Tracheální insuflace plynu (Tracheal Gas Insufflation) - vhodnédoplnění umělé plicní ventilace pediatrických pacientů se závažnýmrespiračním selháním
Authors:
M. Fedora; M. Šeda; M. Klimovič; R. Nekvasil; P. Dominik
Authors‘ workplace:
ARO a ECMO centrum Fakultní dětské nemocnice, Brno, přednosta ARO prim. MUDr. M. Klimovičvedoucí ECMO centra doc. MUDr. R. Nekvasil, CSc.
Published in:
Čes-slov Pediat 1999; (10): 539-543.
Category:
Overview
Cíle práce:
Ověřit vliv tracheální insuflace plynu (tracheal gas insufflation - TGI) na výměnu krevních plynů(zejména PaCO2) u dětí se závažným respiračním selháním.Typ studie: Prospektivní observační studie.Místo: ARO a ECMO centrum Fakultní dětské nemocnice Brno.Pacienti: 8 dětí s akutním hypoxemickým respiračním selháním s výraznou hyperkapnií.Metoda: Pacienti byli napojeni na PCV nebo PRVC režim, oxygenace byla optimalizována zvýšením středníhotlaku v dýchacích cestách (Paw) zvyšováním PEEP s limitovaným vrcholovým tlakem (PIP) s co nejnižším nutnýmFiO2. Ventilováni byli pomocí dechových objemů < 10 ml/kg, minutová ventilace byla zvyšována počtem dechů(RR). Pokud bylo dosaženo PaCO2 > 10,0 kPa a/nebo pH < 7,20, zavedli jsme kontinuální tracheální insuflaciplynu, průtok plynů katétrem byl od 150 do 200 ml/kg/min. Zaznamenávali jsme hodnoty pH, PaO2, PaCO2,PaO2 /FiO2, oxygenačního indexu a ventilačního indexu. Párovým t-testem jsme zhodnotili průměrné hodnotyparametrů v hodině 0. a ve 3. hodině TGI.Výsledky: Během 3 hodin TGI došlo ke vzestupu pH z 7,25 na 7,42 (p = 0,0002), k poklesu PaCO2 z 10,58 na4,79 kPa (p < 0,0001) a poklesu ventilačního indexu ze 76,3 na 33,9 (p < 0,002). Změny PaO2, PaO2/FiO2 a OI nejsoustatisticky významné.Závěr: TGI efektivně eliminuje CO2, zlepšuje alveolární ventilaci a neovlivňuje oxygenaci. Je vhodnýmterapeutickým doplněním konvenční mechanické ventilace pacientů se závažným respiračním selháním s hyper-kapnií.
Klíčová slova:
tracheální insuflace plynu, respirační selhání, eliminace CO2, děti
Labels
Neonatology Paediatrics General practitioner for children and adolescentsArticle was published in
Czech-Slovak Pediatrics
1999 Issue 10
Most read in this issue
- Alportův syndrom a benigní familiární hematurie
- Nové tabulky normální porodní hmotnosti pro Českou republiku
- Finální výška a tělesné složení u adolescentních pacientů s celiakií
- Klinická diagnostika pacientů s kongenitální adrenálníhyperplazií: Kam mizejí chlapci?