Kardiovaskulární a metabolické komplikace obezity u dětí
Authors:
Malíková Křenek Jana 1; Čepová Jana 2; Doušová Tereza 1; Durilová Marianna 1; Konopásek Patrik 1; Šumník Zdeněk 1; Lebl Jan 1
Authors‘ workplace:
Pediatrická klinika, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Fakultní nemocnice v Motole, Praha
1; Ústav lékařské chemie a klinické biochemie, 2. lékařská fakulta, Univerzita Karlova a Fakultní nemocnice v Motole, Praha
2
Published in:
Čes-slov Pediat 2024; 79 (2): 108-114.
Category:
Childhood Obesity Epidemic
doi:
https://doi.org/10.55095/CSPediatrie2024/007
Overview
Obezita je velmi závažné chronické onemocnění s akumulací tělesného tuku. Strukturální a buněčné změny tukové tkáně při obezitě ovlivňují její sekreční a metabolickou aktivitu s produkcí adipokinů, lipokinů a dalších faktorů, které vedou k mírné chronické zánětlivé reakci a k poruše glukózového a lipidového metabolismu. Obezita se tak pojí s celou řadou komorbidit, mezi které patří hypertenze, diabetes 2. typu, dyslipidemie, steatóza jater, hyperurikemie, syndrom obstrukční spánkové apnoe a zvýšené onkologické riziko. Velmi důležitou úlohu hrají i komplikace pohybového systému a psychosociální. S vzrůstající prevalencí obezity narůstá také prevalence komorbidit, které snižují kvalitu života. Péče o pacienty s obezitou je tedy velmi komplexní proces. Vedle úsilí o redukci hmotnosti nefarmakologickou, farmakologickou či chirurgickou léčbou je kladen důraz i na včasnou detekci a léčbu těchto komplikací.
Klíčová slova:
dyslipidemie – obezita – hypertenze – syndrom obstrukční spánkové apnoe – diabetes 2. typu – hyperurikemie – steatotické onemocnění jater spojené s metabolickou dysfunkcí
Úvod
Tuková tkáň je endokrinně velmi aktivní. Mezi nejznámější hormony produkované adipocyty patří leptin a adiponektin. Kromě těchto hormonů adipocyty a další buňky tukové tkáně produkují velké množství adipokinů, lipokinů a mikro-RNA částic s parakrinním působením na okolní struktury či endokrinním efektem na pankreas, játra, svalovinu, kardiovaskulární či centrální nervový systém.(1) Tyto látky ovlivňují pocity hladu a sytosti, termogenezi, metabolismus glukózy či lipidů. Produkce adipokinů, lipokinů a mikro-RNA je vázána na stav energetických zásob organismu. Je tedy rozdílná v tukové tkáni jedince bez obezity a trpícího obezitou.(1)
Obezita je doprovázena strukturálními a buněčnými změnami tukové tkáně.(1) Nadbytek uskladněné energie vede k hypertrofii a hyperplazii adipocytů, které postupně ztrácejí citlivost vůči inzulinu a obtížněji akumulují další lipidy. Ty se následně ukládají v jiných tkáních – zejména v játrech a svalech.(1) Současně se v tukové tkáni zvýšeně objevují buňky imunitního systému s prozánětlivou sekreční aktivitou.(2) Předpokládá se, že mírná chronická zánětlivá reakce a ukládání tukových částic mimo tukovou tkáň jsou podkladem k rozvoji systémové inzulinové rezistence a diabetu 2. typu, steatohepatitidy a kardiovaskulárního poškození.(2)
Roli hraje i samotné rozložení tukové tkáně – viscerální depozita jsou rizikovější pro rozvoj komplikací v porovnání se subkutánním tukem.(3)
Komplikace, resp. komorbidity obezity, které se v různé míře mohou projevit, vedou k zhoršení kvality a zkrácení délky života.(4) Výskyt těchto komplikací obezity nabývá na významu se vzrůstající prevalencí obezity a nízkou úspěšností léčby.(5)
Kromě kardiovaskulárních a metabolických komplikací, jako jsou hypertenze, diabetes 2. typu, dyslipidemie, hyper-
urikemie, steatóza jater spojená s metabolickou dysfunkcí a částečně také syndrom obstrukční spánkové apnoe, je nutné myslet i na méně známý důsledek obezity, kterým je vyšší onkologické riziko. Nejedná se sice o komplikaci pozorovanou v dětství, ale část dětí s obezitou trpí obezitou i v dospělosti, proto i tuto problematiku v článku zmiňujeme.
Velmi významná je i psychosociální problematika obezity. Mezi další komplikace patří poruchy pohybového aparátu, kožní a neurologické komplikace. Ačkoliv syndrom polycystických ovarií není přímou komplikací obezity, působí obezita jako důležitý modifikátor tohoto onemocnění.(6) Aktivní vyhledávání a včasná léčba komplikací obezity jsou nedílnou součástí péče o tyto pacienty.
Tento článek se zaměřuje zejména na kardiovaskulární, metabolická a onkologická rizika obezity.
Metabolický syndrom
Metabolický syndrom je kombinací abdominální obezity, hypertenze, inzulinové rezistence a dyslipidemie, která vede ke zvýšenému kardiovaskulárnímu riziku. Definice pro dospělou populaci je vcelku jasná, ale u dětí a adolescentů je obtížná vzhledem k dynamice vývoje.(7) Proto jsou některé parametry vyjádřeny jako percentily pro daný věk a pohlaví. V minulosti vzniklo několik definic metabolického syndromu pro pediatrický věk. Dle konsenzu International Diabetes Federation je pro děti ve věku 10–16 let metabolický syndrom definován přítomností centrální obezity s obvodem pasu ≥ 90. percentil pro daný věk a pohlaví a minimálně dvou z následujících tří kritérií – dyslipidemie (triglyceridy > 1,7 mmol/l, HDL cholesterol < 1,0 mmol/l), systolický tlak nad 130 mmHg a/nebo diastolický tlak nad 85 mmHg a zvýšená glykemie na lačno (vyšší než 5,6 mmol/l).(8) V jiných definicích je hodnota krevního tlaku hodnocena dle percentilových grafů a pozitivním kritériem je systolický či diastolický tlak nad 95. percentilem dle věku, pohlaví a výšky.(7) U dětí nad 16 let věku je metabolický syndrom definován stejně jako u dospělé populace – centrální obezita (obvod pasu u mužů více než 94 cm a u žen více než 80 cm) a přítomnost nejméně dvou z následujících tří kritérií: (1) dyslipidemie (triglyceridy > 1,7 mmol/l, HDL cholesterol < 1,0 mmol/l u mužů a < 1,3 mmol/l u žen) nebo léčená dyslipidemie, (2) systolický tlak nad 130 mmHg a/nebo diastolický tlak nad 85 mmHg nebo léčená hypertenze, (3) zvýšená glykemie na lačno (vyšší než 5,6 mmol/l) nebo diabetes 2. typu.(9) Dle studie Reisingera, která shrnuje prevalenci metabolického syndromu u dětí podle různých států a definic, je střední četnost kolem 3,8 %, ale s velkým rozptylem (od 0,3 % v Kolumbii po 26,4 % v Íránu).(10) Včasná identifikace a léčba metabolického syndromu snižuje morbiditu a mortalitu.(11)
Hypertenze
Obezita je rizikový faktor pro rozvoj hypertenze (HT).(12) Jako primární označujeme HT v případě chybění sekundární příčiny, kterou však musíme v pediatrické populaci vždy zvažovat, především u menších dětí s negativní rodinnou anamnézou stran HT.(13) Prevalence HT u dětí se udává 1,4–3,5 %. Pokud se zaměříme na děti s nadváhou, prevalence činí až 7,1 %, u dětí s obezitou dokonce 25 %.(13–15) U části dětí s obezitou bylo pozorováno vymizení cirkadiánní variability krevního tlaku s nedostatečným nočním poklesem.(16)
U dětí s nadváhou či obezitou starších 3 let se krevní tlak měří při každé preventivní prohlídce u praktického lékaře pro děti a dorost.(17) Je nutná správná technika měření (vsedě, na pravé paži, po 3 minutách zklidnění, měření opakovat 3× a brát průměr z 2. a 3. měření; u dětí s nadváhou a obezitou volíme odpovídající šíři manžety, která by měla být 40 % obvodu paže, což není při obezitě III. stupně jednoduché). Diagnózu HT stanovíme na základě nejméně 3 nezávislých měření v časovém odstupu či pomocí ambulantního 24hodinového monitorování krevního tlaku (ABPM). ABPM lépe identifikuje HT, určí přítomnost či nepřítomnost nočního poklesu krevního tlaku a odliší HT bílého pláště. Dle doporučení Evropské společnosti pro hypertenzi je HT definována jako TK ≥ 95. percentil vzhledem k výšce, věku a pohlaví u dětí do 16 let věku.(13) Od 16 let věku je definice stejná jako u dospělých (tab. 1).
Cílem léčby hypertenze u dětí je pokles systolického a diastolického tlaku pod 95. percentil dle výšky, věku a pohlaví či pod 130/80 u dětí nad 16 let věku.(13) Při diabetu 2. typu bez poškození funkce ledvin je cílem pokles TK pod 90. percentil dle výšky, věku a pohlaví a v případě chronického poškození ledvin jsou cíle ještě přísnější.(13) Léčba první linie spočívá v zavedení režimových opatření – redukci hmotnosti a úpravě stravovacího a pohybového režimu. Jídelní úpravy s cílem redukce hmotnosti se zaměřují také na omezení příjmu sodíku.(13,15)
Doporučuje se pohybová aktivita střední intenzity v délce minimálně 60 minut denně, zároveň je vhodné redukovat sedavé mimoškolní aktivity na méně než 2 hodiny denně. Důležité je nekuřácké prostředí a podpora celé rodiny v dodržování režimu. Farmakologická terapie je indikována při nedostatečném efektu režimových opatření, při symptomatické HT, sekundární HT, u pacientů s diabetem, s chronickým onemocněním ledvin a při 2. stupni HT.(13,15) Z několika skupin antihypertenziv (ACE inhibitory, blokátory angiotenzinového receptoru, blokátory kalciového kanálu či diuretika) jsou při diabetu a dle některých poznatků i při obezitě nejvhodnější ACE inhibitory a blokátory angiotenzinového receptoru.(13,15)
Tab. 1: Klasifikace hypertenze u dětí
Kategorie |
0–15 let |
16 let a více |
Normální TK |
< 90. percentil |
< 130/85 |
Normální vysoký TK |
≥ 90. percentil až < 95. percentil |
130–139/85–89 |
Hypertenze |
≥ 95. percentil |
≥ 140/90 |
Hypertenze 1. stupně |
95. percentil až 99. percentil + 5 mmHg |
140–159/90–99 |
Hypertenze 2. stupně |
> 99. percentil + 5 mmHg |
160–179/100–109 |
Izolovaná systolická hypertenze |
Systol. TK ≥ 95. percentil a diastol. TK < 90. percentil |
≥ 140 / < 90 |
Tab. 2: Diagnostika prediabetu a diabetu. Diagnostika diabetu 2. typu je založená na přítomnosti symptomů diabetu, jednoho nebo více laboratorních parametrů zmíněných v tabulce a na negativitě protilátek (anti-GAD, anti-IA2, anti-IAA a anti-ZnT8).
|
Prediabetes |
Diabetes |
Glykemie na lačno |
5,6–6,9 mmol/l |
≥ 7,0 mmol/l |
oGTT |
oGTT test: glykemie ve 120. minutě testu 7,8–11,0 mmol/l |
oGTT test: glykemie ve 120. minutě testu ≥ 11,1 mmol/l |
Náhodně změřená glykemie |
|
≥ 11,1 mmol/l |
HbA1c |
39–47 mmol/mol |
≥ 48 mmol/mol |
Diabetes 2. typu
Diabetes 2. typu (T2D) se vyznačuje inzulinovou rezistencí s relativní inzulinovou insuficiencí, zvýšenou sekrecí glukagonu a dysfunkcí inkretinového efektu.(18) Postupná progrese onemocnění vede až k absolutnímu nedostatku inzulinu. T2D u adolescentů a mladých dospělých se liší od T2D u dospělé populace rychlejším poklesem funkce β buněk s následným poklesem produkce inzulinu a časnějším rozvojem komplikací.(19–21)
V současnosti se v České republice T2D vyskytuje jen u asi 1,0 % dětí a dospívajících do 19 let věku léčených pro diabetes.(22) Prevalence T2D ale roste paralelně s narůstající prevalencí a stupněm obezity.(23) U osob asijského původu je prevalence obezity u dětí s T2D nižší (65 %) oproti populaci bělošské (89 %).(24) V USA činí celková prevalence T2D cca 0,24/1000 dětí a adolescentů do 20 let věku,(24) s významnými rozdíly mezi etniky a s vyšší prevalencí u afroamerické (0,59/1000) a hispánské (0,40/1000) populace a u původních obyvatel Ameriky (0,63/1000).(25)
Klinický obraz T2D u dětí v době diagnózy je variabilní – od asymptomatických jedinců s náhodně zachycenou hyperglykemií až po těžké stavy, jako jsou diabetická ketoacidóza s prevalencí přibližně 5–12 % a hyperosmolární hyperglykemický stav.(26)
Diagnostická laboratorní kritéria prediabetu a diabetu jsou uvedena v tab. 2. V rámci diferenciální diagnostiky hyperglykemie je nutné odlišit diabetes 1. typu a monogenní diabetes. Pro T2D je příznačný záchyt v období puberty a později, obezita, známky inzulinové rezistence (acanthosis nigricans), další komorbidity jako hypertenze a dyslipidemie, pozitivní rodinná anamnéza T2D, vysoké hodnoty inzulinu a C-peptidu v korelaci s glykemií nalačno a negativita protilátek proti glutamátdekarboxyláze (anti-GAD), tyrosin-fosfatáze (anti-IA2), inzulinu (anti-IAA) a zinkovému přenašeči 8 (anti-ZnT8).
Dle doporučení International Society for Pediatric and Adolescent Diabetes (ISPAD) a American Diabetes Association (ADA) pro léčbu T2D u mladistvých z let 2022 a 2023 by měly být děti starší 10 let věku nebo po začátku puberty s BMI nad 85. percentilem a přítomností některého z rizikových faktorů (tab. 3) pravidelně testovány na přítomnost T2D alespoň jednou za 3 roky pomocí vyšetření glykemie na lačno nebo glykovaného hemoglobinu HbA1c, popřípadě dle hodnoty glykemie ve 120. minutě oGTT. Při narůstající hmotnosti, prediabetu, zhoršení kardiometabolických rizik či výskytu T2D v rodině je vhodné testování jednou ročně.(27,28)
Cílem nefarmakologické a farmakologické léčby je normalizace glykemie a dosažení glykovaného hemoglobinu HbA1c pod 53 mmol/mol, ideálně pod 48 mmol/mol, redukce hmotnosti a současně sledování komorbidit spojených s T2D.(27–29) Nefarmakologická léčba s cílem redukce hmotnosti spočívá v edukaci nutričním terapeutem o vhodném složení stravy s přiměřeným energetickým obsahem a o omezení konzumace potravin a nápojů s vysokým obsahem sacharidů. Další opatření spočívají v zavedení pohybové aktivity, která by měla trvat alespoň 60 minut denně. Nedílnou součástí je spánkový režim s dostatečnou délkou spánku, která je u dětí ve věku 5–13 let 9–11 hodin denně a u dětí ve věku 14–17 let 8–10 hodin denně. Je nutno vyloučit narušení spánku v podobě syndromu obstrukční spánkové apnoe.(27,28) Důležitá je i psychosociální podpora pacienta a rodiny. Farmakologická léčba je zaměřena na rychlé dosažení a udržení cílových hodnot kompenzace. Lékem první volby v terapii T2D je metformin. Dle klinického stavu a efektu terapie metforminem lze užít i další léky jako GLP-1 analoga či inzulin.(27,28)
Součástí péče o pacienty s T2D je včasná identifikace a léčba komplikací; mezi nejčastější patří hypertenze, dyslipidemie, steatóza jater (MASLD) či nefropatie.
Tab. 3: Rizikové faktory diabetu 2. typu (T2D), upraveno dle(27,28)
Diabetes v anamnéze |
Gestační diabetes u matky, přítomnost T2D u prvo- a druhostupňových příbuzných |
Etnikum |
Jiné než bělošské etnikum |
Známky inzulinové rezistence |
Acanthosis nigricans, hypertenze, dyslipidemie, syndrom polycystických ovarií |
Porodní hmotnost |
Děti narozené s nízkou porodní hmotností, děti narozené s vysokou porodní hmotností |
Dyslipidemie
Dyslipidemie je souhrnný název pro skupinu stavů s abnormálním spektrem lipoproteinů – vysokou hladinou celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, non-HDL cholesterolu, triglyceridů či sníženou hladinou HDL cholesterolu. Je spojena s časným vznikem aterosklerotických změn, a je tedy významným rizikovým faktorem kardiovaskulárních onemocnění.(30) Dyslipidemie jsou děleny na primární (vrozené) a sekundární dyslipidemie – ty provázejí jiná onemocnění jako obezitu, ale i anorexii, T2D, PCOS, hypotyreózu, hypopituitarismus, střádavá onemocnění, onemocnění ledvin, jater či pojivové tkáně.(30)
Prevalence dyslipidemie u dětí se celosvětově významně liší. U dětí s obezitou je prevalence vyšší (např. v Dánsku byla prevalence dyslipidemie u dětí s hodnotou BMI mimo pásmo nadváhy či obezity 6,4 %, u dětí s obezitou 28 %, v Chile je tato hodnota 38 %, respektive 54 %).(31,32)
U dětí s obezitou je možné pozorovat změny lipidogramu. Jsou pro ně charakteristické vysoká hladina triglyceridů, normální či mírně zvýšená hladina LDL cholesterolu a snížená hladina HDL cholesterolu.(28) Za patologické považujeme hodnoty celkového cholesterolu ≥ 5,0 mmol/l, LDL cholesterolu ≥ 3,3 mmol/l, triglyceridů ≥ 1,1 mmol/l (ve věkové skupině 0–9 let), ≥ 1,5 mmol/l (ve věku 10–19 let) a ≥ 1,7 mmol/l
(ve věku 20–24 let), HDL cholesterolu < 1,0 mmol/l.(30)
Ovšem vždy je nutné zvažovat i možnost kombinace primární dyslipidemie s obezitou.
K detekci dyslipidemie je vhodné lipidogram vyšetřovat po 10–12 hodinách lačnění. Mezi základní parametry patří hodnoty celkového cholesterolu, LDL cholesterolu, non-HDL cholesterolu, HDL cholesterolu a triglyceridů, v rozšířenějším provedení také s hodnotami lipoproteinu A, apolipoproteinu B či genetické vyšetření. Kontrola lipidogramu v rámci selektivního screeningu je u dětí s rizikovou rodinnou anamnézou kardiovaskulárních onemocnění (ischemická choroba srdeční, angina pectoris, náhlá cévní mozková příhoda či hyperlipoproteinemie u rodinných příslušníků do 55 let věku) prováděna v období 5 a 13 let jako součást preventivních prohlídek, poté v období 17–21 let při převzetí do péče praktického lékaře a dále v 10letých intervalech.(17)
Nefarmakologická léčba dyslipidemie spojené s obezitou a metabolickým syndromem spočívá v redukci hmotnosti, dietním režimu, dostatečném pohybu a léčbě dalších složek metabolického syndromu. Dietní opatření zahrnují úpravu stravy s omezením množství tuků (30 % celkového denního kalorického příjmu) a s redukcí nasycených tuků.(30) Různá věková období dítěte mají specifické výživové nároky, proto je lépe dietní změny konzultovat s nutričním specialistou.
Hypolipidemickou farmakoterapii podáváme zejména dětem s primární formou dyslipidemie. Měl by ji řídit specialista.
Hyperurikemie
Hyperurikemie je označení pro zvýšené množství kyseliny močové v séru. Sérová hladina kyseliny močové je výsledkem rovnováhy mezi její produkcí danou metabolismem endogenních, exogenních purinů a fruktózy a exkrecí kyseliny močové ledvinami či gastrointestinálním traktem.(33) Hyperurikemie je u dětí často důsledkem chronického onemocnění ledvin či vrozených poruch metabolismu.(33) Ovšem při stoupající prevalenci obezity a metabolického syndromu u dětí roste i výskyt hyperurikemie.(34,35)
Hladina kyseliny močové může být ovlivněna fyzickou aktivitou, stravou s vysokým obsahem purinů či doslazovanou fruktózou a také léky ze skupiny diuretik.(36) Referenční hodnoty jsou specifické pro věk a pohlaví.
Zatímco léčba hyperurikemie spojené s dnou je jasná, stále se vede diskuse o léčbě asymptomatické hyperurikemie. I asymptomatickou hyperurikemii bychom se měli snažit ovlivnit, a to zejména v rámci úpravy stravy (omezení masných výrobků, mořských plodů, alkoholu a sladkostí s obsahem fruktózového sirupu). Vhodné je zvýšení fyzické aktivity a redukce hmotnosti.(37) Farmakologická léčba se podává jen ve specifických případech (velmi vysoké hladiny kyseliny močové, probíhající léčba onkologického onemocnění).(38)
Steatotické onemocnění jater spojené s metabolickou dysfunkcí
Nomenklatura steatotického onemocnění jater prošla v posledních letech několika změnami – od NAFLD (nealkoholová tuková choroba jater, non-alcoholic fatty liver disease) přes MAFLD (ztukovatění jater spojené s metabolickou dysfunkcí, metabolic dysfunction-associated fatty liver disease) až po nejnovější MASLD (steatotické onemocnění jater asociované s metabolickou dysfunkcí, metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease).(39,40) V červnu 2023 byla představena nová nomenklatura steatotického onemocnění jater na základě konsenzu mezinárodní skupiny expertů a zástupců pacientských organizací.(40) V novém názvu bylo vynecháno slovo „nealkoholické“ a „tučné/fatty“, protože oba termíny byly vnímány jako stigmatizující.
Steatotické onemocnění jater je široký pojem, zahrnuje patologickou akumulaci tuku v játrech různé etiologie (včetně toxických a metabolických příčin). Nahromadění tuku v játrech vede asi ve 20 % ke steatohepatitidě, která nese riziko progrese do fibrózy a posléze cirhózy se všemi komplikacemi – portální hypertenzí a rizikem hepatocelulárního karcinomu.(41)
S rostoucí celosvětovou prevalencí obezity se MASLD stává nejčastějším chronickým onemocněním jater. Před zavedením definice MASLD byla prevalence NAFLD u dětí v obecné populaci 7,6 % (95% interval spolehlivosti 5,5 % až 10,3 %), zatímco u dětí s obezitou 34,2 % (95% interval spolehlivosti 27,8 % až 41,2 %).(42) Prevalence jasně stoupá se zvyšující se hodnotou BMI a je vyšší u mužů než u žen a u asijské populace ve srovnání s Evropany.(42)
MASLD u dětí definujeme jako steatózu jater (prokázanou histologicky nebo zobrazovacími metodami) za přítomnosti alespoň jednoho z pěti rizikových kardiovaskulárních faktorů: (1) BMI ≥ 85. percentil pro věk a pohlaví nebo obvod pasu > 95. percentil pro věk a pohlaví; (2) glykemie nalačno ≥ 5,6 mmol/l nebo náhodně odebraná glykemie ≥ 11,1 mmol/l
nebo glykemie ve 120. minutě oGTT testu ≥ 7,8 mmol/l nebo HbA1c ≥ 39 mmol/mol nebo diagnóza T2D či T2D již léčený; (3) krevní tlak u dětí nad ≥ 95. percentil dle věku, výšky a pohlaví nebo léčená hypertenze; (4) sérová hladina triglyceridů u dětí do 10 let ≥ 1,1 mmol/l, u dětí nad 10 let ≥ 1,5 mmol/l nebo léčba hypolipidemiky; (5) sérová hladina HDL cholesterolu ≤ 1,0 mmol/l nebo léčba hypolipidemiky.(41)
Pro stanovení diagnózy MASLD je důležité vyloučit jiné příčiny steatózy.(43)
Screening MASLD by měl začít ve věku 9–11 let u dětí s obezitou (při BMI nad 95. percentil dle věku a pohlaví) nebo s nadváhou (BMI mezi 85. a 94. percentilem dle věku a pohlaví) a s přídatnými rizikovými faktory (např. inzulinovou rezistencí či T2D, syndromem obstrukční spánkové apnoe, dyslipidemií). Ještě dříve by měl začít u dětí s rizikovými faktory (obezita III. stupně, hypopituitarismus, pozitivní rodinná anamnéza MASLD či steatohepatitidy).(44) Více než dvojnásobné zvýšení hladiny ALT, které trvá déle než 3 měsíce, je důvodem pro podrobnější vyšetření jater s cílem vyloučit jiné příčiny nebo současně probíhající jiné chronické onemocnění jater (infekční, autoimunitní či metabolické).(44)
Rutinní ultrazvukové vyšetření není vhodným screeningem steatózy jater, protože má nedostatečnou senzitivitu i specificitu.(44) Jaterní biopsie je u dětí zlatým standardem pro zhodnocení tíže jaterní fibrózy, i když u dospělých se nyní nahrazuje neinvazivními metodami, mezi které patří sérologický index Fibrosis-4 nebo elastografie jater.(45)
Jedinou možností léčby MASLD je v současnosti úprava životního stylu se snahou o snížení hmotnosti, zvýšení fyzické aktivity a také přiměřená léčba ostatních komplikací metabolického syndromu (HT, T2D a dyslipidemie).(44)
Syndrom obstrukční spánkové apnoe
Syndrom obstrukční spánkové apnoe (OSAS) je charakterizován epizodami částečné či kompletní obstrukce horních cest dýchacích, které vedou k hypopnoickým či apnoickým epizodám spojeným se změnami v hodnotách krevních plynů (hypoxemie, hyperkapnie) a k atypickému spánkovému vzorci s častým krátkým probuzením.(46) Prevalence u dětí je 2–4 %.(47) OSAS vede k zvýšení kardiovaskulárního rizika (cor pulmonale, hypertenze systémová či plicní), kognitivním obtížím, jako jsou poruchy soustředění, rozhodování, myšlení, a snižuje kvalitu života.(48)
Obezita je jedním z rizikových faktorů vzniku OSAS. Přítomnost tuku v měkkých tkáních zvyšuje riziko kolapsu struktur v oblasti hltanu. Současně zvýšené množství tuku v oblasti hrudníku a břicha snižuje plicní funkce a dechové objemy.(49)
Mezi další rizikové faktory OSAS patří hypertrofie adenoidní vegetace a krčních tonzil, kraniofaciální anomálie, neuromuskulární onemocnění a zvýšená produkce zánětlivých cytokinů v rámci obezity.(46)
Podezření na OSAS vzniká při přítomnosti rizikových faktorů či symptomů (tab. 4). K posouzení rizika OSAS je k dispozici několik dotazníků – např. Pediatric Sleep Questionnaire (PSQ) se senzitivitou 85 % a specificitou 81 %.(50) Nejpřesnější metodou zhodnocení a stanovení tíže OSAS je (video)polysomnografie (PSG). Mezi základní hodnoticí parametry patří jednak typ hypopnoických a apnoických epizod a jejich počet během hodiny spánku, jednak hodnocení saturace (hodnocení počtu desaturací a podíl spánku s poklesem saturace pod 90 %). Hodnocení tíže OSAS u dětí dle počtu apnoických a hypopnoických epizod (AHI index) je uvedeno v tab. 5. Ostatní metody jako limitovaná polygrafie a noční monitoring saturací patří mezi metody pomocné.(46)
Při léčbě OSAS usilujeme o ovlivnění rizikových faktorů – odstranění hypertrofické adenoidní vegetace a hypertrofických krčních tonzil a o redukci hmotnosti. Ventilační podpora kontinuálním pozitivním přetlakem (CPAP) či dvojúrovňovým přetlakem v dýchacích cestách (BiPAP) je indikována u pacientů se středně těžkým či těžkým OSAS.(46)
Při hypertrofii adenoidní vegetace či tonzil léčbu pozitivním přetlakem s výhodou zahajujeme již před operačním výkonem, což vede k poklesu výskytu pooperačních komplikací. Po odstranění adenoidní vegetace či tonzil provádíme kontrolní (video)polysomnografické vyšetření v odstupu 6–8 týdnů.
Tab. 4: Symptomy syndromu obstrukční spánkové apnoe
Noční příznaky |
Chrápání |
Paradoxní dýchání |
|
Lapání po dechu |
|
Apnoické pauzy |
|
Časté probouzení |
|
Enuréza |
|
Ranní obtížné buzení |
|
Abnormální poloha ve spánku |
|
Náměsíčnost |
|
Denní příznaky |
Agresivita |
Impulzivita |
|
Hyperreaktivita |
|
Netrpělivost |
|
Poruchy soustředění |
|
Poruchy řeči a učení |
|
Kardiovaskulární příznaky |
Plicní hypertenze a pravostranné srdeční selhání |
Tab. 5: Stupeň tíže syndromu obstrukční spánkové apnoe (OSAS) u dětí, upraveno dle(55)
Stupeň OSAS |
Počet apnoických a hypopnoických epizod za hodinu spánku |
Mírný |
1–5 |
Středně těžký |
5–10 |
Těžký |
> 10 |
Velmi těžký |
> 30 |
Zvýšené onkologické riziko
V longitudinálních observačních studiích byla prokázána spojitost mezi obezitou v dětství a dospívání a signifikantně zvýšeným výskytem nejméně 14 druhů nádorů v dospělosti. Mezi tyto nádory patří akutní myeloidní leukemie, non-hodgkinské lymfomy, karcinom dutiny ústní, jícnu, slinivky břišní, jater, kolorektální karcinom a karcinom ledvin a dělohy.(51)
Jednou z příčin zvýšeného rizika nádorů u jedinců s obezitou je mírná chronická zánětlivá aktivita. Obezita vede ke změně sekrece adipokinů jako leptinu, adiponektinu, rezistinu či lipokinů tukové tkáně, dále ke zvýšené sekreci prozánětlivých cytokinů, jako jsou interferon-γ (IFN-γ), interleukin 6 (IL-6) a tumor nekrotizující faktor α (TNF-α), což podporuje infiltraci buněk imunitního systému (makrofágy, T lymfocyty, B lymfocyty, NK buňky) a zároveň vede k alteraci jejich funkce (NK buňky, makrofágy).(52–54) Mezi další rizikové faktory patří sekrece růstových faktorů, steroidních hormonů či oxidativní stres.(55)
Závěr
Obezita je komplexní onemocnění. Včasná detekce komplikací a jejich léčba ovlivní kvalitu života pacientů. V posledních letech se sice významně rozšiřují možnosti léčby těchto komplikací, ale zásadním léčebným momentem stále zůstává redukce hmotnosti.
Sources
- Scheja L, Heeren J. The endocrine function of adipose tissues in health and cardiometabolic disease. Nat Rev Endocrinol 2019; 15(9): 507–524.
- Saltiel AR, Olefsky JM. Inflammatory mechanisms linking obesity and metabolic disease. J Clin Invest 2017; 127(1): 1–4.
- Tchernof A, Després JP. Pathophysiology of human visceral obesity: an update. Physiol Rev 2013; 93(1): 359–404.
- Lindberg L, Danielsson P, Persson M, et al. Association of childhood obesity with risk of early all-cause and cause-specific mortality: A Swedish prospective cohort study. PLoS Med 2020; 17(3): e1003078.
- van de Pas KGH, Lubrecht JW, Hesselink ML, et al. The effect of a multidisciplinary lifestyle intervention on health parameters in children versus adolescents with severe obesity. Nutrients 2022; 14(9): 1795.
- Hoeger KM, Dokras A, Piltonen T. Update on PCOS: consequences, challenges, and guiding treatment. J Clin Endocrinol Metab 2021; 106(3): e1071–e1083.
- Tagi VM, Samvelyan S, Chiarelli F. Treatment of metabolic syndrome in children. Horm Res Paediatr 2020; 93(4): 215–225.
- Zimmet P, Alberti G, Kaufman F, et al; International Diabetes Federation Task Force on Epidemiology and Prevention of Diabetes. The metabolic syndrome in children and adolescents. Lancet 2007; 369(9579): 2059–61.
- Alberti KG, Zimmet P, Shaw J; IDF Epidemiology Task Force Consensus Group. The metabolic syndrome--a new worldwide definition. Lancet 2005; 366(9491): 1059–62.
- Reisinger C, Nkeh-Chungag BN, Fredriksen PM, Goswami N. The prevalence of pediatric metabolic syndrome-a critical look on the discrepancies be-
- tween definitions and its clinical importance. Int J Obes (Lond) 2021; 45(1): 12–24.
- Vishnu A, Gurka MJ, DeBoer MD. The severity of the metabolic syndrome increases over time within individuals, independent of baseline metabolic syndrome status and medication use: the Atherosclerosis Risk in Communities Study. Atherosclerosis 2015; 243: 278–285.
- Parker ED, Sinaiko AR, Kharbanda EO, et al. Change in Weight Status and Development of Hypertension. Pediatrics 2016; 137(3): e20151662.
- Lurbe E, Agabiti-Rosei E, Cruickshank JK, et al. 2016 European Society of Hypertension guidelines for the management of high blood pressure in children and adolescents. J Hypertens 2016; 34(10): 1887–920.
- Genovesi S, Antolini L, Giussani M, et al. Usefulness of waist circumference for the identification of childhood hypertension. J Hypertens 2008; 26(8): 1563–70.
- Flynn JT, Kaelber DC, Baker-Smith CM, et al; Subcommittee On Screening And Management Of High Blood Pressure In Children. Clinical Practice Guideline for Screening and Management of High Blood Pressure in Children and Adolescents. Pediatrics 2017; 140(3): e20171904.
- Westerståhl M, Hedvall Kallerman P, et al. Nocturnal blood pressure non-dipping is prevalent in severely obese, prepubertal and early pubertal children. Acta Paediatr 2014; 103(2): 225–30.
- Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR č. 45/2021 Sb., kterou se mění vyhláška 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách, ve znění pozdějších předpisů.
- Michaliszyn SF, Mari A, Lee S, et al. Beta-cell function, incretin effect, and incretin hormones in obese youth along the span of glucose tolerance from normal to prediabetes to type 2 diabetes. Diabetes 2014; 63(11): 3846–3855.
- Narasimhan S, Weinstock RS. Youth-onset type 2 diabetes mellitus: lessons learned from the TODAY study. Mayo Clin Proc 2014; 89(6): 806–16.
- Bacha F, Gungor N, Lee S, Arslanian SA. Progressive deterioration of β-cell function in obese youth with type 2 diabetes. Pediatr Diabetes 2013; 14(2): 106–11.
- Hannon TS, Arslanian SA. The changing face of diabetes in youth: lessons learned from studies of type 2 diabetes. Ann N Y Acad Sci 2015; 1353: 113–37.
- Šumník Z, Venháčová J, Škvor J, et al; ČENDA Project Group. Five years of improving diabetes control in Czech children after the establishment of the population-based childhood diabetes register ČENDA. Pediatr Diabetes 2020; 21(1): 77–87.
- Dabelea D, Mayer-Davis EJ, Saydah S, et al; SEARCH for Diabetes in Youth Study. Prevalence of type 1 and type 2 diabetes among children and adolescents from 2001 to 2009. JAMA 2014; 311(17): 1778–86.
- Cioana M, Deng J, Nadarajah A, et al. the prevalence of obesity among children with type 2 diabetes: a systematic review and meta-analysis. JAMA Netw Open 2022; 5(12): e2247186.
- Pettitt DJ, Talton J, Dabelea D, et al; SEARCH for Diabetes in Youth Study Group. Prevalence of diabetes in U.S. youth in 2009: the SEARCH for diabetes in youth study. Diabetes Care 2014; 37(2): 402–8.
- Dabelea D, Rewers A, Stafford JM, et al; SEARCH for Diabetes in Youth Study Group. Trends in the prevalence of ketoacidosis at diabetes diagnosis: the SEARCH for diabetes in youth study. Pediatrics 2014; 133(4): e938–45.
- Shah AS, Zeitler PS, Wong J, et al. ISPAD Clinical Practice Consensus Guidelines 2022: Type 2 diabetes in children and adolescents. Pediatr Diabetes 2022; 23(7): 872–902.
- ElSayed NA, Aleppo G, Aroda VR, et al, on behalf of the American Diabetes Association. 2. classification and diagnosis of diabetes: standards of care in diabetes-2023. Diabetes Care 2023; 46(Suppl 1): S19–S40.
- Davies MJ, Aroda VR, Collins BS, et al. Management of hyperglycaemia in type 2 diabetes, 2022. A consensus report by the American Diabetes Association (ADA) and the European Association for the Study of Diabetes (EASD). Diabetologia 2022; 65(12): 1925–1966.
- Expert Panel on Integrated Guidelines for Cardiovascular Health and Risk Reduction in Children and Adolescents; National Heart, Lung, and Blood Institute. Expert panel on integrated guidelines for cardiovascular health and risk reduction in children and adolescents: summary report. Pediatrics 2011; 128 Suppl 5(Suppl 5): S213–56.
- Nielsen TRH, Lausten-Thomsen U, Fonvig CE, et al. Dyslipidemia and reference values for fasting plasma lipid concentrations in Danish/North-European White children and adolescents. BMC Pediatrics 2017; 17: 116.
- Sapunar J, Aguilar-Farías N, Navarro J, et al. High prevalence of dyslipidemia and high atherogenic index of plasma in children and adolescents. Revista Medica De Chile 2018; 146: 1112–1122.
- Gustafsson D, Unwin R. The pathophysiology of hyperuricaemia and its possible relationship to cardiovascular disease, morbidity and mortality. BMC Nephrol 2013; 14: 164.
- Lee TS, Lu TM, Chen CH, et al. Hyperuricemia induces endothelial dysfunction and accelerates atherosclerosis by disturbing the asymmetric dimethylarginine/dimethylarginine dimethylaminotransferase 2 pathway. Redox Biol 2021; 46: 102108.
- Goli P, Riahi R, Daniali SS, et al. Association of serum uric acid concentration with components of pediatric metabolic syndrome: A systematic review and meta-analysis. J Res Med Sci 2020; 25: 43.
- Major TJ, Topless RK, Dalbeth N, Merriman TR. Evaluation of the diet wide contribution to serum urate levels: meta-analysis of population based cohorts. BMJ 2018; 363: k3951.
- Togashi K, Masuda H, Iguchi K. Effect of diet and exercise treatment for obese Japanese children on abdominal fat distribution. Res Sports Med 2010; 18(1): 62–70.
- Honda M, Horiuchi H, Torii T, et al. Urate-lowering therapy for gout and asymptomatic hyperuricemia in the pediatric population: a cross-sectional study of a Japanese health insurance database. BMC Pediatr 2021; 21(1): 581.
- Eslam M, Newsome PN, Sarin SK, et al. A new definition for metabolic dysfunction-associated fatty liver disease: An international expert consensus statement. J Hepatol 2020; 73(1): 202–209.
- Rinella ME, Lazarus JV, Ratziu V, et al; NAFLD Nomenclature consensus group. A multi-society Delphi consensus statement on new fatty liver disease nomenclature. J Hepatol 2023: S0168-8278(23)00418-X.
- Lindenmeyer CC, McCullough AJ. The natural history of nonalcoholic fatty liver disease-an evolving view. Clin Liver Dis 2018; 22(1): 11–21.
- Anderson EL, Howe LD, Jones HE, et al. the prevalence of non-alcoholic fatty liver disease in children and adolescents: a systematic review and meta-analysis. PLoS One 2015; 10(10): e0140908.
- European Society for Paediatric Gastroenterology Hepatology (ESPGHAN) and European Association for the Study of the Liver (EASL), on behalf of co-authors. Diagnosis of fatty liver in children should occur in parallel to investigation for other causes of liver disease. Lancet Gastroenterol Hepatol 2023; 8(7): 598–600.
- Vos MB, Abrams SH, Barlow SE, et al. NASPGHAN Clinical Practice Guideline for the diagnosis and treatment of nonalcoholic fatty liver disease in children: recommendations from the Expert Committee on NAFLD (ECON) and the North American Society of Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (NASPGHAN). J Pediatr Gastroenterol Nutr 2017; 64(2): 319–334.
- Xiao G, Zhu S, Xiao X, et al. Comparison of laboratory tests, ultrasound, or magnetic resonance elastography to detect fibrosis in patients with nonalcoholic fatty liver disease: A meta-analysis. Hepatology 2017; 66(5): 1486–1501.
- Bitners AC, Arens R. Evaluation and management of children with obstructive sleep apnea syndrome. Lung 2020; 198(2): 257–270.
- Lumeng JC, Chervin RD. Epidemiology of pediatric obstructive sleep apnea. Proc Am Thorac Soc 2008; 5(2): 242–52.
- Savini S, Ciorba A, Bianchini C, et al. Assessment of obstructive sleep apnoea (OSA) in children: an update. Acta Otorhinolaryngol Ital 2019; 39(5): 289–297.
- Arens R, Sin S, Nandalike K, et al. Upper airway structure and body fat composition in obese children with obstructive sleep apnea syndrome. Am J Respir Crit Care Med 2011; 183(6): 782–7.
- Kadmon G, Chung SA, Shapiro CM. I‘M SLEEPY: a short pediatric sleep apnea questionnaire. Int J Pediatr Otorhinolaryngol 2014; 78(12): 2116–20.
- Furer A, Afek A, Sommer A, et al. Adolescent obesity and midlife cancer risk: a population-based cohort study of 2·3 million adolescents in Israel. Lancet Diabetes Endocrinol 2020; 8(3): 216–225.
- Francisco V, Pino J, Campos-Cabaleiro V, et al. Obesity, fat mass and immune system: role for leptin. Front Physiol 2018; 9: 640.
- Tobin LM, Mavinkurve M, Carolan E, et al. NK cells in childhood obesity are activated, metabolically stressed, and functionally deficient. JCI Insight 2017; 2(24): e94939.
- Bähr I, Spielmann J, Quandt D, Kielstein H. Obesity-associated alterations of natural killer cells and immunosurveillance of cancer. Front Immunol 2020; 11: 245.
- Weihe P, Spielmann J, Kielstein H, et al. Childhood obesity and cancer risk in adulthood. Curr Obes Rep 2020; 9(3): 204–212.
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2024 Issue 2
Most read in this issue
- Pathophysiology in paediatrics: What laboratory parameters are suitable for nutrition status assessment?
- Vitamin D and immunity
- Cardiovascular and metabolic complications of childhood obesity