Jak užívají čeští pacienti alternativní léčebné postupy a jak hodnotí jejich efekty?(Sociologický průzkum zkušeností s alternativní medicínou a postojů k ní)
Authors:
E. Křížová
Authors‘ workplace:
Ústav lékařské etiky, 3. LF UK, Praha, přednosta doc. MUDr. J. Šunek, CSc.
Published in:
Prakt. Lék. 2001; (1): 32-38
Category:
Overview
Článek se zabývá problematikou nekonvenční/alternativní medicíny. Nejprve zmiňuje fenomén alternativních léčebných metod v kontextu problémů současné společnosti a moderní medicíny 90. let a uvádí nejčastější důvody, proč lidé využívají alternativní medicínu. Přináší původní výsledky empirického výzkumu, zaměřeného na využití nekonvenčních léčebných metod v případě zdravotních potíží a na hodnocení těchto zkušeností. Celková míra zkušeností s 5 sledovanými alternativními směry (akupunktura, homeopatie, bylinné léčby, léčebné diety a léčitelství) dosáhla 68 %, přičemž v posledních 12 měsícfch využilo některý z uvedených směrů 36,4 % dotázaných (n=500). Zkušenost s nekonvenční medicínou je poněkud vyšší u žen, u osob středmho věku a respondentů s vyšším stupněm vzdělání. Největší zkušenost uváděli dotázaní s bylinnými léčbami. Pokud jde o subjektivní hodnocení účinků, nejhorší bilanci mezi pozitivním a negativním hodnocením uváděli respondenti u léčitelů. Nekonvenční medicína je často využívána paralelně jako doplňková či následná léčba, event. péče.
Klíčová slova:
: nekonvenční medicína - alternativní medicína - psychosociální potřeby pacientů - vztah lékař-pacient - léčitelství.
Labels
General practitioner for children and adolescents General practitioner for adultsArticle was published in
General Practitioner
2001 Issue 1
Most read in this issue
- Vyhodnocení účinku Preparation H mast
- Morfologické poškození srdce při onemocnění ledvin
- Thiazidy v léčbě arteriální hypertenze
- Jak užívají čeští pacienti alternativní léčebné postupy a jak hodnotí jejich efekty?(Sociologický průzkum zkušeností s alternativní medicínou a postojů k ní)