Komentář k práci Schraml J, Broul M, Hlavička M, Bočan M. Šetření hrdla močového měchýře při RARP
Authors:
MUDr. Ivo Šabacký
Authors‘ workplace:
Urologické oddělení Nemocnice Třebíč
Published in:
Ces Urol 2020; 24(4): 305-306
Category:
Commentary
Autoři prezentují techniku prezervace hrdla močového měchýře při roboticky asistované radikální prostatektomii. Zdůrazňují přínos robotického systému daVinci jako podmínky dobré technické proveditelnosti prezentované metody oproti radikální prostatektomii klasickou či laparoskopickou technikou.
Rozvoj roboticky asistované radikální prostatektomie se již po dobu patnácti let těší velkému zájmu naší odborné veřejnosti. Toto atraktivní téma z odborného prostoru zcela vytlačilo zájem o metody klasické i přesto, že se u nás stále nezanedbatelný podíl radikálních prostatektomií takto provádí a i otevřená a laparoskopická technika prochází v průběhu času svým vlastním vývojem. Část kolegů pokračuje ve standardní operativě asi především proto, že je pro ně daVinci technologie nedostupná. Jedná se především o ty, kteří, praktikují laparoskopický přístup. Jsou ale i takoví, kteří ač sami mají s robotickou operativou osobní zkušenost, otevřenou retropubickou prostatektomii považují dosud za nepřekonanou metodu, která v rukou zkušeného operatéra nemá oproti roboticky asistované operaci žádné limity, co se provedení i výsledků týká. Kromě dokonalého „3D zobrazení“ s „nejvyšším rozlišením“ a „dokonalé flexibility nástrojů“ dává chirurgovi možnost využít jeho druhý nejdůležitější smysl, kterým je hmat, což je s výhodou využitelné jak při onkologické kontrole resekce, tak při přesném anatomickém hodnocení jednotlivých struktur (apex prostaty, hrdlo měchýře, rektum…) a jejich šetření, tak při jemné operační technice (dotahování anastomózy pokračujícím stehem…). I proto se při otevřené retropubické prostatektomii metoda šetření hrdla močového měchýře již řadu let praktikuje se všemi výhodami, které uvádějí autoři článku (viz fotografie).
Tento komentář jsem si dovolil jen k doplnění informace, která ve veřejném prostoru chybí, nikoliv jako nový úvod do neplodné polemiky o výhodách či nevýhodách jednotlivých přístupů. Nastolený trend je z celé řady důvodů sotva možno zvrátit.
MUDr. Ivo Šabacký
Urologické oddělení
Nemocnice Třebíč
Purkyňovo náměstí 133/2,
674 01 Třebíč
Třebíč, 4. listopad 2020
Labels
Paediatric urologist Nephrology UrologyArticle was published in
Czech Urology
2020 Issue 4
Most read in this issue
- Penile fracture – diagnostics and treatment
- An introduction to urogenital fistulae: incidence, etiology, classification, symptomatology and how we diagnose them
- Radiation‑induced hemorrhagic cystitis – hyperbaric oxygen therapy
- Right sided robot assisted ureter reimplantation with Boari flap