Využití aplikace botulinumtoxinu do detruzoru u pacientek s refrakterním hyperaktivním měchýřem
Authors:
J. Krhut; J. Kopecký
Authors‘ workplace:
Urologické oddělení FN Ostrava-Poruba, přednosta MUDr. J. Krhut, Ph. D.
Published in:
Ceska Gynekol 2007; 72(6): 402-406
Category:
Original Article
Overview
Úvod:
Symptomy hyperaktivního měchýře výrazně snižují kvalitu života nemocných. Standardní léčbou je podávání anticholinergik, případně další konzervativní metody. U části pacientek však tato léčba selhává. Zatímco v minulosti jim byla nabízena zejména radikální chirurgická terapie, v současné době je možno využít i léčbu botulinumtoxinem.
Cílem práce je zhodnotit efektivitu a bezpečnost této léčebné metody ve vlastním souboru pacientek s refrakterním hyperaktivním měchýřem.
Materiál a metody:
Soubor zahrnuje celkem 16 pacientek s hyperaktivním měchýřem refrakterním na konzervativní terapii. Průměrný věk souboru je 52,7 (38-69) roku. Pacientky byly léčeny aplikací botulinumtoxinu v období 6/2004 – 12/2006, délka sledování souboru je 21,6 (6-36) měsíců. Ve všech případech byl k aplikaci použit preparát Dysport v dávce 1000 UI. Botulinumtoxin byl podán během krátkého endoskopického výkonu flexibilní jehlou do 40 míst detruzoru. Hodnocena byla subjektivní spokojenost, údaje z mikčních deníků, urodynamické parametry a délka trvání účinku.
Výsledky:
Subjektivní spokojenosti s výsledkem léčby bylo dosaženo u 13 (81,3 %) pacientek. U 12 (75 %) pacientek jsme dosáhli plné kontinence.
Po léčbě klesla průměrná frekvence evakuace močového měchýře z 15,8/24 hodin na 5,5/24 hod., počet urgencí z 7,7/24 hod. na 0,8 /24 hod. a zvýšil se průměrný vyprazdňovaný objem z 107,9 na 329,0 ml.
Při urodynamickém vyšetření došlo k nárůstu maximální cystometrické kapacity z 151,9 ml na 311,2 ml a poklesu maximálního detruzorového tlaku z 31,0 na 14,3 cm H₂O.
Změny ve všech sledovaných parametrech byly statisticky významné. Délka trvání účinku léčby byla 10,3 (6-13) měsíců. Během léčby jsme nezaznamenali nežádoucí účinky aplikace.
Závěr:
Aplikace botulinumtoxinu do detruzoru je účinná a bezpečná metoda léčby refrakterního hyperaktivního měchýře. K definitivní standardizaci léčby botulinumtoxinem je zapotřebí provedení dalších studií zaměřených zejména na výzkum vztahu mezi dávkou, ředěním a klinickým účinkem.
Klíčová slova:
botulinumtoxin, hyperaktivní měchýř, detruzor, kontinence, cystometrická kapacita, detruzorový tlak
Labels
Paediatric gynaecology Gynaecology and obstetrics Reproduction medicineArticle was published in
Czech Gynaecology
2007 Issue 6
Most read in this issue
- Pneumonie v těhotenství
- Jak přesné je provedení mediolaterální epiziotomie
- Bakteriologie pochvy u uživatelek menstruačních vložek a tamponů
- Angiomyxoma vulvae – kazuistika