Novinky v kardiopulmonální resuscitaci – „guidelines 2018“
Authors:
I. Novák 1; M. Prchlík 2; M. Fajt 2; P. Heinige 2
Authors‘ workplace:
Pediatrická klinika 1. LF UK, Thomayerova nemocnice, Praha
1; Klinika dětské chirurgie a traumatologie 3. LF UK, Thomayerova nemocnice, Praha.
2
Published in:
Čes-slov Pediat 2018; 73 (3): 173-174.
Category:
Guidelines
Overview
Každých 5 let International Liaison Committee on Resuscitation (dále ILCOR), respektovaná autorita složená z odborníků nominovaných národními společnostmi akutní medicíny, vydává guidelines pro kardiopulmonální resuscitaci (dále CPR). „Recenzentem“ textů je obdobná evropská instituce European Resuscitation Council (dále ERC). Mimo tuto pravidelnou publikaci ILCOR a ERC upozorňují na významné novinky s vysokou mírou evidence, jež jsou v období „mezi guidelines“ publikovány a jistým způsobem mohou měnit doporučení, jak provádět CPR. V posledních guidelines z ledna 2018 je již jednoznačně doporučeno při CRP dospělých kombinovat stlačování sterna s umělými dechy (frekvence 30:2) a dříve i profesionály preferovaná technika „hands only resuscitation“ zůstává jako východisko zahájení CPR přihlížejícími laiky, doslova „better any CPR than no CPR…“. V doporučeních CPR dětí není nic nového, podstatného proti tomu, co jsme publikovali zde v r. 2016 [4, 5].
Klíčová slova:
odklon od hands only resuscitation, kombinace stlačování sterna a umělého dýchání 30:2
CPR DOSPĚLÝCH
Guidelines 2010 se opíraly výrazně o výsledky studií účinnosti hands only resuscitation a připouštěly užitečnost ventilace až za několik minut od počátku CPR. Takže u dospělých měla CPR, užívajíc Safarovu nomenklaturu, charakter: C – stlačování sterna + defibrilace + léky (adrenalin, amiodaron, event. vasopresin) …. A – průchodnost dýchacích cest … B – ventilace až za několik min od počátku CPR. V guidelines 2015 se již objevuje pod tlakem EBM respektujících studií porovnávajících výsledky různých typů CPR (jako: hands only x AbC…ABC jen s inhalací kyslíku a kontinuálním, nepřerušovaným stlačováním hrudníku…C + B v poměru 15:2 nebo 30:2 (i pro profesionály)…ABC s přerušením stlačování při insuflaci O2) [6, 7] opět návrat k ABC, poměr stlačení sterna: dechy 30:2, při aplikaci umělého dechu krátce přerušit stlačování sterna, kyslík; co nejdříve tracheální intubace, a toto doporučení je výrazně podpořeno nejlepšími výsledky (přežití – propuštění, neurologické nálezy po CPR).
CPR DĚTÍ [4, 5]
V posledním vydání „novinek“ z konce ledna 2018 jsou významné 2 velké studie [1], jež hodnotí výsledky CPR u dětí resuscitovaných mimo nemocnici přihlížejícími (by standers). První skupina měla klasickou CPR – uvolnění dýchacích cest a umělá ventilace plic a masáž srdce. Druhá skupina byla kříšena „pouze“ zevní srdeční masáží, hands only CPR. Ukázalo se, že skupina, jíž se dostalo klasické CPR ABC, měla statisticky významně lepší výsledky, a to neurologický nález a délku přežití. Obává-li se zachránce, že nebude s to provádět doporučovanou ABC CPR, měl by provádět alespoň CPR stlačováním dolní třetiny sterna frekvencí 100/min (psáno doslova „any form of CPR better than no CPR“). Nicméně je pro profesionály doporučeným postupem u dětí ABC CPR. Opět je uvedeno doporučení, že dítě, jež vypadá jako dospělý, má být resuscitováno jako dospělý (schéma 1).
CPR U NOVOROZENCŮ
Klíčové doporučení z guidelines 2015 – 3:1 komprese k ventilaci – je doporučeno dále, beze změn. Zástava krevního oběhu je způsobena hypoxií při dušení někde v perinatálním období. Záchranáři mohou zvážit použití vyšších počtů stlačování sterna (např. 15:2), domnívají-li se, že oběhové selhání má primárně kardiální původ. Po tracheální intubaci se komprese hrudníku a umělé dechy střídají, při insuflaci je masáž přerušena.
ZÁVĚR
Po přechodném, asi 10 let trvajícím nadšení z hands only resuscitation a v určitém období pomíjení významu umělých dechů a kyslíku během CPR dospělých doporučují poslední guidelines 2018:
- frekvence stlačování sterna (zevní srdeční masáž) a kombinace s umělými dechy i při dvou profesionálních zachráncích 30 : 2;
- umělé dechy důkladné, pro jejich aplikaci stlačování sterna přerušeno;
- kyslík, zajištění dýchacích cest co nejdříve, nejlépe tracheální intubací.
Doc. MUDr. Ivan Novák, CSc.
251 68 Kostelec u Křížků 160
e-mail: ivan_novak@volny.cz
Sources
1. Perkins GD, et al. European Resuscitation Council Guidelines for Resuscitation 2017. Resuscitation 2017; 95: 1–80.
2. Monsieurs KG. European Resuscitation Council Guidelines for Resuscitation 2015. Section 1. Executive summary. Resuscitation 2015; 95: 1–80.
3. Maconochie IK, et al. European Resuscitation Council Guidelines for Resuscitation 2015. Section 6. Paediatric life support. Resuscitation 2015; 95: 223–248.
4. Novák I. Nová doporučení pro kardiopulmonální resuscitaci u dětí z roku 2015. Čes-slov Pediat 2016; 71 (5–6): 293–297.
5. Novák I. Kardiopulmonální resuscitace novorozenců – pokyny a doporučení 2015. Čes-slov Pediat 2016; 71 (5–6): 298–301.
6. Kitamura T, Iwami T, Kawamura T, et al. Conventional and chest-compression-only cardiopulmonary resuscitation by bystanders for children who have out-of-hospital cardiac arrests: a prospective, nationwide, population-based cohortstudy. Lancet 2010; 375: 1347–1354.
7. Iwami T, et al. Chest compression – only cardiopulmonary resuscitation for out-of-hospital cardiac arrest with public-access defibrillation: a nation-wide cohort study. Circulation 2012; 126: 2844–2851.
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2018 Issue 3
Most read in this issue
- C3 glomerulopatie – nově definovaná klinická jednotka
- Současný pohled na diagnostiku a léčbu astmatu u dětí
- Novinky v kardiopulmonální resuscitaci – „guidelines 2018“
- Makro AST jako příčina asymptomatické elevace aspartátaminotransferázy