Indukce ovulace zvyšuje těhotenský index u intrauterinní inseminace
Authors:
R. Středa 1; J. Štěpán 1; I. Zadrobílková 1; Eva Čermáková 2
Authors‘ workplace:
Centrum asistované reprodukce SANUS, Hradec Králové, prim. MUDr. J. Štěpán, CSc.
1; Lékařská fakulta Univerzity Karlovy, Oddělení výpočetní techniky, Hradec Králové
2
Published in:
Ceska Gynekol 2007; 72(6): 397-402
Category:
Original Article
Overview
Cíl studie:
Zhodnotit těhotenský index (počet těhotenství na počet intrauterinních inseminací) v přirozených cyklech, při indukci ovulace klomifencitrátem, kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a samotných gonadotropinů.
Typ studie:
Prospektivní studie.
Metodika:
Od ledna 2001 do prosince 2004 jsme realizovali celkem 1747 intrauterinních inseminací se spermiemi manžela (AIH) – (1124 v přirozených cyklech, 296 v cyklech s klomifencitrátem, 122 v cyklech v kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a 205 v cyklech se samotnými gonadotropiny) a celkem 198 intrauterinních inseminací s dárcem (AID) – (140 v přirozených cyklech, 22 v cyklech s klomifencitrátem, 13 v cyklech v kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a 23 v cyklech se samotnými gonadotropiny).
Výsledky:
V AIH cyklech jsme dosáhli celkem 151 těhotenství (71 v přirozených cyklech, 37 v cyklech s klomifencitrátem, 20 v cyklech v kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a 23 těhotenství v cyklech se samotnými gonadotropiny). Celkový těhotenský index v AIH cyklech byl 8,6 % (6,3 % v přirozených cyklech, 12,5 % v cyklech s klomifencitrátem, 16,4 % v cyklech v kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a 11,2 % v cyklech se samotnými gonadotropiny. Statistická významnost byla p<0,001, p<0,05 a p<0,05 resp. V AID cyklech jsme dosáhli celkem 40 těhotenství (27 v přirozených cyklech, 5 v cyklech s klomifencitrátem, 5 v cyklech v kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a 3 těhotenství v cyklech se samotnými gonadotropiny). Celkový těhotenský index v AIH cyklech byl 20,2 % (19,3 % v přirozených cyklech, 22,7 % v cyklech s klomifencitrátem, 38,5 % v cyklech v kombinaci klomifencitrátu a gonadotropinů a 13 % v cyklech se samotnými gonadotropiny). Statistické významnosti nebylo dosaženo.
Závěr:
V AIH cyklech jsme potvrdili statisticky významné rozdíly v těhotenském indexu mezi nativním cyklem, cyklem s klomifencitrátem, s klomifencitrátem a gonadotropiny a gonadotropiny samotnými. Indukce ovulace prokazatelně zvyšuje těhotenský index. V AID cyklech jsme nepotvrdili rozdíly v těhotenském indexu. Indukce ovulace klomifencitrátem a intrauterinní inseminace zůstává metodou první volby pro anovulační a idiopatickou neplodnost, endometriózu a mírný andrologický factor. Kombinace klomifencitrátu s gonadotropiny nebo použití samotných gonadotropinů individualizuje léčbu.
Klíčová slova:
intrauterinní inseminace, těhotenský index, přirozený cyklus, indukce ovulace, klomifencitrát, gonadotropiny
Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicineArticle was published in
Czech Gynaecology
2007 Issue 6
Most read in this issue
- Pneumonie v těhotenství
- Jak přesné je provedení mediolaterální epiziotomie
- Bakteriologie pochvy u uživatelek menstruačních vložek a tamponů
- Angiomyxoma vulvae – kazuistika