Lze diagnostikovat pseudozáchvaty (neepilepticképsychogenní záchvaty) podle Škály disociačníchzkušeností (DES)?
Authors:
J. Preiss; Z. Vojtěch 1; T. Haas 1 2
Authors‘ workplace:
Neurologické oddělení NsP Na Homolce, Praha, přednosta prim. MUDr. M. Kalina1 Ústav biofyziky 1. LF UK, Praha, přednosta prof. ing. M. Rakovič, DrSc.
2
Published in:
Čes. a slov. Psychiat., , 2004, No. 4, pp. 197-203.
Category:
Overview
Souhrn:
Práce ověřuje účinnost Škály disociačních zkušeností, DES, (Putnam, Bernstein, 1986)při odlišení epileptických a psychogenních neepileptických záchvatů (NES), přičemž vycházíz epileptologického hodnocení prováděného na monitorovací jednotce neurologického oddělení.V souboru 60 pacientů bylo uzavřeno ve 37 případech, že jde o epilepsii, ve 12 o NES, u 5 osobkombinace obojího a u 6 muselo být uzavřeno jako zatím nejasné. Pacienti provedli DES a většinoutaké osobnostní metody (SUPOS, DSF, WPSI) a intelektové a paměťové zkoušky (WAIS-R, WMS-R).Průměrné hodnoty DES byly u nemocných epilepsií 15,6 ± 15,99, medián 10,4. U skupiny s NES 18,8± 16,03, medián 23,8. Hodnoty DES > 25, považované za doklad disociace, byly u 16 % ze skupinynemocných epilepsií a u 42 % osob s NES. Rozdíly nejsou statisticky významné. Zvýšené hodnoty DESbyly významně spojené s nepříznivými subjektivními prožitky a stavy, s horší emociální adaptací,a významně byly v korelaci s nižším vzděláním, nižšími intelektovými výkony a nižšími paměťovýmivýkony. Pozitivní nález disociativní symptomatologie se vyskytuje i u pacientů s nepochybnýmiepileptickými záchvaty. Diagnostikovat psychogenní epileptické záchvaty podle výsledků Škálydisociačních zkušeností tedy není na místě.
Klíčová slova:
epilepsie, neepileptické záchvaty, disociace, diagnostické metody, neuropsychologie,Škála disociačních zkušeností (DES).
Labels
Addictology Paediatric psychiatry PsychiatryArticle was published in
Czech and Slovak Psychiatry
2004 Issue 4
Most read in this issue
- Frontotemporální demence
- Glutamátergní neurotransmise a její rolev patofyziologii schizofrenie
- Quetiapin v léčbě těžké a středně těžkédepresivní poruchy
- Moklobemid v léčbě erektilních dysfunkcí