Dlouhodobé změny růstu české dětské populace
Authors:
J. Vignerová 1; P. Bláha 2; M. Brabec 1; J. Kobzová 3; L. Krejčovský 4; J. Riedlová 5
Authors‘ workplace:
Státní zdravotní ústav, Praha
ředitel MUDr. J. Volf, PhD.
1; Přírodovědecká fakulta UK, Praha
děkan prof. RNDr. P. Kovář, CSc.
2; Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity, České Budějovice
děkan prof. RNDr. M. Papáček, CSc.
3; Pedagogická fakulta Univerzity Palackého, Olomouc
děkan prof. PhDr. F. Mezihorák, CSc.
4; 3. lékařská fakulta UK, Praha
děkan doc. MUDr. B. Svoboda, CSc.
5
Published in:
Čes-slov Pediat 2005; 60 (5): 274-280.
Category:
Original Papers
Overview
Na základě výsledků šesti celostátních antropologických výzkumů dětí a mládeže a výsledků výzkumu z roku 1895 byla provedena analýza sekulárního trendu tělesné výšky dětí a dospívajících v České republice (dříve Českých zemích Československa). Analýza je doplněna údaji o tělesné výšce českých chlapců z Vídeňské vojenské akademie z let 1800–1809. Růstové křivky tělesné výšky byly pro jednotlivé věkové kategorie získány proložením průměrných hodnot polynomickým splinem řádu 3 (s použitím vah daných směrodatnými odchylkami a počty dat, z nichž byly průměry spočteny).
Postupné zvyšování průměrné tělesné výšky české dětské populace ve věkových kategoriích od 7 let do dospělosti je dokumentováno u chlapců od roku 1800, u dívek od roku 1895. Největší rozdíl je zaznamenán u 15letých chlapců, kdy se tělesná výška zvýšila za posledních 200 let o 30 cm. Tělesná výška dívek se od roku 1895 nejvíce změnila v kategorii dvanáctiletých, a to téměř o 18 cm. V posledním desetiletí můžeme zaznamenat zpomalování trendu ve zvyšování postavy, zejména u dívek.
Období nejrychlejšího růstu, odvozeného z průměrných růstových křivek jednotlivých výzkumů výpočtem jejich první derivací, se postupně posunuje do nižších věkových kategorií. Za posledních 200 let se toto období posunulo u chlapců z 16 na 13 let věku.
S posunem období rychlého růstu došlo i k posunu období pohlavního dozrávání do mladších věkových kategorií. V roce 1895 byl zaznamenán střední věk nástupu menarché u dívek 15,6 roků, v letech 1991 i 2001 to bylo 13 let. V roce 1991 byl střední věk mutace u chlapců 14,5 roků, v roce 2001 došlo k posunu na 13,8 roků. Toto zjištění koresponduje s výraznějším zpomalováním sekulárního trendu tělesné výšky u dívek a méně výrazným zpomalováním u chlapců.
Osmnáctiletí chlapci dosahují v současnosti průměrné tělesné výšky 180,1 cm, což znamená zvýšení dospělé tělesné výšky oproti roku 1895 o 12 cm. Průměrná výška současných osmnáctiletých dívek je 167,2 cm, což je o 10 cm více než v roce 1895. Vlivem změny vnějších podmínek dochází nejen k postupnému zvyšování postavy, ale k urychlení celé vývojové fáze jedince do dosažení dospělosti.
Klíčová slova:
tělesná výška, sekulární trend, růstová rychlost, pohlavní dozrávání
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
2005 Issue 5
Most read in this issue
- Sekvestrácia pľúc
- Selhání vakcinace proti Haemophilus influenzae typu b
- Maternální fenylketonurie (PKU) v regionu Moravy
- Náhlá srdeční smrt v dětském věku