Analýza životního stylu seniorů žijících v domácím prostředí se zaměřením na stravovací návyky
Authors:
E. Kudlová; A. Slámová
Authors‘ workplace:
Přednosta: prof. MUDr. Vladimír Bencko, DrSc.
; Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK v Praze
Published in:
Prakt. Lék. 2006; 86(8): 439-442
Category:
Reviews
Overview
Východisko:
Studie ukazují, že i snížení rizikových faktorů až ve stáří poskytuje ještě zdravotní výhody. Populace seniorů je heterogenní, a zatímco některé studie popisují neadekvátní stravování, jiné hodnotí stravování seniorů žijících doma celkem kladně. Cílem této studie bylo vyhodnocení stravovacích návyků a životního stylu soběstačných seniorů žijících v domácím prostředí.
Metody a výsledky:
S použitím dotazníku jsme v průběhu interview zaznamenali a poté vyhodnotili stravovací návyky a životní styl 103 náhodně vybraných osob, 39 mužů a 64 žen, ve věku 65–91 let žijících v Praze (54) a v menších městech (49). Kriterii výběru splněnými oslovením na veřejném prostranství byl život mimo instituci a určitá soběstačnost respondentů. Při porovnávání skupin respondentů bylo za statisticky významný rozdíl považováno p<0,05. Celkem 57 % respondentů mělo BMI 25 nebo více. Týdenní frekvence konzumace zeleniny a ovoce byla 12,8, mléka a mléčných výrobků 10,1, tmavého chleba a pečiva 6,2, masa 4,6 a bílého pečiva 4,6. Denní příjem tekutin třetiny respondentů byl nižší než doporučované minimum 2 litry. 40 (38,8 %) osob užívalo vitaminové a/nebo minerálové doplňky. Padesát sedm respondentů vykonávalo nějakou pohybovou aktivitu alespoň 3 krát týdně.
Stravovací návyky byly lepší u žen, u osob přesvědčených, že žijí zdravě a u nekuřáků (81 respondentů). Zvyky, nedostatek peněz, zdravotní obtíže a neznalost byly vnímány jako překážka zdravějšího stravování. Příčinou, v převažující většině kladných, změn ve stravování v minulosti bylo, až na výjimky, zjištěné onemocnění.
Závěry:
Výskyt nadměrné hmotnosti u seniorů je srovnatelný s jejím výskytem v České populaci. Stravování seniorů není horší než stravování populace a stejně jako u celé populace alarmujícím problémem je závažný nedostatek pohybu. Zjištění, že motivací ke změně stravování bylo až onemocnění a nikoliv jeho prevence naznačuje, že je potřebné hledat vhodný přístup jak populaci účinně motivovat ke změně životního stylu.
Klíčová slova:
stravovací návyky, výživa, životní styl, senioři.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2006 Issue 8
Most read in this issue
- Antikoncepce a operace
- Anaerobní sepse: Lemierrův syndrom
- Cévní mozková příhoda a infarkt myokardu – paralely a paradoxy
- Tuberkulóza v současnosti