urgentní.
Klíčová slova:
EARSS, surveillance antibiotické rezistence, invazivní izoláty bakterií
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2007 Issue 1
Most read in this issue
- Chronická renální insuficience v primární péči
- Kraniofaryngeom u 79letého muže
- Autonomní selhání způsobené recidivujícími hypoglykémiemi, jeho klinické hodnocení a terapie
- Současné možnosti diagnostiky a léčby Wilsonovy choroby