Ostrava Live Endoscopy (OLE) 2013
Authors:
M. Liberda
Authors‘ workplace:
Gastroenterologická ambulance, Nemocnice Valašské Meziříčí a. s.
Published in:
Gastroent Hepatol 2013; 67(4): 326-327
Category:
Various: Congress Report
V nedávno rekonstruovaném Clarion Congress Hotelu se 14. června 2013 konal již 7. ročník „Ostravských živých endoskopií“. Krásný nový přednáškový sál poskytnul zázemí pro více než 200 příznivců endoskopie, včetně několika hostů z bratrské Slovenské republiky. Letošní ročník měl jako vždy ambiciózně postavený program diagnostických a především terapeutických endoskopií. Přestože leitmotivem byla endoskopie u idiopatických střevních zánětů, měli návštěvníci možnost zhlédnout také mnoho dalších zajímavých endoskopií u non-IBD pacientů.
Pod vedením prim. Ondřeje Urbana z pořádajícího Centra péče o trávicí trakt jsme měli možnost z endoskopických sálů Vítkovické nemocnice sledovat endoskopisty, kteří se denně snaží posunout českou endoskopii směrem k vyspělejším endoskopickým zemím.
Nejprve nás „Barrettologové“ Přemysl Falt a Jan Martínek přesvědčili o tom, že složitá metoda radiofrekvenční ablace Barrettova jícnu HALO-systémem může ve zkušených rukou vypadat poměrně jednoduše, a posléze v průběhu dne jsme měli možnost sledovat také další metodu kurativního ošetření dysplastického Barrettova jícnu – endoskopickou (slizniční) resekci.
Z plejády dalších metod připomeňme EUS navigovanou tenkojehlovou biopsii nádorů pankreatu (Jiří Stehlík, Martin Kliment, Vladimír Nosek, Ondřej Urban) a také endoskopické řešení závažné lokální komplikace akutní pankreatitidy v podobě tzv. ohraničené pankreatické nekrózy (walled-off pancreatic necrosis – WOPN), kterou didakticky demonstroval Martin Kliment z pořádajícího pracoviště. V armamentáriu terapeutických endoskopií nemohla chybět endoskopická slizniční resekce LST rekta (Petr Vítek, Ondřej Urban) a LST sigmatu (Petr Fojtík, Jiří Stehlík).
Klíčovou úlohu však v ostravský pátek hrály idiopatické střevní záněty. State-of-the-art přednášku týkající se role endoskopie v diagnostice a léčbě idiopatických střevních zánětů přednesl prof. Milan Lukáš, který také zdůraznil význam (především) kolonoskopie při longitudinálním sledování IBD pacientů a některé v praxi dobře použitelné klasifikace. Autor tohoto kongresového příspěvku je přesvědčen např. o nezpochybnitelné roli Rutgeertsovy klasifikace u pacientů s Crohnovou nemocí po ileocekální resekci, kde nález těžších zánětlivých změn v neoterminálním ileu má nejen prediktivní charakter pro odhad dalšího průběhu onemocnění, ale zároveň významně ovlivní další terapeutický postup (imunosupresivní terapie, event. zvážení „profylaktické terapie anti-TNF“, byť tato v českých zemích dosud nepatří mezi běžně hrazené postupy) i u pacientů v klinické remisi.
Mistrovským výkonem přispěl Stanislav Rejchrt z hradecké endoskopické školy, který předvedl zavedení samoexpandibilního biodegradabilního stentu (SEBS) u pacienta s Crohnovou nemocí a stenózou ileokolické anastomózy. Přestože dlouhodobé výsledky biodegradabilních stentů v těchto indikacích ještě nejsou zcela validizovány, je jistě dobře, že je tato metoda v ČR vhodně vybraným kandidátům k dispozici.
Ani výkony na žlučových cestách nebyly v rámci endoskopického workshopu opomenuty – měli jsme možnost zhlédnout nejen řešení obtížné choledocholitiázy pomocí mechanické litotrypse (Filip Závada, Petr Fojtík), ale také přímou endoskopickou vizualizaci dříve pro oko endoskopisty nedostupných žlučovodů pomocí Spy-glass systému (Ondřej Urban, Vladimír Nosek).
Didaktickou úlohu pak splnili také pátrači po dysplaziích v kolon pacientů s ulcerózní kolitidou a primární sklerozující cholangitidou, tedy vysoce rizikovou kombinací, co se výskytu kolorektálního karcinomu u pacientů s IBD týče (Petr Vítek, Petr Fojtík) – metoda panchromokolonoskopie s barvením indigokarmínem či metylenovou modří má z našeho dnešního pohledu větší význam než původní kvadrantové „slepé/náhodné“ biopsie čítající i 40–60 bioptických vzorků, které zároveň vedly k určitému zahlcování patologů. Neinvazivní sledování pacientů s Crohnovou nemocí pak ukázal Přemysl Falt při klasické ultrasonografii, k validnímu zobrazení střevních struktur je však zpravidla nutno použít lineární sondy s vyšší frekvencí (např. 7,5 MHz).
Vyjma idiopatických střevních zánětů velmi zaujala také klinicky orientovaná přednáška týkající se exponenciálního nárůstu infekcí Clostridium difficile (Clostridium difficile associated disease – CDAD) přednesená Petrem Vítkem z Beskydského centra ve Frýdku-Místku. Zajímavostí byla nejen úspěšnost diagnostiky klostridiových infekcí vycvičeným psem jak přímo v kontaktu s pacientem (v průměru přes 80 %!), tak především při možnosti čichové zkoušky „klostridiové“ stolice nemocných, kde vycvičený beagle dosahoval až 100% senzitivity při diagnostice klostridií.
Vyjma velmi zneklidňujících epidemiologických dat byly zdůrazněny také terapeutické aspekty čítající i nové léky (Fidaxomicin) a dříve úsměv vzbuzující varianta fekální transplantace, která má dle řady odborníků naději stát se standardní terapeutickou metodou jak u selektovaných pacientů s klostridiovou infekcí, tak možná i u pacientů s idiopatickými střevními záněty.
Závěrem bych chtěl za pořádající i ostatní participující pracoviště poděkovat všem za účast na sympoziu a za věcné a přátelské moderování vzácným hostům Marcele Kopáčové, Milanu Lukášovi a Eduardu Veselinymu. Ostrava Live Endoscopy 2013 bylo opět sympozium, kde stálo za to být. Král je mrtev – ať žije král! Už teď se těším na Ostrava Live Endoscopy 2014! OLE!
MUDr. Martin Liberda
Gastroenterologická ambulance
Nemocnice Valašské Meziříčí, a.s.
U Nemocnice 980, Valašské Meziříčí
liberdam@seznam.cz
Labels
Paediatric gastroenterology Gastroenterology and hepatology SurgeryArticle was published in
Gastroenterology and Hepatology
2013 Issue 4
Most read in this issue
- Manometrie jícnu
- Inhibitory protonové pumpy: vedlejší účinky a interakce
- Pentasa Sachet 2 g
- Vzácný typ achalázie jícnu III. typu řešený perorální endoskopickou myotomií (POEM)