Podíl českých dětských chirurgů na globální studii o přežití dětí s vrozenými vývojovými vadami
Published in:
Čes-slov Pediat 2021; 76 (5): 287.
Category:
Několik pracovišť dětské chirurgie v České republice se podílelo na globální studii o přežití dětí s vrozenými vývojovými vadami. Jak informovala Česká pediatricko- chirurgická společnost ČLS, tato rozsáhlá práce byla publikována v časopisu The Lancet.
Z publikovaného článku vybíráme:
• Přežití dítěte, které se narodilo s vrozenou vadou, závisí podle vědců ze 74 zemí na tom, kde se narodíte.
• Studie zkoumala riziko úmrtí u téměř 4000 dětí narozených s vrozenými vadami ve 264 nemocnicích po celém světě. Bylo zjištěno, že děti narozené s vrozenými vadami postihujícími střevní trakt mají riziko úmrtí dvě z pěti v zemích s nízkými příjmy ve srovnání s jedním z pěti v zemích se středními příjmy a jedním z dvaceti v zemích s vysokými příjmy.
Gastroschíza, vrozená vada, kdy se dítě narodí s protruzí střevních kliček přes pupek, má největší rozdíl v úmrtnosti – 90 % dětí zemře v zemích s nízkými příjmy ve srovnání s 1 % dětí v zemích s vysokými příjmy. V zemích s vysokými příjmy bude většina těchto dětí schopna prožít plnohodnotný život bez zdravotního postižení.
• Hlavní řešitelka studie, Dr. Naomi Wright, která se poslední čtyři roky věnovala studiu těchto rozdílů, uvádí: „Zeměpisná poloha by neměla určovat výsledky přežití u dětí, které mají chirurgicky řešitelnou vrozenou vadu. Cíl udržitelného rozvoje – ukončit úmrtí, kterým lze předcházet u novorozenců a dětí do 5 let věku do roku 2030 – je nedosažitelný bez naléhavých opatření ke zlepšení chirurgické péče o děti především v zemích s nízkými a středními příjmy.“
• Tým vědců proto zdůrazňuje potřebu zaměřit se na zlepšení chirurgické péče o novorozence zejména v zemích s nízkými a středními příjmy na celém světě. I když došlo v posledních 25 letech k velkému úspěchu při snižování počtu úmrtí u dětí do 5 let věku prevencí a léčením infekčních nemocí, nenastalo žádné zlepšení v chirurgické péči o kojence a děti a podíl úmrtí souvisejících s chirurgickými chorobami stále stoupá.
• Vrozené vady jsou nyní celosvětově pátou nejčastější příčinou úmrtí u dětí do 5 let věku, přičemž většina úmrtí nastává v novorozeneckém období. Vrozené vady postihující střevní trakt mají obzvláště vysokou úmrtnost v zemích s nízkými a středními příjmy, protože mnohé nejsou kompatibilní s životem bez urgentní chirurgické péče po narození.
V zemích s vysokými příjmy podstoupí většina žen prenatální ultrazvukové vyšetření k vyloučení vrozených vad. Pokud je vada objevena, je ženě doporučeno rodit v nemocnici s dětskou chirurgickou péčí, aby se dítě mohlo ošetřit ihned po narození. V zemích s nízkými a středními příjmy přicházejí děti s těmito onemocněními do dětského chirurgického centra často pozdě a ve špatném klinickém stavu. Studie ukazuje, že děti, které jsou do dětského chirurgického centra přijímány v septickém stavu, mají vyšší úmrtnost.
Studie také zdůrazňuje důležitost perioperační péče (pozornost byla věnována před- i pooperační péči) v dětském chirurgickém centru. Děti léčené v nemocnicích bez možnosti umělé plicní ventilace a intravenózní výživy měly vyšší riziko úmrtí. Také operace bez kvalifikované anestetické podpory a kontrolního seznamu chirurgické bezpečnosti v době zákroku byla spojena s vyšší pravděpodobností úmrtí.
• Tým vědců zjistil, že zlepšení přežití dětských pacientů s vrozenou vadou v zemích s nízkými a středními příjmy zahrnuje tři klíčové prvky:
1. Zlepšení prenatální diagnostiky a porod v nemocnici s dětskou chirurgickou péčí.
2. Zlepšení chirurgické péče o děti narozené v okresních nemocnicích s bezpečným a rychlým přesunem do dětského chirurgického centra.
3. Zlepšená perioperační péče o kojence v dětském chirurgickém centru.
Autoři uznávají, že tyto požadavky vyžadují silnou týmovou práci a plánování mezi gynekologickými a porodnickými týmy, novorozeneckými a pediatrickými týmy a dětskými chirurgickými týmy v dětském chirurgickém centru, spolu s osvětou a dobrou komunikací s doporučujícími nemocnicemi.
Požadují, aby spolu s místními iniciativami byla chirurgická péče o novorozence a děti integrována do národní a mezinárodní politiky v oblasti zdraví dětí a neměla by již dále být opomíjena v rámci programů globálního zdraví dětí.
Na této publikované studii se v ČR podílela dominantně Klinika dětské chirurgie FN Motol a dále Oddělení dětské chirurgie FN Hradce Králové a Klinika dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno.
Přímý odkaz na publikaci: http://www.thelancet. com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00767- 4/fulltext
red
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2021 Issue 5
Most read in this issue
- Congenital pulmonary airway malformation
- Iron deficiency anemia caused by malnutrition – case report
- Bulky gastroduodenal trichobezoar (Rapunzel syndrome) causing abdominal pain and anorexia in a nine-year-old female
- Congenital pulmonary airway malformation and pulmonary sequestration – 15 years of experience at the Department of Pediatrics, University Hospital in Hradec Králové